Zgubiony dowód rejestracyjny – co zrobić?

zgubiony dowód rejestracyjny

Zgubiony dowód rejestracyjny to obecnie problem rzadszy niż dawniej. Wszystko z uwagi na zmianę przepisów. Dziś nie ma już konieczności wożenia go przy sobie, dzięki czemu do zagubienia dowodu rejestracyjnego dochodzi sporadycznie. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy zgubiliśmy dowód rejestracyjny samochodu ?

Elektroniczny dowód rejestracyjny

Czy zgubiony dowód rejestracyjny jest dziś problemem? Przypomnijmy, że od 1 października 2018 roku kierowcy zarejestrowanych w Polsce pojazdów, którzy poruszają się po drogach krajowych, nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej OC.

Policja albo inne służby mające prawo do zatrzymania kierowców, w razie kontroli, wszystkie potrzebne informacje uzyskają przez zamontowany w radiowozie interfejs z dostępem do zasobów Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0.

Dokumenty można mieć też w telefonie, o czym więcej w artykule pt. Dokumenty samochodu w smartfonie“. To duże ułatwienie. Dlatego zniszczony lub zgubiony dowód rejestracyjny to problem, który tyczy się niewielkiej liczby zmotoryzowanych.

Dowód można zostawić w domu, choć w określonych sytuacjach trzeba mieć go przy sobie, np. przy przeglądzie technicznym auta.

Dowód z reguły trzeba też wymieniać przynajmniej co sześć lat, gdyż znajduje się w nim tylko sześć miejsc na pieczątki diagnosty.

Każda sytuacja, kiedy kierowca ma przy sobie dowód rejestracyjny, jest okazją do zgubienia tego dokumentu. Co zrobić, kiedy właściciel pojazdu zorientuje się, że zgubił dowód rejestracyjny pojazdu?

Po co nam dowód rejestracyjny pojazdu?

Dowód rejestracyjny ma każdy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego. Znajdują się w nim kluczowe informacje na temat pojazdu i właściciela, tj.:

 • numer rejestracji pojazdu
 • data pierwszej rejestracji
 • imię i nazwisko, PESEL lub REGON, adres zameldowania właściciela pojazdu
 • informacje o pojeździe (marka, typ, wersja, model, numer VIN, maksymalna masa całkowita pojazdu, dopuszczalna masa całkowita, masa własna pojazdu)
 • data ważności dowodu rejestracyjnego (jeżeli jest wydany terminowo)
 • data wydania dokumentu
 • kategoria pojazdu
 • liczba osi
 • pojemność silnika
 • maksymalna moc netto silnika
 • rodzaj paliwa
 • liczba miejsc siedzących i stojących,
 • data kolejnego badania technicznego pojazdu

Każda zmiana w pojeździe musi być zgłoszona we właściwym Wydziale Komunikacji. W tym celu należy przedstawić dowód rejestracyjny i pozostałe dokumenty. Zmiany zgłasza się w urzędzie do 30 dni od ich dokonania. Wizyta w Wydziale Komunikacji jest również niezbędna, kiedy kierowca stracił dowód rejestracyjny pojazdu.

Zgubiony dowód rejestracyjny – co należy zrobić w takiej sytuacji?

Zgubiony dowodu rejestracyjny samochodu lub innego pojazdu zmusza do natychmiastowego działania. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do Wydziału Komunikacji właściwego dla miejsca zameldowania właściciela pojazdu i złożyć wniosek o wydanie wtórnika dokumentu. 

Jeżeli zachodzą podejrzenia, że nastąpiła kradzież dowodu rejestracyjnego, udać się trzeba również na policję. Dokument, o ile trafi w niepowołane ręce, może przysporzyć właścicielowi wielu nieprzyjemności, np. jeżeli złodziej dokona czynu zabronionego, podrzucając kradziony dowód rejestracyjny lub użyje zawartych w nim danych osobowych w celach przestępczych…

Po zgubieniu dowodu należy wnioskować o wtórnik dowodu rejestracyjnego. Potrzebne są do tego odpowiednie dokumenty, tj.:

 • wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego (do pobrania bezpośrednio w Wydziale Komunikacji lub ze strony urzędu)
 • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego
 • karta pojazdu (jeśli była wydana)
 • wynik ostatniego badania technicznego
 • dowód osobisty lub dokument ze zdjęciem (dla osoby fizycznej) bądź odpis z KRS (dla osoby prawnej)
 • umowa zawarcia polisy OC
 • tablice rejestracyjne w celu umieszczenia nowych znaków legalizacyjnych

Koszt wymiany dowodu rejestracyjnego wynosi 54,50 zł, ale 19 zł trzeba zapłacić za pozwolenie czasowe. Przynajmniej wówczas, kiedy kierowca chce poruszać się pojazdem do czasu wydania stałego dowodu rejestracyjnego, na który z reguły czeka do 30 dni. Jeżeli nie składa on wniosku osobiście i nie robią tego jego najbliżsi (małżonek/ka, wstępni, zstępni lub rodzeństwo), doliczyć trzeba jeszcze 17 zł opłaty skarbowej.

Numer rejestracyjny i inne dane się nie zmienią. Wydawany jest jednak nowy numer i seria dowodu rejestracyjnego. Informację o wydaniu nowego dowodu otrzymają policja i inne organy. Dlatego w przypadku, kiedy ktoś posłuży się skradzionym lub zgubionym dowodem rejestracyjnym, zostanie zatrzymany. Dla organów ważny jest od tej pory jedynie “nowy dowód”.

Natomiast, kiedy to właściciel znajdzie zgubiony dowód rejestracyjny, musi go oddać do Wydziału Komunikacji.

Nie zapominajmy również, iż dowód osobisty jest ważnym dokumentem wymaganym do okazania podczas przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów, jak również do wykupienia polisy ubezpieczenia OC czy AC.

Procedura wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego

 1. Pobierz, wydrukuj i wypełnij wniosek – możesz to zrobić on-line lub przez formularz dostępny w Urzędzie.
 2. Do wniosku dołącz wymagane dokumenty. Powinny być to oryginały.
 3. Następnie udaj się do Urzędu, w którym pojazd jest zarejestrowany, złóż wniosek wraz z załącznikami oraz stosowną opłatą. Zabierz ze sobą dokument tożsamości. Jeżeli pojazd stanowi współwłasność – wymagana jest obecność wszystkich współwłaścicieli lub ich pełnomocnictwa.

Pakiet deregulacyjny a wymiana dowodu rejestracyjnego

Warto przypomnieć, że jesteśmy coraz bliżej dnia, kiedy kierowca nie będzie miał obowiązku wymiany dowody rejestracyjnego, kiedy zabraknie w nim rubryk na pieczątki diagnosty. Wynika to z założeń pakietu deregulacyjnego, o którym piszemy w artykule pt. Jakie ułatwienia dla kierowców zawiera pakiet deregulacyjny?“. Na razie nie znamy jednak daty wejścia tych przepisów w życie. Jeżeli tak się stanie, kierowcy na pewno przyklasną rządzącym za ten pomysł.

Jednocześnie pakiet deregulacyjny zakłada rezygnację z karty pojazdu. W tym przypadku od legislacji do wprowadzenia zmian w życie upłyną jednak dwa lata, a więc w najbliższym czasie karta pojazdu nadal będzie obowiązkowa. Podobnie jak dowód rejestracyjny auta, kierowca nie ma obowiązku wożenia karty pojazdu w samochodzie, bo nie jest ona niezbędna przy kontroli drogowej. Identycznie przy jej zgubieniu należy wyrobić wtórnik tego dokumentu, zgłaszając się do organów rejestrujących. Procedurę wyrobu nowej karty pojazdu opisuje artykuł Zgubiona karta pojazdu — jak wyrobić wtórnik?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 11 Średnio: 3.8]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

9 komentarzy

 1. Dzień dobry.
  Stoje przed następującą sytuacją. Zmieniłem miejsce zameldowania (nowy dowód i prawo jazdy) jednak nie zmieniałem dowodu rejestracyjnego. Zbliża się termin badania technicznego a ja zobaczyłem że zgubiłem dowód rejestracyjny. Chcę udać się do urzędu komunikacji (inny urząd komunikacji z racji zmiany zameldowania) celem wydania wtórnika i jednocześnie uwzględnienia zmiany zameldowania.
  Czy powyższy artukuł ma zastosowanie również w tej sytuacji, czy może powienienem przygotować jakieś dodatkowo dane?

  Pozdrawiam
  Rafał

 2. Wszystko fajnie ale gorzej jak zgubisz dowod przed zarejestrowaniem auta na siebie a do tego jest sprowadzone.. ja mialam taki przypadek i balam sie ze beda problemy. Na szczescie udalo sie zrobic duplikat

   1. Dopisaliśmy akapit o procedurze, jednak najlepiej kiedy z procedurą i wymaganymi dokumentami zapoznasz się na stronie urzędu w którym będziesz rejestrować pojazd.

  1. Możesz mi napisać kto ma wyrobić duplikat? Mam taką samą sytuację w drodze do domu zgubilam dowód rejestracyjny. Bardzo proszę o informację

 3. Gorzej jest w przypadku jak brakuje dokumentów a auto z zagranicy i nie da się go zarejestrowac. Na szczęście istnieje firma duplikatydowodow.pl . Zajmują się właśnie odzyskiwaniem takich zagubionych dokumentów. Tak by można było na spokojnie auto zarejestrować

 4. Witam, czy można zakupić auto bez dowodu rejestracyjnego, jednocześnie zaznaczając w umowie, że auto zakupiono ze zgubionym dowodem? Czy ja jako kupujący, mogę zarejestrować auto na siebie i wyrobić dowód rej. okazując umowę sprzedaży, kartę pojazdu i OC i przegląd? Czy wydział komunikacji to uzna?

 5. Sprawdziłem na gov.pl i nie mam jednego z badań technicznych w systemie z 2018 roku. Mam pieczątkę w dowodzie i byłem na przeglądzie. Co powinienem zrobić, czy ten przegląd był ważny?

Odpowiedz