Zmiany w prawie jazdy jeszcze w tym roku?

zmiany w prawie jazdy jeszcze w tym roku

Jakie zmiany w prawie jazdy już obowiązują, a które mogą zostać wprowadzone w najbliższym czasie? Dotyczą one między innymi ukrócenia procederu oblewania kursantów podczas egzaminów na prawo jazdy, ale nie tylko. Które zmiany w prawie jazdy będą dla przyszłych kierowców najważniejsze?

Co wniosą zmiany w prawie jazdy?

Nowy projekt, który jest już ponoć przygotowany, ma pomóc kursantom, którzy podchodzą do egzaminu na prawo jazdy. Mają się one odnosić do wskazówek dla instruktorów, przyszłych kierowców i samych egzaminatorów współpracujących z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

Trzeba mieć bowiem na uwadze, że Polska jest bardzo nisko w raportach zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Średnio egzamin na prawo jazdy udaje się zdać jedynie 35% kursantom, którzy do niego podchodzą. Tymczasem w Wielkiej Brytanii jest to 47%, podczas kiedy w Niemczech nawet 70%. Jakie zmiany w prawie jazdy zostaną wprowadzone i czy poprawią one ten słaby wynik?

Zmiany w finansowaniu WORD-ów

Zacznijmy od tego, że kursanci z Polski nie są wcale gorszymi kierowcami od swoich zachodnich rówieśników, choć wielokrotnie podkreślają oni, że na kursie nie uczą się dobrze jeździć, a jedynie tego, jak skutecznie zdać egzamin. Tymczasem podczas egzaminu niezbędna jest płynna i bezpieczna jazda podlegająca ocenie przez egzaminatora. Kluczowe dla jego oceny jest prawidłowe wykonanie pojedynczych manewrów i interpretacja przepisów. Przy jednym błędzie podchodzący do egzaminu dostaje jeszcze ostrzeżenie, przy drugim zostaje z niego wykluczony i kończy go z wynikiem negatywnym. Dla egzaminatorów oblewanie zdających egzamin jest normalne i zwyczajnie się opłaca. Wszystko dlatego, że duża część zasobów finansowych Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego to właśnie opłaty za egzamin na prawo jazdy. Jak wynika z raportu najwyższej Izby Kontroli, nawet 88% dochodów WORD-ów pochodzi z egzaminów, z czego niemal 70% z egzaminów poprawkowych. Te liczby mówią naprawdę wiele. Zmiany w prawie jazdy mają więc polegać na nowym sposobie finansowania tych podmiotów. PiS chciałby bowiem ich finansowania z budżetu państwa. Ich pensje byłyby wówczas niezależne od ilości egzaminów.

Projekt jest już gotowy i znalazł się w procesie legislacyjnym. Pozostały rozmowy z instruktorami i egzaminatorami, a następnie złożenie projektu w Sejmie i głosowanie. Oznacza to, że tych zmian w prawie jazdy można spodziewać się jeszcze nawet w tym roku.

Jakie zmiany w prawie jazdy mogą wejść w życie w 2019 roku?

Nie tylko zmiana w finansowaniu WORD-ów może wejść w życie jeszcze przed końcem roku. Dyskusja o pewnych zmianach trwa już od dłuższego czasu. Jedna z nich dotyczy przebiegu egzaminu. Dotychczas egzamin kończył się popełnieniem tego samego błędu dwa razy. Zmiany w prawie jazdy miałyby to zmienić, a egzamin zawsze byłby prowadzony do końca, nawet jeśli osoba egzaminowana popełniłaby dwa identyczne błędy i go nie zdała. Egzamin byłby więc rozpatrywany jako dodatkowa praktyka, a nie ulega wątpliwości, że każda godzina za kierownicą samochodu dla młodego kierowcy jest bezcenna.

Nadal trwają również prace nad zmianą, która umożliwia ćwiczenie jazdy pod okiem rodziców, którzy mają co najmniej pięcioletnią praktykę pod okiem kierowców. Dodatkowo taki samochód miałby specjalne oznaczenie. Więcej o tym pomyśle, który obowiązuje m.in. w Irlandii w artykule pt. Jazda doszkalająca pod okiem rodzica?“.

Inną zmianą są ograniczenia dla młodych kierowców, którzy nie mogliby podjąć pracy zarobkowej przed upływem 8 miesięcy od zdania egzaminu. Przez 8 pierwszych miesięcy kierowca być może będzie musiał jeździć z naklejką zielonego listka umieszczoną z przodu i z tyłu pojazdu.

Jaki samochód dla młodego kierowcy?

O wielu poprawkach mówi się już od znacznie ponad roku. Samo zdanie egzaminu na prawo jazdy to dla młodego kierowcy spora ulga. Następnie z reguły szybko szuka on sobie własnego samochodu. Nie musi to być pojazd drogi, lepiej, aby był ekonomiczny i bezpieczny, a więc również i sprawny. Kilka takich pojazdów opisuje artykuł pt. Pierwszy samochód za 10 tysięcy złotych“.

Zwracając uwagę na stan techniczny auta, należy je poddać przeglądowi technicznemu. Obejrzeć musi go również mechanik podczas oględzin zewnętrznych. W końcu przychodzi czas na jazdę próbną i podpisanie umowy kupna-sprzedaży, którą na czynniki pierwsze rozłożono w artykule Umowa kupna-sprzedaży samochodu — co sprawdzić przed jej podpisaniem?“. Jeszcze przed wizytą u sprzedawcy pomoże natomiast Historia Pojazdu. To kilka sekcji, a wśród nich:

  • Informacje o pojeździe
  • Opcje wyposażenia zakodowane w numerze VIN
  • Historia incydentów
  • Rejestr przebiegu pojazdu
  • Historia internetowa
  • Historia sprawdzeń na Autobaza.pl
  • Bazy pojazdów skradzionych
  • Usterki fabryczne
  • Dane producenta pojazdu
  • Zdjęcia pojazdu

To wszystko zwiększa szanse na znalezienie samochodu, który nie wymaga większych nakładów finansowych, co dla młodych osób o niewielkim zasobie gotówki jest niezwykle istotne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz