Zwrot części po naprawie z OC sprawcy

zwrot części po naprawie z OC sprawcy

Czy zwrot części po naprawie z OC sprawcy jest na porządku dziennym? Wielu kierowców zastanawia się, czy serwis ma obowiązek zwrócić właścicielowi wymienione części. Co mówi prawo i jak jest z tym w rzeczywistości?

Zwrot części po naprawie a prawo

Prawo odszkodowawcze mówi, że poszkodowany nie może bogacić się na szkodzie, a więc odszkodowanie nie powinno przekraczać wyrządzonej szkody. Obrazuje to art. 824 k.c. Mówi on, że suma pieniężna wypłacana przez towarzystwo ubezpieczeniowe nie może być wyższa od poniesionej szkody. Nie ma tam jednak mowy o częściach, które warsztat wymienia. Jak wygląda więc zwrot części po naprawie z OC sprawcy w praktyce?

Czy naprawa bezgotówkowa się opłaca?

Nie ulega wątpliwości, że rozliczenie szkody za uszkodzony samochód często jest wynikiem negocjacji. Właściciel pojazdu, który uległ uszkodzeniu, chce jak najwyższej rekompensaty. Ubezpieczyciel natomiast ma w planach poniesienie jak najniższych kosztów. Wielu kierowców zauważa, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą pokrywać całości kosztów naprawy. Poza tym zaniżają oni ceny części, jak i robocizny, o czym więcej w artykule pt. Szkoda całkowita – jak oszukują ubezpieczyciele i handlarze?“. Dlatego dobrą formą rozliczenia jest naprawa bezgotówkowa, w której to zakład rozlicza się z ubezpieczycielem.

Części wyłącznie oryginalne

Należy mieć na uwadze, że do naprawy należy używać tylko i wyłącznie części oryginalnych. Wyjątek zachodzi wówczas, kiedy ubezpieczyciel jest w stanie udowodnić, że przed szkodą uszkodzone części nie były oryginalne lub zamontowanie ich podniesie wartość samochodu na tyle, że będzie on wart więcej niż przed zdarzeniem. Poza tym właściciel, któremu warsztat naprawia samochód z polisy OC sprawcy, może zgodzić się na wysokiej jakości zamienniki, ale tylko wówczas, kiedy to starszy samochód i na przykład trudno znaleźć do niego oryginalne części. Jeżeli samochód nie jest starszy niż 5-6 lat żądanie użycia oryginalnych części powinno być normą. Przy nowych samochodach, które są na gwarancji, trzeba również pamiętać, że tylko naprawa w ASO skutkuje jej przedłużeniem. Biorąc pod uwagę części, naprawa bezgotówkowa również jest korzystniejsza. Wszystko z uwagi na fakt, że mechanicy wiedzą, które zamienniki są warte uwagi, a jakie są tylko słabej jakości podróbkami.

Zwrot części po naprawie – czy na pewno?

Co dzieje się z częściami po naprawie samochodu? Okazuje się, że jest kilka możliwości, a zależą one od różnych czynników.

  1. Firmy ubezpieczeniowe mogą żądać zniszczenia wymienionych elementów w taki sposób, że nie będą one nadawać się do ponownego użycia. Ich utylizacja powinna być udokumentowana na zdjęciach, a cała dokumentacja trafia do ubezpieczyciela.
  2. Ubezpieczyciel może odebrać osobiście i następnie zniszczyć wymienione części, choć wielokrotnie zostają one w warsztatach. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku samochodów nowych i drogich.
  3. Towarzystwo ubezpieczeniowe może pozostawić części w serwisie, jak dzieje się głównie przy samochodach starszych, które naprawiane są w nieautoryzowanych serwisach.

Jeżeli wymienione elementy nie zostały zniszczone, możliwy jest zwrot części po naprawie. Jak podkreślają właściciele warsztatów, jest taka możliwość, ale tylko wówczas, kiedy wcześniej klient o to poprosi. Wszystko na wypadek ich wyrzucenia do śmietnika czy zniszczenia.

Jeżeli części zostaną odebrane, należy podkreślić, że nie ma obecnie obowiązku ich utylizacji. Części są traktowane jako segregowane śmieci i za dodatkową opłatą odbierane przez firmy, które dbają o czystość w gminie.

Jak odsprzedać części używane?

Właścicieli naprawianych pojazdów najbardziej interesuje fakt odsprzedaży odebranych części. Wiele zależy od wieku pojazdu. W przypadku starych aut odprzedaż części używanych jest w zasadzie niemożliwa. Części dostępne na szrotach w większości pochodzą bowiem z dobrych pojazdów.

Jeżeli to pojazd nowy, zwłaszcza na gwarancji, wymienione elementy często nadają się do ponownego użycia. Zwykle wymienia się w nich bowiem części, które mają drobne uszczerbki. Mogą one trafić więc na rynek wtórny, choć często ubezpieczyciel żąda ich zniszczenia lub oddania. Jeśli nie ma takiego wymogu, odprzedaż części jest możliwa. W innym wypadku, kiedy części zostaną w serwisie i będą nadawać się do ponownego użycia, najprawdopodobniej odsprzedadzą je same warsztaty.

Świadczenia, o które można starać się z polisy OC sprawcy kolizji

Jednocześnie trzeba pamiętać, że naprawa z OC sprawcy wypadku to tylko jedna z możliwości. Z polisy ubezpieczeniowej sprawcy można starać się o:

  • Pokrycie kosztów naprawy pojazdu: wariant kosztorysowy (gotówka do ręki i naprawa samochodu we własnym zakresie) lub warsztatowy (naprawa na koszt ubezpieczyciela, w wybranym przez siebie warsztacie).
  • Wyrównanie za utratę wartości rynkowej pojazdu.
  • Pokrycie kosztów holowania.
  • Pokrycie kosztów najmu auta zastępczego.

Ważny jest też czas na zgłoszenie szkody. Kierowca ma na to odpowiednio:

  • 3 lata – od dnia, w którym dowiedział się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia.
  • 20 lat – od dnia wystąpienia szkody, jeśli wynika ona z popełnienia przestępstwa lub jeżeli sprawca nie został zidentyfikowany, a okoliczności wskazują na możliwość popełnienia czynu zabronionego przez prawo.
  • 2 lata – od uzyskania pełnoletniości, jeżeli to ubieganie się o odszkodowanie osoby małoletniej.
Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz