Co to jest vin

Z artykułu dowiesz się:

Słowo VIN pochodzi z angielskiego Vehicle Identification Number, które jest potocznie w Polsce używane jako Numer Nadwozia. Numer VIN zostaje nadany pojazdowi przez jego producenta w celu identyfikacji. W różnych częściach świata stosowane są różne normy, ale każda z nich oparta jest na siedemnastoznakowym zapisie.

Jak zbudowany jest VIN - WMI - Identyfikacja producenta pojazdu
Jak zbudowany jest VIN - VDS - Suma/Cyfra kontrolna - atrybuty pojazdu
Jak zbudowany jest VIN - VIS - numer seryjny - kod zakładu produkcyjnego - rok produkcji

Z czego składa się numer VIN?

Numer VIN w swoim pełnym zapisie składa się z siedemnastu znaków, liter i cyfr z pominięciem takich liter jak “O”, czy “I”, które mogą zostać pomylone odpowiednio z cyframi “0” lub “1”. Warto odnotować, że numer ten jest niepowtarzalny i przypisuje się go do każdego pojazdu drogowego w celu jego późniejszej identyfikacji.

Zgodnie z normą ISO, numer VIN składa się z trzech części:

WMI – są to pierwsze trzy znaki w numerze VIN, które opisują światowy symbol producenta. Kod ten jest nadawany każdemu producentowi pojazdów przez odpowiedni urząd w kraju. Nadanie tego kodu odbywa się w porozumieniu z organizacją ds. normalizacji ISO lub jej krajowym przedstawicielem.

VDS – w zależności od producenta, są to kolejne znaki po WMI w numerze VIN. Na ogół jest to 5-6 kolejnych znaków, gdzie producenci sami kodują dane techniczne oraz charakterystykę opisującą dany model pojazdu.

VIS – stanowi numer seryjny pojazdu – najczęściej jest to 8 znaków, licząc od końca numeru VIN. Rok produkcji oraz miejsce montażu pojazdu kodowane są na najczęściej na pozycji 10 dla roku i 11 dla miejsca montażu, a pozostałe cyfry określają kolejny numer serii pojazdu.

Wszystkie elementy, czyli WMI+VDS+VIS tworzą numer nadwozia VIN o stałej liczbie siedemnastu znaków.

Gdzie znajdę numer nadwozia - VIN?

Tabliczka znamionowa

Najczęściej numer VIN jest wybity na tabliczce znamionowej, która umieszczona jest na podszybiu samochodu po stronie kierowcy. Drugim miejscem, gdzie może znajdować się numer VIN, to słupek boczny po stronie kierowcy. W tym miejscu znajduje się etykieta pojazdu zawierająca wszystkie dane producenta, dane techniczne oraz numer VIN. Numer ten znajdziesz również na komorze silnika. Kupując raport historii pojazdu jedną z jego części jest wskazanie gdzie znaleźć VIN, zależnie od samochodu który chcesz kupić numer nadwozia może znajdować się w różnych miejscach które warto sprawdzić przed kupnem pojazdu (VIN znajdziesz nie tylko na autach ale również na motocyklach, ciągnikach siodłowych czy naczepach).

Nie zapomnij o dowodzie rejestracyjnym

Kolejnym miejscem, w którym najłatwiej zlokalizujesz numer nadwozia pojazdu, jest dowód rejestracyjny. W polskim dokumencie numer VIN znajduje się pod literą E (podobnie jak np. w niemieckich i czeskich dokumentach rejestrowych pojazdu).

Polski dowód rejestracyjny

Dowód rejestracyjny - Polska - numer VIN

Niemiecki dowód rejestracyjny

Dowód rejestracyjny - Niemcy - numer VIN

Czeski dowód rejestracyjny

Dowód rejestracyjny - Czechy - numer VIN

VIN często jest również podawany w ogłoszeniach na portalach z samochodami używanymi. Uważaj jednak często sprzedawcy którzy z zawodu zajmują się handlem pojazdami w każdym ogłoszeniu podają ten sam VIN. Utrudnia to sprawdzenie auta przed jego oględzinami. Jeśli sprzedający nie chce udostępnić Ci numeru nadwozia powinien to być sygnał ostrzegawczy. Historia tego pojazdu może nie być taka przejrzysta jak w ogłoszeniu.

Dlaczego warto znać numer VIN swojego auta?

Przed kupnem używanego auta, warto sprawdzić jego numer VIN. Dzięki temu możesz się dowiedzieć, czy pojazd nie jest kradziony, a także, czy nie uczestniczył w wypadku. Informacje w raportach pomogą Ci sprawdzić stan techniczny auta przed jego zakupem.

Jeśli jesteś użytkownikiem auta, które uległo uszkodzeniu, po numerze VIN możesz sprowadzić trudno dostępne części do samochodu. Kierując się numerem VIN w trakcie naprawy, możesz uzyskać większą pewność, że wymieniane części będą pasować do Twojego auta. Niektóre warsztaty samochodowe oferują nawet zamawianie konkretnych części do samochodów online – właśnie poprzez podanie numeru VIN.

Sprawdź numer VIN Twojego samochodu i zamów raport na naszej stronie, gdzie możesz dowiedzieć się bardzo dużo o własnym aucie!

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.