Zgubiona karta pojazdu — jak wyrobić wtórnik?

Zgubiona karta pojazdu — jak wyrobić wtórnik?

Czy zgubiona karta pojazdu to poważny problem dla kierowcy? Czym jest w ogóle karta pojazdu, dla jakich aut jest obowiązkowa i jak zachować się po zgubieniu tego dokumentu? Czy jest szansa na wyrobienie jego wtórnika?

Czym jest karta pojazdu?

Zgubiona karta pojazdu nie jest powodem do paniki. Jednak zanim o tym, jak zachować się w takiej sytuacji, w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest ten dokument. Tak więc karta pojazdu jest niewielkich rozmiarów książeczką z wyglądu przypominającą paszport. Wydawana jest dla każdego po raz pierwszy zarejestrowanego pojazdu, zawierając w sobie informacje o marce, typie i modelu samochodu, ale także numerze VIN, roku produkcji, dotychczasowych właścicielach pojazdu, zmianach tablic rejestracyjnych czy sposobie użytkowania auta, na przykład, kiedy było eksploatowane jako taksówka lub służyło firmowej flocie.

Karta pojazdu jest wydawana dla wszystkich samochodów, które zarejestrowano w Polsce po 1 lipca 1999 roku. To dokument, który przydaje się przede wszystkim podczas zakupu lub sprzedaży auta. Niebawem karta pojazdu być może zostanie wycofana. Na razie jednak jest wciąż obowiązującym dokumentem, aczkolwiek nie trudno jej gdzieś zapodziać. Wówczas należy zgłosić się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie wtórnika karty pojazdu.

Do czego potrzebna jest nam karta pojazdu?

Jak wspomnieliśmy wyżej, karta pojazdu to wiele kluczowych informacji o samochodzie. To dokument szczególnie ważny dla osób, których interesuje samochód z rynku wtórnego. W karcie znajdzie on informacje o formie eksploatacji czy każdą ingerencję w konstrukcję. W książeczce powinna się również znaleźć informacja o zastawie ustanowionym przez bank lub SKOK, o czym więcej w artykule Czym jest zastaw rejestrowy na samochodzie?“. Pozwala to uniknąć zakupu samochodu obciążonego kredytem, choć często sprzedaż samochodu odbywa się bez karty, kiedy nie otrzymasz jej od poprzedniego właściciela, a jako że informacja ta z uwagi na interes sprzedawcy wielokrotnie nie jest umieszczana w dowodzie rejestracyjnym, dobrze zabezpieczyć się przez sprawdzenie zastawu sądowego.

Faktem jest także, że coraz więcej informacji o samochodzie można znaleźć w systemie CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), ponadto kierowcy samochody sprawdzają przez raport VIN. Nic dziwnego, że zbliżamy się do dnia, kiedy samochód zarejestrowany w Polsce nie będzie musiał mieć czerwonej książeczki.

Zgubiona karta pojazdu – co zrobić krok po kroku?

Jeżeli zgubisz kartę pojazdu, nie musisz panikować, a postaraj się o jak najszybsze wyrobienie wtórnika. Zgubiona karta pojazdu to dość częsty przypadek. Zwłaszcza że nie musisz jej wozić przy sobie, podobnie jak dowodu rejestracyjnego czy polisy OC.

W celu wyrobienia wtórnika musisz udać się do Wydziału Komunikacji i złożyć oświadczenie o zgubieniu karty pojazdu, zabierając ze sobą dowód rejestracyjny, dowód osobisty i potwierdzenie zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Pamiętaj też, że oświadczenie składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Ponadto musisz liczyć się z pewnym wydatkiem w wysokości 75 zł.

Na nową kartę pojazdu poczekasz maksymalnie 30 dni. Jednak dokument ten często możesz odebrać już w dwa tygodnie po złożeniu wniosku, a nawet wcześniej. Mimo dość wysokiego kosztu warto zadbać o kartę pojazdu, również w sytuacji, kiedy myślisz o sprzedaży auta. Wówczas w oczach nabywcy sprzedawca zyskuje na wiarygodności.

Zgubiona karta pojazdu przed rejestracją samochodu

Zdarza się, że karta pojazdu zostanie zgubiona przez poprzedniego właściciela. Poza tym ten może celowo zataić ją przed nabywcą. Co zrobić, kiedy osoba zainteresowana zakupem samochodu nie ma wglądu w kartę pojazdu?

Otóż w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy pojazd nie pochodzi z kradzieży. Pomoże w tym raport historii pojazdu, w którym weryfikowany egzemplarz jest sprawdzany w bazach pojazdów kradzionych. Dodatkowo warto uzyskać zaświadczenie z poprzedniego urzędu, w którym znajduje się potwierdzenie danych zawartych w zgubionej karcie pojazdu. Jeżeli zgubiona karta pojazdu to wynik roztropności poprzedniego właściciel, on również powinien dostarczyć właściwe oświadczenie.

Po skompletowaniu takich oświadczeń, wraz z dowodem rejestracyjnym i oświadczeniem o zagubieniu karty świeżo upieczony właściciel auta składa wniosek w odpowiednim Wydziale Komunikacji, który wyda nową kartę pojazdu.

Wycofanie karty pojazdu w pakiecie deregulacyjnym

Zgubiona karta pojazdu najczęściej nie stanowi problemu dla właściciela auta. Zwłaszcza że nie jest to dokument niezbędny podczas kontroli drogowej. Mimo wszystko powoduje to pewne komplikacje, a więc warto jak najszybciej wyrobić nową kartę, podobnie jak ma to miejsce przy zgubieniu dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Ważne, aby mieć ją przy sobie przy sprzedaży auta. W innym wypadku sprzedaż samochodu jest zdecydowanie trudniejsza. Nabywcy do takich sprzedawców podchodzą z dużą nieufnością. Poza tym bardziej skomplikowany jest cały proces przerejestrowania pojazdu. Najprawdopodobniej już niebawem karta pojazdu będzie zbędna, co powinno ucieszyć kierowców. Jednak na razie jest to dokument obowiązkowy i w przypadku zgubienia karty pojazdu, nie warto zwlekać z wyrobieniem wtórnika.

Wycofanie karty pojazdu to jeden z punktów pakietu deregulacyjnego, o którym więcej piszemy w artykule Jakie ułatwienia dla kierowców zawiera pakiet deregulacyjny?“. Zawiera on w sobie kilka ułatwień dla zmotoryzowanych, a w tym:

  • prawo jazdy w systemie elektronicznym,
  • brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego,
  • brak karty pojazdu i nalepek kontrolnych,
  • rejestracja pojazdu przez starostę w miejscu czasowego zamieszkania,
  • zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych,
  • internetowa rejestracja pojazdu przez dealera,
  • czasowe wycofanie pojazdu z ruchu,
  • zwrot zatrzymanego elektronicznie pozwolenia czasowego,
  • prostszy wywóz pojazdu za granicę.

Jeżeli jednak nowe prawo wejdzie w życie, zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej zacznie obowiązywać dopiero po upływie dwóch lat od ogłoszenia zmian w legislacji. Tym bardziej warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zgubienia karty pojazdu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

1 komentarz

Odpowiedz