Co to jest numer VIN?

Słowo VIN pochodzi z angielskiego Vehicle Identification Number, które jest potocznie w Polsce używane jako Numer Nadwozia. Numer VIN zostaje nadany pojazdowi przez jego producenta w celu identyfikacji. W różnych częściach świata stosowane są różne normy, ale każda z nich oparta jest na siedemnastoznakowym zapisie.

Opis szczegółów numeru vin

Z czego składa się numer VIN?

Numer VIN w swoim pełnym zapisie składa się z siedemnastu znaków, liter i cyfr z pominięciem takich liter jak "O", czy "I", które mogą zostać pomylone odpowiednio z cyframi "0" lub "1". Warto odnotować, że numer ten jest niepowtarzalny i przypisuje się go do każdego pojazdu drogowego w celu jego późniejszej identyfikacji.

Tabliczka znamionowa

Zgodnie z normą ISO, numer VIN składa się z trzech części:

WMI - są to pierwsze trzy znaki w numerze VIN, które opisują światowy symbol producenta. Kod ten jest nadawany każdemu producentowi pojazdów przez odpowiedni urząd w kraju. Nadanie tego kodu odbywa się w porozumieniu z organizacją ds. normalizacji ISO lub jej krajowym przedstawicielem.

VDS - w zależności od producenta, są to kolejne znaki po WMI w numerze VIN. Na ogół jest to 5-6 kolejnych znaków, gdzie producenci sami kodują dane techniczne oraz charakterystykę opisującą dany model pojazdu.

VIS - stanowi numer seryjny pojazdu - najczęściej jest to 8 znaków, licząc od końca numeru VIN. Rok produkcji oraz miejsce montażu pojazdu kodowane są na najczęściej na pozycji 10 dla roku i 11 dla miejsca montażu, a pozostałe cyfry określają kolejny numer serii pojazdu.

Wszystkie elementy, czyli WMI+VDS+VIS tworzą numer nadwozia VIN o stałej liczbie siedemnastu znaków.

Jak sprawdzić numer nadwozia - VIN?

Najczęściej numer VIN jest wybity na tabliczce znamionowej, która umieszczona jest na podszybiu samochodu po stronie kierowcy. Drugim miejscem, gdzie może znajdować się numer VIN, to słupek boczny po stronie kierowcy. W tym miejscu znajduje się etykieta pojazdu zawierająca wszystkie dane producenta, dane techniczne oraz numer VIN.

Miejsce z numerem vin

Nie zapomnij o dowodzie rejestracyjnym

Trzecim miejscem, w którym najłatwiej zlokalizujesz numer nadwozia pojazdu, jest dowód rejestracyjny. W polskim dokumencie numer VIN znajduje się pod literą E (podobnie jak np. w niemieckich i czeskich dokumentach rejestrowych pojazdu).

Vin w dowodach rejestracyjnych

Dlaczego warto znać numer VIN swojego auta?

Przed kupnem używanego auta, warto sprawdzić jego numer VIN. Dzięki temu dowiesz się, czy pojazd nie jest kradziony, a także, czy uczestniczył w wypadku. Wszystkie informacje pomogą Ci sprawdzić stan techniczny auta przed jego zakupem.

Jeśli jesteś użytkownikiem auta, które uległo uszkodzeniu, po numerze VIN sprowadzisz trudno dostępne części do samochodu. Kierując się numerem VIN w trakcie naprawy, masz gwarancję, że wymieniane części będą dokładnie pasować do Twojego auta. Niektóre warsztaty samochodowe oferują nawet zamawianie konkretnych części do samochodów online – właśnie poprzez podanie numeru VIN.

Sprawdź numer VIN Twojego samochodu i zamów raport na naszej stronie, a dowiesz się wszystkiego o własnym aucie!

X
ZAMKNIJ

Administratorem Twoich danych jest VIN-Info Sp. z o.o. (ul. Modelarska 18, 40-142 Katowice, Polska, ).
Możemy przetwarzać Twoje dane (adres IP, dane o przeglądarce i systemie operacyjnym oraz przybliżona lokalizacja):
na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów do celów statystycznych i zarządzania stroną, przez okres do zakończenia analizy statystyk, nie dłużej niż przez 3 lata od roku, w którym uzyskano dane;
na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów w celu marketingu bezpośredniego usług własnych, przez okres funkcjonowania strony lub do wycofania zgody. Współpracujemy z: firmami marketingowymi, wyszukiwarkami internetowymi, portalami społecznościowymi, firmami udostępniającymi narzędzia do badań statystycznych i obsługi portali społecznościowych, firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Udostępnienie nam danych nie jest obowiązkowe, jednak bez ich podania strona może nie funkcjonować prawidłowo. Masz prawo dostępu do danych dotyczących Twojej osoby, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Możesz w dowolnym momencie cofnąć udzieloną zgodę na przetwarzanie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Strona może używać plików cookies i innych podobnych technologii we wspomnianych celach. Zgoda na ich używanie wyrażana jest za pośrednictwem ustawień wybranych przez Ciebie w przeglądarce. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych i ustawieniach przeglądarki znajduje się w [Polityce Prywatności].