Gdzie zgłosić cofnięcie licznika?

Udostępnij
Wasza ocena
Gdzie zgłosić cofnięcie licznika?
Zastanawiasz się, gdzie zgłosić cofnięcie licznika, kiedy sprzedawca Cię oszukał? Na szczęście nie stoisz na straconej pozycji i możesz dochodzić swoich racji. Jako że wielu sprzedawców, a tym bardziej handlarzy stosunkowo często koryguje stan drogomierza, podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji, gdzie się zgłosić i jak przedstawić dowody oszustwa.

W artykule przeczytasz

Czym jest cofanie licznika?

Zanim podpowiemy, gdzie zgłosić cofnięcie licznika, najpierw musimy odnieść się do tego, czym w ogóle jest ten proceder. Wprawdzie obecnie nie jest to już tak popularne zjawisko, jak miało to miejsce w latach 90. ubiegłego wieku, ale nadal wielu sprzedawców dokonuje tego nielegalnego procederu.

Oczywiście cel takiego zabiegu jest jeden: wyższa cena. Sprzedawca za samochód z niższym przebiegiem zwyczajnie może zażądać więcej. Jednak korzyści finansowe dla sprzedającego oznaczają stratę dla nabywcy.

Jak wykryć zaniżanie stanu drogomierza?

Oczywiście możesz sprawdzić, czy przebieg nie został cofnięty. Masz kilka możliwości, żeby to zrobić. Sprawdź w tym celu:

 • Stopień wyeksploatowania wnętrza samochodu – o zawyżonym przebiegu może, ale nie musi świadczyć na przykład mocno wytarta tapicerka na fotelach, której stan nie wskazuje na deklarowany przebieg. To samo dotyczy wytartych pedałów czy drążka zmiany biegów. Oczywiście może to być również oznaka niskiej jakości materiałów w kokpicie czy stylu jazdy kierowcy.
 • Ślady ingerencji w licznik – analogowy licznik nie powinien mieć żadnych zadrapań i uszkodzeń. Niepokojące są też zużyte śruby, które mogą wskazywać na manipulowanie licznikiem.

Jak sprawdzić, czy licznik na pewno jest cofnięty?

Powyższe metody nie są szczególnie dokładne. Wymagają także doświadczenia. Znacznie lepsze efekty dają inne sposoby weryfikacji, czy przebieg nie został zmanipulowany:

 • Podpięcie samochodu do komputera – metoda optymalna dla weryfikacji przebiegu w samochodach z licznikiem elektronicznym. Nie jest jednak idealna, ponieważ doświadczeni oszuści i tak mogą zmienić wskazania licznika.
 • Raport Historii Pojazdu – sprawdzenie historii auta po numerze VIN. Dostarcza on wielu kluczowych informacji o samochodzie, w tym zawiera w sobie rejestr znanych odczytów przebiegu.
 • Raport przedzakupowy – oględziny samochodu i sprawdzenie dokumentacji auta przez specjalistów.

Czy grozi za cofanie licznika przebiegu?

Pamiętaj, że wiele na płaszczyźnie cofania licznika zmieniło się 25 maja 2019 roku. Od tego dnia przestępstwem jest już nie tylko zatajanie faktu cofania licznika dla korzyści majątkowej, jak miało to miejsce wcześniej. Karane jest już samo zlecenie ingerencji w licznik. Kary są następujące:

 • od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności dla zleceniodawcy (np. nieuczciwy sprzedawca) i wykonawcy usługi (np. mechanik);
 • grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat.

Wydaje się, że na złagodzenie kary kierowca można liczyć na przykład wówczas, kiedy cofnięcie licznika zostanie wykryte podczas kontroli drogowej. Jeżeli będzie to mieć miejsce przy sprzedaży, kara może być najwyższa. Szczególnie jeżeli nie jest to pierwsze tego typu oszustwo.

Przeczytaj też: “Kupiłem auto z cofniętym licznikiem — co za to grozi?

Jednocześnie pamiętaj, że samo stwierdzenie cofnięcia stanu drogomierza podczas kontroli nie jest przestępstwem. Służby przekażą wówczas sprawę do wydziału dochodzeniowo-śledczego, który ustali, w jakich okolicznościach doszło do przekręcenia licznika. Może to być na przykład wynik wprowadzenia złych danych do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Szczególnie dziś, kiedy policja sprawdza stan przebiegu podczas kontroli drogowej i ma obowiązek wprowadzić go do bazy. Nowe przepisy dotyczą też diagnostów przeprowadzających badanie techniczne.

Gdzie zgłosić cofnięcie licznika?

Jeżeli masz pewność, że sprzedawca okazał się oszustem, możesz dochodzić swoich racji. Oczywiście musisz przedstawić mu dowody świadczące za tym, że przebieg został zaniżony (np. opinia rzeczoznawcy, dane z ASO, zaświadczenie o odbytym przeglądzie wskazujące na niższą wartość licznika). Masz na to rok od zakupu samochodu z cofniętym licznikiem i miesiąc od wykrycia oszustwa. Chroni Cię w tym przypadku instytucja rękojmi. Jako poszkodowany możesz wnioskować:

 • o odstąpienie od umowy,
 • o obniżenie ceny.

Przeczytaj też: “Rękojmia na samochód używany

Niekiedy wystarczy nastraszyć sprzedawcę odpowiedzialnością karną z tego tytułu. Oprócz tego możesz zgłosić sprawę na policję lub do prokuratury. 

Z pewnością po zmianie przepisów szansa dochodzenia swoich racji jest w tym przypadku większa niż wcześniej. Co ważne, możesz walczyć o swoje nawet wówczas, kiedy w umowie jest klauzula, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu i nie będzie wysuwać żadnych roszczeń względem sprzedawcy. W świetle prawa nie ma ona żadnego znaczenia.

Gdzie zgłosić cofnięcie licznika przy zakupie samochodu w komisie?

Jeszcze większe szanse na odzyskanie przynajmniej części pieniędzy masz w przypadku zakupu samochodu z cofniętym licznikiem w komisie. Chronią Cię wówczas przepisy konsumenckie. Komisant jest firmą, a więc odpowiada także za wady, o których nie wiedział. Również w tym przypadku możesz żądać odstąpienia od umowy lub obniżenia ceny. Pamiętaj jednak, żeby nie zaniżać kwoty na umowie, bo wówczas otrzymasz tylko tyle, ile widnieje na dokumencie. Staraj się też, żeby na umowie znalazła się informacja o przebiegu.

Jeżeli kupisz auto z cofniętym licznikiem w komisie, masz też więcej czasu na zgłoszenie wady. Możesz to zrobić w ciągu 2 lat od zakupu (chyba że w umowie okres ten skrócono do roku) i dwóch miesięcy od wykrycia oszustwa. Sprzedawcę powiadom o tym fakcie pisemnie.

Ma on dwa tygodnie, żeby ustosunkować się do roszczeń. Jeżeli tego nie zrobi, uznaje się, że je przyjmuje. Wówczas w egzekwowaniu roszczeń pomoże postępowanie nakazowe prowadzone przez sąd. Jeżeli nie daje to rezultatu, możesz zgłosić się do rzecznika praw konsumenta. Ostatecznie pozostaje jeszcze pozew sądowy.

Wiesz już, gdzie zgłosić cofnięcie licznika i jak zachować się w takiej sytuacji. Jednak oczywiście lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Szczególnie że masz dziś narzędzia do tego, aby sprawdzić rzeczywisty przebieg samochodu. Dobry stosunek jakości do ceny daje przede wszystkim raport VIN. Zwłaszcza że znajdziesz w nim także wiele innych informacji, które mogą skłonić Cię do podjęcia decyzji o rezygnacji z zakupu (np. dane techniczne, fabryczne wyposażenie, informacje o szkodach i kolizjach, sprawdzenie w bazach kradzionych pojazdów, informacje o wezwaniach serwisowych, archiwalne zdjęcia pojazdu).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 3]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

 1. Zobaczcie to ogłoszenie: otomoto.pl/oferta/ford-fiesta-ID6FDOXM.html
  Podaje przebieg 48 800, ale sam sfotografował nalepkę z lipca 2021 gdzie jak byk stoi km 67 000, na zdjęciu 17. Pewnie to przeoczył. Czyli dwa lata temu samochód miał mniejszy przebieg, no cuda.
  I nie ma na takich bata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.