Słupki przy drodze na drogach wojewódzkich i krajowych
Słupki przy drodze zostały tak nazwane przez użytkowników dróg. W przepisach ruchu drogowego widnieją one jako słupki prowadzące U-1a. Przy drogach jest ich całe mnóstwo. To słupki o wysokości 150 centymetrów, z czego 50 cm jest wbite w ziemię, z kolei 100 cm wystaje z gruntu. Umieszcza się je na drogach wojewódzkich i krajowych co 100 metrów. Jednak powinno się je również montować przy drogach powiatowych oraz gminnych, które mają utwardzoną lub asfaltową nawierzchnię. Ten obowiązek stosuje się jednak tylko wówczas, kiedy mamy do czynienia z łukiem o promieniu mniejszym niż 450 m.
Jaką rolę pełnią słupki przy drodze? Oznaczenia na słupkach drogowych
Słupki na drodze są wykonane z białego tworzywa sztucznego, z ukośnym paskiem pomalowanym na czerwono. Przede wszystkim pełnią one rolę informacyjną. Słupek przy drodze wskazuje więc lewą i prawą krawędź drogi, ułatwiając optyczne prowadzenie auta. Ich zadaniem jest też poprawa bezpieczeństwa ruchu. Dzięki nim możemy też stwierdzić, że zbliżamy się do zakrętu, czy mamy do czynienia z rozszerzeniem drogi, podobnie jak robimy to przez znaki drogowe.
Oczywiście wskazywanie szerokości drogi i jej ukształtowania to tylko jedna z funkcji, jakie pełnią słupki drogowe. Znajdujące się na nich oznaczenia mają też dwa lub trzy numery. Cyfra lub liczba, która znajduje się na górze, wskazuje na numer danej drogi, ta znajdująca się poniżej – kilometr drogi. Z kolei trzecia liczba służy doprecyzowaniu dystansu i odpowiada setnej części kilometra (metry drogi liczone w setkach).
Słupki przy drodze przydają się przede wszystkim, kiedy dojdzie do wypadku drogowego. Jeśli chcemy wezwać pomoc na miejsce wypadku, możemy dokładnie określić lokalizację zdarzenia przez słupek przy drodze, co przyspieszy przyjazd służb ratunkowych. W ten sposób możemy nawet uratować komuś życie (przeczytaj też: “Wyposażenie apteczki samochodowej – co musi się w niej znaleźć?“).
Rzadziej służą nam do nawigacji podczas podróży, szczególnie w dobie smartfonów i nawigacji GPS. Zdarza się też, że kierowcy wykorzystują oznaczenia do informowania o patrolu policji.
Dlatego, mimo iż na co dzień większość z nas nie korzysta z ich oznaczeń, warto wiedzieć, jakie informacje zawierają słupki prowadzące U-1a i jak je odczytać. Przy drogach jest ich całe mnóstwo. Jednak niestety, ale wielu kierowców nie wie, jak czytać oznaczenia na słupkach drogowych. Niewielu kierowców potrafi zrobić to właściwie i określić miejsce zdarzenia przez liczby na słupku prowadzącym.