Zgłoszenie zbycia pojazdu przez Internet

zgłoszenie zbycia pojazdu przez Internet

Coraz więcej spraw urzędowych da się załatwić przez Internet. Jedną z nich jest zgłoszenie zbycia pojazdu, podobnie jak i jego nabycia. Pomoże w tym sieć i portal urzędowy gov.pl. Jak wygląda to w praktyce, jakie dokumenty są do tego niezbędne, ile mamy na to czasu, ale też co grozi za zaniedbanie tego obowiązku?

Zgłoszenie zbycia pojazdu szybkie i proste

Nie jest tajemnicą, że zgłoszenie zbycia pojazdu, tak samo i jego nabycia to często bagatelizowana kwestia. Większości wydaje się, że po sprzedaży auta i przekazaniu kluczyków nowemu właścicielowi, sprawa jest załatwiona, a reszta spoczywa w rękach kupującego. Niestety, ci ostatni zwlekają z kontaktem z urzędem. Dlatego lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i osobiście zgłosić zbycie samochodu. Zwłaszcza że obecnie możliwe jest to przez Internet. Potrzebne do tego będą:

  • dane z dowodu rejestracyjnego (marka, model, numer VIN, numer rejestracyjny),
  • dane właścicieli,
  • kopia umowy kupna-sprzedaży.

Wcześniej zgłoszenie zbycia pojazdu wymagało przynajmniej wysłania pisma, do którego należało dołączyć dane stron umowy oraz kopię dokumentu potwierdzającego sprzedaż. W innym wypadku konieczna była wizyta w urzędzie. Obecnie nie ma takiej konieczności, a wszystko można załatwić przez Internet, a dokładniej portal gov.pl. Jest jednak pewien warunek, a mianowicie posiadanie profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego.

Zgłoszenie jest szybkie i proste. Wszystko sprowadza się do uzupełnienia krótkich formularzy o dane pojazdu. Jednocześnie serwis jest pełen instrukcji, a więc cała procedura nie sprawia większych problemów. Dodatkowo do zgłoszenia trzeba dołączyć skan lub przynajmniej czytelną fotografię umowy kupna-sprzedaży samochodu. Zgłoszenie jest przesyłane online do:

  • starostwa powiatowego,
  • urzędu miasta (jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu),
  • urzędu dzielnicy (jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie).

Usługa jest bezpłatna, a zgłoszenie rejestrowane od razu po przesłaniu pisma do urzędu. Zgłaszający nie dostaje jednak żadnego potwierdzającego to dokumentu.

Jaka kara za niezgłoszenie sprzedaży auta?

Przypomnijmy, że zgłoszenie zbycia pojazdu powinno nastąpić w ciągu 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Podobnie sprawa wygląda z obowiązkiem zgłoszenia nabycia auta. Wielu kierowców nie zgłasza jednak sprzedaży pojazdu. Teraz statystyki na pewno ulegną poprawie. Zwłaszcza że od 1 stycznia 2020 roku zaniedbanie tego obowiązku wiąże się z karą w wysokości od 200 do 1000 zł. Więcej mówi o tym artykuł pt. Jaka kara za niezarejestrowanie pojazdu?“.

Wygląda na to, że Polacy boją się sankcji. Należy bowiem zauważyć, że po 1 stycznia lawinowo ruszyli do urzędów, aby zgłaszać nabycie i zbycie pojazdu przed upływem trzydziestu dni po podpisaniu umowy. Co więcej, większość nie zdaje sobie sprawy, że prawo nie działa wstecz, a kary grożą jedynie tym osobom, które sprzedały czy kupiły samochód w 2020 roku. Jednak w urzędach nie brakuje osób, które już dawno kupiły lub pozbyły się auta.

Efekt jest taki, że urzędy przeżywają duże oblężenie. Poza tym, jak donosi Związek Dealerów Samochodowych, w najbliższym czasie na lepsze nic pod tym względem raczej nie zmieni. Zwłaszcza że na elektroniczną rejestrację aut w dalszym ciągu nie mogą sobie pozwolić dealerzy, którzy mogliby to zrobić za klientów kupujących nowe samochody w salonach.

Pozostaje mieć nadzieję, że Ministerstwo Infrastruktury i Cyfryzacji przyspieszy z wdrażaniem kolejnych udogodnień. Jednak na razie nie wiadomo, kiedy dostępna będzie rejestracja online dla dealerów. Poza tym rozwiązałoby to problem tylko częściowo, gdyż nadal w Polsce sprzedaje się niewiele nowych samochodów, jeżeli porównać ich liczbę z transakcjami na rynku wtórnym.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 4.7]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz