Wymiana tablic rejestracyjnych nie będzie konieczna

wymiana tablic rejestracyjnych

Już wkrótce wymiana tablic rejestracyjnych po zakupie samochodu używanego nie będzie konieczna. Rząd pracuje nad przepisami, które oznaczać będą koniec wymiany tablic rejestracyjnych, jeżeli samochód zmienia właściciela na terytorium kraju.

Co zmieni się w rejestracji samochodów?

Obecnie po zakupie samochodu używanego trzeba odnieść tablice rejestracyjne do urzędu. Jednak już wkrótce wymiana tablic rejestracyjnych przejdzie do historii. Rząd na liście prac legislacyjnych i programowych ma nową propozycję. Wymiana tablic rejestracyjnych nie będzie konieczna, jeżeli w życie wejdzie nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Dla wielu kierowców będą to bardzo dobre zmiany, na które czekali od lat. Jeśli nowe przepisy zaczną obowiązywać, na wniosek nowego właściciela pojazdu samochód będzie mógł pozostać z dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi oraz naklejką kontrolną. Warunek jest w zasadzie tylko i wyłącznie jeden, a mianowicie musi to być samochód zarejestrowany w Polsce.

Dla kierowców to nie tylko mniej formalności, ale również pewne oszczędności. Wymiana zwykłych tablic rejestracyjnych z opłatami urzędowymi kosztuje obecnie 80,50 zł, z kolei nalepka kontrolna to wydatek rzędu 19 zł, o czym pisano w artykule Koszty rejestracji samochodu 2019“. W sumie kierowca kupujący samochód używany może więc zaoszczędzić blisko 100 zł.

Nie jest to jedyna zmiana. Poza tym Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość rejestracji pojazdu przez starostę również ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Również i w tym przypadku zachodzić musi pewien warunek, a mianowicie zameldowanie czasowe musi być dłuższe niż 6 miesięcy. Obecnie wygląda to inaczej, ponieważ rejestracji dokonuje urząd właściwy dla miejsca zamieszkania nabywcy. Kolejna zmiana to zwolnienie starosty z konieczności wydawania karty pojazdu przy pierwszej rejestracji. Zresztą tyczy się to również importerów i producentów.

Nie wiemy na razie, kiedy wymiana tablic rejestracyjnych nie będzie konieczna. Dokładne ustalenia zmian mają być znane w połowie roku.

Jak kupić samochód używany?

Fakt, że wymiana tablic rejestracyjnych nie będzie konieczna, jest dobrą wiadomością dla kierowców, którzy kupują samochód używany. Jak natomiast kupić auto na rynku wtórnym?

Przede wszystkim taki pojazd musi zostać dokładnie sprawdzony na wiele różnych sposobów. Pomaga przegląd techniczny. Wiele daje jazda próbna czy oględziny auta z mechanikiem. Mnóstwo informacji o samochodzie zawiera w sobie również Historia Pojazdu. Raport to kilka sekcji, które odnoszą się do kluczowych faktów o pojeździe, a w tym:

  • Dane techniczne samochodu
  • Rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
  • Rejestr znanych incydentów auta
  • Historia sprawdzeń w serwisie Autobaza.pl
  • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
  • Ostrzeżenia producenta o usterkach fabrycznych
  • Adres miejsca montażu samochodu
  • Dane z aukcji i portali internetowych, gdzie prezentowano pojazd
  • Opcje wyposażenia samochodu zakodowane w numerze VIN
  • Galeria zdjęć pojazdu

Sprawdzenie VIN zwiększa w związku z tym szansę zakupu auta o bezwypadkowej historii, bez przekręconego licznika, który jest też legalny. Weryfikując dodatkowo go od strony technicznej to dużo większa szansa na zakup samochodu używanego, który zaraz po nabyciu nie będzie generował wielkich nakładów. Oczywiście poza tym, co trzeba i należy wymienić, a o czym mówi artykuł pt. Co wymienić po zakupie samochodu używanego?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz