Wyposażenie apteczki samochodowej – co musi się w niej znaleźć?

Wyposażenie apteczki samochodowej

Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym, ale bardzo przydatnym wyposażeniem auta. Zwłaszcza że jako uczestnicy wypadku drogowego jesteśmy zobowiązani do udzielenia pomocy poszkodowanym. W tym artykule sprawdzamy wyposażenie apteczki samochodowej.

Apteczka samochodowa w przepisach

Zanim przybliżymy wyposażenie apteczki samochodowej, skupmy się na przepisach, które regulują obowiązkowe wyposażenie pojazdów. W Polsce jest to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Przewiduje ono, że każdy samochód osobowy powinien być wyposażony w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Z reguły dziś nie musimy więc wozić ze sobą apteczki, choć jest kilka wyjątków. Obowiązek posiadania apteczki mają autobusy, taksówki, samochody ciężarowe przewożące osoby, a także pojazdy do nauki jazdy i egzaminowania.

Zamiast apteczki wystarczy więc mieć gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. W niedalekiej przyszłości może się to jednak zmienić. Już w 2018 r. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rekomendowała, aby uznać apteczkę za obowiązkowy element wyposażenia samochodu. Mówi o tym artykuł “Apteczka będzie obowiązkowym wyposażeniem auta?“. Wkrótce obowiązek posiadania apteczki może więc dotyczyć nas wszystkich.

Jednak tematem apteczki warto zainteresować się też z innego powodu. Musimy pamiętać, że za brak udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadku grozi nam odpowiedzialność karna. Apteczka jest wówczas bardzo przydatna. Oczywiście, o ile zadbamy o jej właściwe wyposażenie.

Wyposażenie apteczki samochodowej

Apteczka samochodowa pozwala opatrywać rany i złamania poszkodowanego w razie wypadku. Ewentualnie ten zestaw ratunkowy pomaga utrzymać przy życiu ofiarę w ciężkim stanie.

Stąd odpowiednie wyposażenie apteczki samochodowej jest kluczowe. Niestety, w Polsce prawo nie reguluje jej zawartości nawet w pojazdach, w których jest ona obowiązkowa. Stąd najlepiej posłużyć się normą obowiązującą w Unii Europejskiej.

Europejskie przepisy rekomendują apteczki z normą DIN 13164. To apteczki samochodowe, które sprawdzą się podczas wypadków i w terenie. Jeśli zrobimy przegląd apteczki samochodowej z normą DIN 13164, zawiera ona w sobie m.in.:

 • opatrunek indywidualny G;
 • opatrunki indywidualne M – 2 szt.;
 • opatrunek indywidualny K;
 • opaski elastyczne 4 m × 6 cm – 2 szt. ;
 • opaski elastyczne 4 m × 8 cm – 3 szt.;
 • chusta opatrunkowa 40 × 60 cm;
 • chusta opatrunkowa 60 × 80 cm;
 • chusty trójkątne – 2 szt.;
 • kompresy 10 × 10 cm – 3 komplety po 2 szt.;
 • nasączone chusteczki – 2 szt.;
 • plastry – zestaw składający się z 14 szt.;
 • przylepiec 5 m × 2,5 cm;
 • nożyczki 14,5 cm;
 • rękawice winylowe – 4 szt.;
 • koc ratunkowy 160 × 210 cm.

Samochodowa apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać też instrukcję obsługi. Najlepiej, jeśli jest ona wzbogacona o wykaz telefonów alarmowych. Warto o tym pamiętać, robiąc przegląd apteczki samochodowej.

Czy apteczka samochodowa powinna zawierać leki?

W apteczce w samochodzie nie może być natomiast miejsca dla leków oraz środków dezynfekujących. Takie preparaty nie nadają się do przechowywania w samochodzie. Leki przeciwbólowe i środki dezynfekcyjne możemy przewozić w podręcznej torbie.

Podsumowując, na pewno warto mieć apteczkę samochodową na wyposażeniu swojego auta. Nawet pomimo tego, że nie ma prawnego obowiązku posiadania apteczki. To przydatny i tani element wyposażenia. Najtańsze apteczki kupimy za kilka złotych. Najdroższe kosztują nawet ponad 300 złotych. Średnio na zakup dobrze wyposażonej apteczki potrzebujemy kilkudziesięciu złotych.

Wybór na rynku jest ogromny. Jednak dokładny przegląd apteczek samochodowych zrobimy w jednym z kolejnych artykułów. Zwrócimy też uwagę na najważniejsze parametry ich wyboru.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz