Zawracanie na skrzyżowaniu — co mówi prawo?

Zawracanie na skrzyżowaniu — kiedy zrobisz to zgodnie z prawem?

Zastanawiasz się, kiedy możesz wykonać zawracanie na skrzyżowaniu? To manewr, w którym nie możesz się wahać, a wręcz przeciwnie — wymaga on pewności, precyzji i dokładności. Sprawdź, kiedy zawracanie na skrzyżowaniu jest zgodne z prawem.

Kiedy mogę zawracać na skrzyżowaniu?

Zawracanie na skrzyżowaniu zależy od nakazów, zakazów i sygnalizacji świetlnej. Musisz też uważać na linie ciągłe w obrębie skrzyżowania.

Przede wszystkim zwróć uwagę, czy przed skrzyżowaniem nie ma znaku B-23 (zakaz zawracania). Wówczas bez względu na wszystko nie możesz zawrócić na skrzyżowaniu. Obowiązuje on od miejsca ustawienia znaku aż do najbliższego skrzyżowania włącznie. Natomiast możesz zawrócić na skrzyżowaniu, jeśli zakaz B-23 został odwołany znakiem B-24. Oczywiście zakaz zawracania oznacza też ustawienie znaku zakazu skrętu w lewo (B-21).

Inaczej wygląda zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Wyznacznikiem dla kierowcy muszą być również tablice ilustrujące zasady ruchu, jak i znaki namalowane na jezdni ze strzałkami z kierunkami jazdy.

Zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją

Jeśli to skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, nie możesz na nim zawrócić, kiedy na sygnalizatorze znajduje się wyłącznie strzałka w lewo. Wówczas możesz jedynie skręcić w tym kierunku, ale zawracanie jest niedopuszczalne. Nie ma z tym problemu, kiedy sygnalizator zawiera dwie strzałki — w lewo oraz w dół (S-3f).

Jeśli nie zakazuje tego znak zakazu zawracania czy skrętu w lewo, możesz zawrócić na skrzyżowaniu ze zwykłym sygnalizatorem S1, jak również wtedy, kiedy obok sygnalizatora znajduje się dodatkowa strzałka kierunkowa, która jest zsynchronizowana ze światłem. Taka sytuacja pozwala na zawracanie na skrzyżowaniu, aczkolwiek oczywiście w pierwszej kolejności musisz ustąpić pierwszeństwa kierowcom jadącym z naprzeciwka.

Zawracanie na skrzyżowaniu bez świateł

Jeśli jest to skrzyżowanie bez świateł, zawracać na nim możesz tylko wówczas, kiedy nie zabraniają tego znaki zakazu, nakazu, strzałki i inne znaki poziome. Tak więc nakaz jazdy w lewo wskazuje, że nie wolno zawracać na najbliższym skrzyżowaniu.

Duże wątpliwości budzą także niebieskie tablice (F-10, F-11), które podpowiadają, w którym kierunku można jechać z poszczególnych pasów ruchu. Jeśli taka tabliczka wskazuje, że z lewego skrajnego pasa możesz skręcać w lewo, wolno również z niego zawracać.

Analogicznie działają znaki poziome (P8b), a więc strzałki wymalowane na pasach ruchu. Zasadniczo można nimi jechać wyłącznie w kierunkach wskazanych strzałkami. Jeśli jednak z lewego skrajnego pasa wolno skręcać w lewo, można też z niego zawracać. Oczywiście, o ile nie zakazuje tego znak zakaz zawracania lub sygnalizator kierunkowy S-3.

Nie możesz też zawrócić na skrzyżowaniu, kiedy dla wykonania tego manewru musisz najechać lub przeciąć linię ciągłą czy podwójnie ciągłą. Wówczas również jest to manewr nieprawidłowy.

Pamiętaj, że za niezgodne z prawem zawracanie na skrzyżowaniu mandat wyniesie nawet 250 zł i 5 punktów karnych. Oczywiście obok grzywny to narażanie na niebezpieczeństwo siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Podsumowując, możesz zawracać na skrzyżowaniu, kiedy zawracasz z lewego skrajnego pasa:

  • przy poziomym oznaczeniu (znaki P8b, P8c, P8i, P8g),
  • na skrzyżowaniu (z sygnalizatorami S-1, S-2 ze strzałką zieloną lub S-3f),
  • wraz z oznaczeniem pasów ruchu (F-10 i F-11 ze strzałką w lewo).

Rzecz jasna zawsze miej na względzie inne znaki, które wskazują, jak masz zachować się na drodze. Obowiązkowo trzeba się też kierować precyzją i zdrowym rozsądkiem. Unikniesz tym samym niebezpieczeństwa i zniwelujesz ryzyko powstania utrudnień na drodze.

Dowiedz się też więcej o znaku A-7 — Ustąp pierwszeństwa. Szerzej przeczytasz o nim w artykule pt. Znaki drogowe: znak Ustąp pierwszeństwa“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz