Zaświadczenie o badaniu technicznym stanie się ważniejsze

Zaświadczenie o badaniu technicznym stanie się ważniejsze

Współcześnie zaświadczenie o badaniu technicznym to dla wielu kierowców zwykły świstek papieru. Niebawem może się to zmienić, kiedy w życie wejdzie zmiana przepisów zwana pakietem deregulacyjnym. Pamiętać o nim będzie trzeba przy sprzedaży starszego auta.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

Pakiet deregulacyjny, o którym szerzej piszemy w artykule pt. Jakie ułatwienia dla kierowców zawiera pakiet deregulacyjny?, trafił już na biurko prezydenta i czeka na jego podpis. Wygląda na to, że niebawem zmiany wejdą w życie, a skoro tak, na znaczeniu zyska też zaświadczenie o badaniu technicznym.

Jedną ze zmian pakietu deregulacyjnego, który ma być ukłonem w stronę kierowców, jest zniesienie konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego, jeżeli skończą się w nim miejsca na pieczątki diagnosty przy przeglądzie technicznym. Tych w dowodzie rejestracyjnym jest tylko sześć.

Nic dziwnego, że budziło to sprzeciw kierowców. Zwłaszcza że od października 2018 roku nie ma obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego. Podczas kontroli wszystkie dane policja pobiera z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Mimo to kierowca, który w dowodzie nie miał miejsca na pieczątkę diagnosty, musiał go wymienić. Tym samym zostawiał w wydziale komunikacji 73,50 zł, jeżeli liczyć pozwolenie czasowe, tracił też swój czas.

Zaświadczenie o badaniu technicznym obowiązkowe przy sprzedaży

Fakt, że nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, należy zaliczyć na plus. Jednak pojawi się nowy obowiązek, który będzie dotyczył kierowców planujących sprzedaż starszego samochodu.

Zmodyfikowany zostanie bowiem art. 78 Prawa o ruchu drogowym, który dziś brzmi następująco:

W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

Po zmianach pojawi się w nim miejsce na zaświadczenie o badaniu technicznym. Tak więc zapis będzie brzmiał następująco:

W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie jest określony aktualny termin ważności badania technicznego.

W praktyce oznacza to tyle, że zaświadczenie o badaniu technicznym zyska na znaczeniu. Będzie ono obowiązkowe, jeżeli to starszy samochód, w którego dowodzie nie ma już miejsca na pieczątki od diagnosty.

Obecnie zaświadczenie o badaniu technicznym często jest traktowane jak świstek papieru. Tak więc wielu kierowców się go pozbywa, inni nie pamiętają, gdzie zapodziali ten dokument.

Warto pamiętać, że zapis wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia nowelizacji. Jeżeli więc w najbliższym czasie masz zamiar sprzedać swój pojazd, pamiętaj, aby po kolejnym badaniu technicznym nie wyrzucać zaświadczenia o jego przeprowadzeniu, ewentualnie zacznij szukać zaświadczenia z ostatniego badania.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz