Z artykułu dowiesz się:
Słowo VIN pochodzi z angielskiego Vehicle Identification Number, które jest potocznie w Polsce używane jako Numer Nadwozia. Numer VIN zostaje nadany pojazdowi przez jego producenta w celu identyfikacji. W różnych częściach świata stosowane są różne normy, ale każda z nich oparta jest na siedemnastoznakowym zapisie.
Z czego składa się numer VIN?
Zgodnie z normą ISO, numer VIN składa się z trzech części:
WMI – są to pierwsze trzy znaki w numerze VIN, które opisują światowy symbol producenta. Kod ten jest nadawany każdemu producentowi pojazdów przez odpowiedni urząd w kraju. Nadanie tego kodu odbywa się w porozumieniu z organizacją ds. normalizacji ISO lub jej krajowym przedstawicielem.
VDS – w zależności od producenta, są to kolejne znaki po WMI w numerze VIN. Na ogół jest to 5-6 kolejnych znaków, gdzie producenci sami kodują dane techniczne oraz charakterystykę opisującą dany model pojazdu.
VIS – stanowi numer seryjny pojazdu – najczęściej jest to 8 znaków, licząc od końca numeru VIN. Rok produkcji oraz miejsce montażu pojazdu kodowane są na najczęściej na pozycji 10 dla roku i 11 dla miejsca montażu, a pozostałe cyfry określają kolejny numer serii pojazdu.
Wszystkie elementy, czyli WMI+VDS+VIS tworzą numer nadwozia VIN o stałej liczbie siedemnastu znaków.
Gdzie znajdę numer nadwozia - VIN?
Tabliczka znamionowa
Najczęściej numer VIN jest wybity na tabliczce znamionowej, która umieszczona jest na podszybiu samochodu po stronie kierowcy. Drugim miejscem, gdzie może znajdować się numer VIN, to słupek boczny po stronie kierowcy. W tym miejscu znajduje się etykieta pojazdu zawierająca wszystkie dane producenta, dane techniczne oraz numer VIN. Numer ten znajdziesz również na komorze silnika. Kupując raport historii pojazdu jedną z jego części jest wskazanie gdzie znaleźć VIN, zależnie od samochodu który chcesz kupić numer nadwozia może znajdować się w różnych miejscach które warto sprawdzić przed kupnem pojazdu (VIN znajdziesz nie tylko na autach ale również na motocyklach, ciągnikach siodłowych czy naczepach).
Nie zapomnij o dowodzie rejestracyjnym
Kolejnym miejscem, w którym najłatwiej zlokalizujesz numer nadwozia pojazdu, jest dowód rejestracyjny. W polskim dokumencie numer VIN znajduje się pod literą E (podobnie jak np. w niemieckich i czeskich dokumentach rejestrowych pojazdu).
Polski dowód rejestracyjny
Niemiecki dowód rejestracyjny
Czeski dowód rejestracyjny
VIN często jest również podawany w ogłoszeniach na portalach z samochodami używanymi. Uważaj jednak często sprzedawcy którzy z zawodu zajmują się handlem pojazdami w każdym ogłoszeniu podają ten sam VIN. Utrudnia to sprawdzenie auta przed jego oględzinami. Jeśli sprzedający nie chce udostępnić Ci numeru nadwozia powinien to być sygnał ostrzegawczy. Historia tego pojazdu może nie być taka przejrzysta jak w ogłoszeniu.
Krzysztof ekspert serwisu autobaza.pl
Dlaczego warto znać numer VIN swojego auta?
Przed kupnem używanego auta, warto sprawdzić jego numer VIN. Dzięki temu możesz się dowiedzieć, czy pojazd nie jest kradziony, a także, czy nie uczestniczył w wypadku. Informacje w raportach pomogą Ci sprawdzić stan techniczny auta przed jego zakupem.
Jeśli jesteś użytkownikiem auta, które uległo uszkodzeniu, po numerze VIN możesz sprowadzić trudno dostępne części do samochodu. Kierując się numerem VIN w trakcie naprawy, możesz uzyskać większą pewność, że wymieniane części będą pasować do Twojego auta. Niektóre warsztaty samochodowe oferują nawet zamawianie konkretnych części do samochodów online – właśnie poprzez podanie numeru VIN.
Sprawdź numer VIN Twojego samochodu i zamów raport na naszej stronie, gdzie możesz dowiedzieć się bardzo dużo o własnym aucie!