Zielona strzałka na skrzyżowaniu w przepisach drogowych

Zielona strzałka w przepisach drogowych

Zielona strzałka budzi sporo wątpliwości wśród kierowców. Jeśli wierzyć statystykom, nawet 9 na 10 kierowców łamie przepisy podczas przejeżdżania sygnalizatora z zieloną strzałką pozwalającą na warunkowy skręt. Jak zachować się więc na skrzyżowaniu z zieloną strzałką?

Zielona strzałka – jak się zachować?

Zielona strzałka obowiązywała przez wiele lat, później została wycofana i ponownie przywrócona. Okazuje się, że polscy kierowcy nadal nie korzystają z niej prawidłowo. Wielu kierowców po raz ostatni warunkowy skręt na zielonej strzałce wykonało prawidłowo podczas egzaminu na prawo jazdy. Tymczasem jest to jeden z najmniej skomplikowanych manewrów drogowych.

Z reguły kierowcy celowo łamią przepisy, aby szybciej pokonać skrzyżowanie, zieloną strzałkę traktując jako zielone światło. Jednak przepisy mówią co innego.

Zielona strzałka przy czerwonym świetle

Łamanie przepisów drogowych związanych z zieloną strzałką jest dla kierowców wygodne. Jeśli to sygnalizator S-2, na którym pali się czerwone światło z zieloną strzałką, możesz skręcić zgodnie z jej kierunkiem, jeśli przestrzegasz przepisów prawa.

Mówią one jasno, że przy warunkowym skręcie na zielonej strzałce manewr jest możliwy tylko wówczas, kiedy zatrzymasz się przed sygnalizatorem.

Wprowadzono to przede wszystkim z myślą o pieszych, którzy mają na swoim przejściu zielone światło. Dlatego jako kierowca musisz zatrzymać się i bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszym i rowerzystom, po czym dopiero przejechać za sygnalizator. Wówczas musisz jeszcze ustąpić pierwszeństwa kierowcom poruszającym się po drodze, na którą wjeżdżasz, jeśli nadal mają oni zielone światło.

§ 96. 1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.

Pamiętaj, że to Ty ponosisz winę, jeśli przejdziesz przez skrzyżowanie na zielonej strzałce i spowodujesz wypadek.

Zielona strzałka w lewo przy sygnalizatorze S-2

Zielona strzałka przy sygnalizatorze S-2 może się również znaleźć z jego lewej strony, choć to rzadkość. Wówczas po uprzednim zatrzymaniu się przed sygnalizatorem i ustąpieniu pierwszeństwa, możesz skręcić w lewo lub zawrócić na skrzyżowaniu. Oczywiście, o ile nie zabrania tego znak “Zakaz zawracania”.

2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Zielona strzałka na sygnalizatorze S-3

Od sytuacji z zieloną strzałką przy sygnalizatorze S-2 należy odróżnić sygnalizator S-3. Ten bowiem wyświetla sygnały czerwone, żółte i zielone z kombinacją strzałek. Mają one zupełnie inne znaczenie i wymagają innego zachowania od kierowcy. Zielona strzałka na sygnalizatorze S-3 nie oznacza warunkowego pozwolenia na jazdę. Wówczas jazda w kierunku wskazanym przez strzałkę jest bezkolizyjna.

Co kluczowe, strzałki na sygnalizatorze S-3 oznaczają, że możesz jechać tylko we wskazanym przez nią kierunku. Jeśli widnieje na nim strzałka w lewo, możesz jechać tylko w lewo, bez możliwości zawracania. Ten manewr będzie możliwy, jeśli na sygnalizatorze S-3 są strzałki w lewo i w dół.

Jednak szerszej o manewrze zawracania na skrzyżowaniu piszemy w artykule pt. “Zawracanie na skrzyżowaniu — co mówi prawo?“.

Zielona strzałka – mandat za złamanie przepisów

Jeśli miniesz sygnalizator S-2 z włączoną zieloną strzałką bez zatrzymania, funkcjonariusz oceni to jako pokonanie skrzyżowania na czerwonym świetle, za co grozi:

  • mandat w wysokości od 300 do 500 zł,
  • 6 punktów karnych.

Musisz się również liczyć z karą za wymuszenie pierwszeństwa pieszych i rowerzystów. Wówczas narażasz się na następujące konsekwencje:

  • mandat w wysokości 350 zł,
  • 10 punktów karnych.

Pamiętaj też, że jeśli znacząco naruszysz przepisy ruchu drogowego, funkcjonariusz może skierować wniosek do sądu o odebranie prawa jazdy.

Kara jest więc surowa. Wprawdzie policji trudno egzekwować prawo, ale warto stosować się do obowiązujących przepisów. Zwłaszcza że wjechanie na skrzyżowanie przy zielonej strzałce bez zatrzymania się może nieść w sobie tragiczne skutki dla pieszego czy rowerzysty.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz