Zimowe wyposażenie samochodu

zimowe wyposażenie samochodu

Zima w pełni, choć pogoda za oknem zaskakuje, bo nie jest tak śnieżnie i mroźnie, jak o tej porze roku być powinno. Większość kierowców taka pogoda cieszy. Nie wiemy jednak, jak długo będziemy mieć do czynienia z takimi warunkami atmosferycznymi. Jak co roku, również i w tym sezonie zima z pewnością zaskoczy nas w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Jazda po sklepach czy serwisach samochodowych może być wówczas dość uciążliwa. Poza technicznych przygotowaniem samochodu warto zadbać też o zimowe wyposażenie samochodu . Czego nie powinno w nim zabraknąć?

Opony zimowe

Przy zimowym wyjeździe przede wszystkim zadbać trzeba o zimowe opony. Szczególnie w przypadku, kiedy planujemy wyjazdy wyższe partie gór, gdzie warunki drogowe mogą być zupełnie inne niż na terenach położonych znacznie niżej. Wielu ludzi popełnia ten błąd, że opony na letnie zmienia zbyt szybko. Zupełnie niepotrzebnie, bo widząc to, jak zmienia się klimat w Polsce, zima często zaskakuje nas dość późno, a niekorzystne warunki często utrzymują się jeszcze wiosną.

Wyjaśnijmy jeszcze, że jeżdżąc po polskich drogach, nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych i żadne mandaty nam z tego tytułu nie grożą. Jeżeli wyjeżdżamy za granicę, zimówki to jednak podstawowe zimowe wyposażenie samochodu. Tak oto w Czechach są one obowiązkowe od listopada do końca marca, kiedy na drogach zalega śnieg i lód. Dodatkowo minimalna wysokość bieżnika wynosi tu 4 mm. Podobnie jest w Austrii, gdzie na takich oponach trzeba poruszać się od listopada do połowy kwietnia. Zimówki zakładać trzeba również w Słowenii, Chorwacji, Norwegii, Szwecji, Estonii, Rumunii, a także na Słowacji i Łotwie. W Niemczech opony zimowe lub całoroczne z oznaczeniem M+S są niezbędne przy opadach śniegu bądź w sytuacji, kiedy zachodzi ryzyko powstania gołoledzi. We Francji, Włoszech, Szwajcarii czy Hiszpanii na oponach przeznaczonych do jazdy zimą poruszać się trzeba natomiast w wybranych regionach.

Jeżeli nie wybraliście jeszcze opon zimowych, a macie taki zamiar, przed ich zakupem zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem pt. Jak wybrać opony zimowe?“.

Łańcuchy przeciwśniegowe

Dobre opony zimowe w trudnych warunkach są bezcenne. Jednak w tych ekstremalnych nawet i one mogą sobie nie poradzić. Wówczas niezbędne są łańcuchy przeciwśniegowe. W Polsce ich używanie dozwolone jest w odpowiednich warunkach pogodowych, chyba że informują o tym znaki, która nakazują po danej drodze poruszać się na oponach uzbrojonych właśnie w łańcuchy. Podobnie przepisy wyglądają poza Polską, choć w niektórych krajach dozwolone jest stosowanie wybranych rodzajów łańcuchów. Przykładowo w Austrii zabronione są łańcuchy tekstylne.

Kable rozruchowe

Podstawowe zimowe wyposażenie samochodu to również kable rozruchowe, które przydadzą się, kiedy z powodu rozładowania akumulatora nie będziemy w stanie uruchomić samochodu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie kable będą tu odpowiednie. Kable rozruchowe muszą posiadać odpowiednie natężenie prądu. Przy samochodach osobowych wystarczające będą przewody o natężeniu 400 A. Muszą być też wystarczająco grube, długie i posiadać solidne zaciski.

Przydatne akcesoria

Zimowe wyposażenie samochodu to również mnóstwo akcesoriów. Co do nich zaliczymy? Na przykład łopatę lub małą saperkę czy latarkę. Łopata przyda się do przejechania przez zaśnieżony odcinek drogi lub odkopania pojazdu, kiedy ten jest zakopany po nocnych opadach.

Latarka natomiast jest niezbędna, jeżeli jakieś prace chcemy wykonywać po zmroku, a ten zimą zapada dość szybko. Najbardziej praktyczna będzie tu latarka czołowa, którą zakładamy na głowę, pozostawiając sobie obie ręce do pracy. Oczywiście nie zapominajmy tu o zapasowym komplecie baterii. Nici z latarki, z której nie można skorzystać.

Przydadzą się również akcesoria, które pomogą w usuwaniu śniegu z auta lub lodu z szyb. W pierwszym przypadku sprawdzi się zmiotka. Do usuwania lodu zazwyczaj kupujemy skrobaczkę, choć warto zakupić też odmrażacz w sprayu. Dla zachowania czystości wewnątrz samochodu nabyć należy gumowe dywaniki, a dla bezpieczeństwa… okulary przeciwsłoneczne. Pamiętać musimy, że słońce bardzo mocno odbija się od śniegu, a więc dłuższa jazda przy ładnej, słonecznej pogodzie może być męcząca dla oczu.

Sytuacje awaryjne

Do wypadków, stłuczek i awarii dochodzi nie tylko zimą, a więc gaśnicę, apteczkę, trójkąt, kamizelkę, klucz do kół, podnośnik czy koło zapasowe powinniśmy mieć przy sobie zawsze. Choćby ze względów praktycznych. W wybranych krajach ich brak jest jednak surowo karany. Zimą wszystkie powyższe elementy wraz z zapasowymi żarówkami i bezpiecznikami trzeba mieć przy sobie, jeżdżąc do Czech i na Słowację. Zdecydowanie bardziej liberalne przepisy panują w Niemczech czy w Austrii. Tam ukarani zostaniemy jedynie za brak apteczki, trójkąta i kamizelki. We Francji natomiast sprawdzane są trójkąt, żarówki i kamizelka, Włoszech — trójkąt i kamizelka, a w Szwajcarii jedynie trójkąt. Przypomnijmy, że w Polsce niezbędny sprzęt, który musi znaleźć się w aucie to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Nie jest wymagana nawet apteczka, w którą jednak warto się zaopatrzyć.

Czy wyjeżdżając za granicę do jednego z powyższych krajów, trzeba mieć pełne obowiązujące tam zimowe wyposażenie auta? I tak, i nie. W praktyce nie. Konwencja wiedeńska mówi, że samochód poruszający się po zagranicznych trasach musi mieć wyposażenie obowiązkowe w kraju zarejestrowania auta. Powołanie na konwencję wiedeńską powinno być więc manewrem skutecznym, który ochroni nas przed mandatem karnym. W praktyce jednak nie zawsze to działa. Spory problem mogą mieć szczególnie kierowcy bez znajomości języka obcego.

Podsumowanie

To tyle, jeśli chodzi o zimowe wyposażenie samochodu. Nie da się ukryć, że jedne artykuły są nam niezbędne i będziemy z nich korzystać niemal na co dzień, inne natomiast używane są przez nas sporadycznie, a może i w ogóle. Warto mieć jednak wszystko, bo zima sama w sobie jest zmienna i zaskakująca. Najbardziej uporczywe są niskie temperatury i śnieg, choć każdej zimy niespodzianek czeka na nas mnóstwo. Tymczasem wszyscy kierowcy, którzy nie przygotowali jeszcze swojego samochodu do nachodzących mrozów, mają na to ostatnią szansę. Kilka wskazówek znajdziecie w artykule pt. Jak przygotować auto na zimę?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz