Zgubiony dowód rejestracyjny – co zrobić?

zgubiony dowód rejestracyjny

Zgubiony dowód rejestracyjny to obecnie problem rzadszy niż dawniej. Wszystko z uwagi na zmianę przepisów. Dziś nie ma już konieczności wożenia go przy sobie, dzięki czemu do zgubienia dowodu rejestracyjnego dochodzi sporadycznie. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy dowód rejestracyjny samochodu zostanie zgubiony?

Elektroniczny dowód rejestracyjny

Od 1 października 2018 roku kierowcy zarejestrowanych w Polsce pojazdów, którzy poruszają się po drogach krajowych, nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej OC. Policja albo inne służby mające prawo do zatrzymania kierowców, w razie kontroli, wszystkie potrzebne informacje uzyskają przez zamontowany w radiowozie interfejs z dostępem do zasobów Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0. Dokumenty można mieć też w telefonie, o czym więcej w artykule pt. Dokumenty samochodu w smartfonie“. To duże ułatwienie. Dlatego zniszczony lub zgubiony dowód rejestracyjny to problem, który tyczy się niewielkiej liczby zmotoryzowanych.

Dowód można zostawić w domu, choć w określonych sytuacjach trzeba mieć go przy sobie, np. przy przeglądzie technicznym auta. Dowód z reguły trzeba też wymieniać przynajmniej co sześć lat, gdyż znajduje się w nim tylko sześć miejsc na pieczątki diagnosty. Każda sytuacja, kiedy kierowca ma przy sobie dowód rejestracyjny, jest okazją do zgubienia tego dokumentu. Co zrobić, kiedy właściciel pojazdu zorientuje się, że zgubił dowód rejestracyjny pojazdu?

Po co nam dowód rejestracyjny pojazdu?

Dowód rejestracyjny ma każdy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego. Znajdują się w nim kluczowe informacje na temat pojazdu i właściciela, tj.:

 • numer rejestracji pojazdu
 • data pierwszej rejestracji
 • imię i nazwisko, PESEL lub REGON, adres zameldowania właściciela pojazdu
 • informacje o pojeździe (marka, typ, wersja, model, numer VIN, maksymalna masa całkowita pojazdu, dopuszczalna masa całkowita, masa własna pojazdu)
 • data ważności dowodu rejestracyjnego (jeżeli jest wydany terminowo)
 • data wydania dokumentu
 • kategoria pojazdu
 • liczba osi
 • pojemność silnika
 • maksymalna moc netto silnika
 • rodzaj paliwa
 • liczba miejsc siedzących i stojących,
 • data kolejnego badania technicznego pojazdu

Każda zmiana w pojeździe musi być zgłoszona we właściwym Wydziale Komunikacji, przedstawiając dowód rejestracyjny i pozostałe dokumenty. Zmiany zgłasza się w urzędzie do 30 dni od ich dokonania. Wizyta w Wydziale Komunikacji jest również niezbędna, kiedy kierowca utracił dowód rejestracyjny pojazdu.

Zgubiony dowód rejestracyjny – co należy zrobić w takiej sytuacji?

Zgubiony dowodu rejestracyjny samochodu lub innego pojazdu zmusza do natychmiastowego działania. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do Wydziału Komunikacji właściwego dla miejsca zameldowania właściciela pojazdu. Jeżeli zachodzą podejrzenia, że nastąpiła kradzież dowodu rejestracyjnego, udać się trzeba również na policję. Dokument, o ile trafi w niepowołane ręce, może przysporzyć właścicielowi wielu nieprzyjemności, np. jeżeli złodziej dokona czynu zabronionego, podrzucając kradziony dowód rejestracyjny.

Po zgubieniu dowodu należy wnioskować o wtórnik dowodu rejestracyjnego. Potrzebne są do tego odpowiednie dokumenty, tj.:

 • wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego (do pobrania bezpośrednio w Wydziale Komunikacji lub ze strony urzędu)
 • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego
 • karta pojazdu (jeśli była wydana)
 • wynik ostatniego badania technicznego
 • dowód osobisty lub dokument ze zdjęciem (dla osoby fizycznej) bądź odpis z KRS (dla osoby prawnej)
 • umowa zawarcia polisy OC
 • tablice rejestracyjne w celu umieszczenia nowych znaków legalizacyjnych

Koszt wymiany dowodu rejestracyjnego wynosi 54,50 zł, ale 19 zł trzeba zapłacić za pozwolenie czasowe. Przynajmniej wówczas, kiedy kierowca chce poruszać się pojazdem do czasu wydania stałego dowodu rejestracyjnego, na który z reguły czeka do 30 dni. Jeżeli nie składa on wniosku osobiście i nie robią tego jego najbliżsi (małżonek/ka, wstępni, zstępni lub rodzeństwo), doliczyć trzeba jeszcze 17 zł opłaty skarbowej.

Numer rejestracyjny i inne dane się nie zmienią. Wydawany jest jednak nowy numer i seria dowodu rejestracyjnego. Informację o wydaniu nowego dowodu otrzymają policja i inne organy. Dlatego w przypadku, kiedy ktoś posłuży się skradzionym lub zgubionym dowodem rejestracyjnym, zostanie zatrzymany. Natomiast, kiedy to właściciel znajdzie zgubiony dowód rejestracyjny, musi go oddać do Wydziału Komunikacji.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 8 Średnio: 3.6]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

3 komentarze

 1. Dzień dobry.
  Stoje przed następującą sytuacją. Zmieniłem miejsce zameldowania (nowy dowód i prawo jazdy) jednak nie zmieniałem dowodu rejestracyjnego. Zbliża się termin badania technicznego a ja zobaczyłem że zgubiłem dowód rejestracyjny. Chcę udać się do urzędu komunikacji (inny urząd komunikacji z racji zmiany zameldowania) celem wydania wtórnika i jednocześnie uwzględnienia zmiany zameldowania.
  Czy powyższy artukuł ma zastosowanie również w tej sytuacji, czy może powienienem przygotować jakieś dodatkowo dane?

  Pozdrawiam
  Rafał

 2. Wszystko fajnie ale gorzej jak zgubisz dowod przed zarejestrowaniem auta na siebie a do tego jest sprowadzone.. ja mialam taki przypadek i balam sie ze beda problemy. Na szczescie udalo sie zrobic duplikat

Odpowiedz