Zakaz samochodów spalinowych w Irlandii?

zakaz samochodów spalinowych

Nie jest wykluczone, że za kilka lat w Irlandii będzie już obowiązywał zakaz samochodów spalinowych. Tamtejszy rząd chce go wprowadzić do 2030 roku. Dotyczyć ma on samochodów z silnikami benzynowymi oraz wysokoprężnymi. Wszystko ze względu na chęć ochrony środowiska.

Samochody elektryczne zamiast napędów klasycznych

Rząd Irlandii chce, aby w ciągu 11 najbliższych lat z salonów zniknęły samochody oraz furgonetki, które mają silniki Diesla lub benzynowe. Projekt postawienia na samochody elektryczne znalazł się już wśród 180 propozycji, które zawarto w opublikowanym 17 czerwca rządowym Planie Akcji Klimatycznej. Co kluczowe, dokument ten zauważa, że pod względem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery Republika Irlandii jest daleko od kursu, który wcześniej sobie wyznaczyła. Jednak czy zakaz samochodów spalinowych to konieczność?

Minister środowiska irlandzkiego rządu, a więc Richard Burton, oświadczył, że Irlandia jest w 85 proc. zależna od paliw kopalnych. Zadeklarował jednocześnie, że kraj ten emituje coraz większe ilości dwutlenku węgla i ocenił, że należy to zmienić.

Rząd irlandzki chce, aby do czasu wprowadzenia zakazu kupowania aut z silnikami spalinowymi po ulicach w Irlandii poruszało się 950 tys. samochodów elektrycznych. Do 2025 roku rząd w Irlandii chce wprowadzić obowiązek wprowadzenia wyposażania budynków niemieszkalnych z co najmniej 10 miejscami parkingowymi w punkt ładowania samochodów elektrycznych.

Z kolei od 2045 roku samochodom z silnikami Diesla i benzynowymi mają przestać być wydawane certyfikaty badań technicznych. Obecnie w Irlandii właściciele pojazdów 10-letnich i starszych badania odnawiać muszą rokrocznie.

Co warte podkreślenia, opozycja jest w zapowiedziach rządów dość ostrożna. Partia Republikańska skrytykowała gabinet rządu za nieprzedstawienie kosztów wprowadzenia planu, co jest w tym przypadku kluczowe.

Zakaz samochodów spalinowych w Polsce

Czy podobny zakaz samochodów spalinowych może zostać wprowadzony również w Polsce? Na razie wydaje się to mało realne. Trzeba mieć na uwadze, że do Polski wiele samochodów jest importowanych. Oczywiście są to auta z silnikami spalinowymi, głównie z dieslem pod maską. Jakikolwiek zakaz samochodów spalinowych w Polsce jest więc na razie niewykonalny. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że rząd chce propagować zakup samochodów elektrycznych. Między innymi przez różne dopłaty, o czym więcej w artykule pt. Będą dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych?“.

Jak kupić samochód elektryczny?

Samochód elektryczny kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest więc oczywiste, że każdy, kto chce kupić samochód elektryczny, musi go wcześniej dokładnie sprawdzić. Tak pod kątem technicznym, ale i legalności. Na pewno pomaga w tym Raport Historii Pojazdu, który zawiera w sobie wiele kluczowych informacji o samochodzie, a w tym:

  • Dane techniczne samochodu
  • Rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
  • Historię incydentów pojazdu
  • Rejestr sprawdzeń danego egzemplarza w serwisie Autobaza.pl
  • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
  • Ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
  • Dane producenta
  • Dane z aukcji internetowych i portali motoryzacyjnych
  • Opcje wyposażenia zakodowane w numerze VIN
  • Galeria zdjęć pojazdu

Oczywiście kierowca samochód elektryczny sprawdzić musi również podczas przeglądu. Przydaje się też pomoc znajomego i doświadczonego mechanika. Z kolei samochody elektryczne o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych zawiera w sobie artykuł pt. Używany samochód elektryczny za 50 tysięcy złotych“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz