Wymiana tablic rejestracyjnych krok po kroku

wymiana tablic rejestracyjnych

Czy wymiana tablic rejestracyjnych może być skomplikowana? Nie jest to nic szczególnego, ale warto poświęcić chwilę tej czynności, która jest niezbędna po zakupie samochodu.

Rejestracja samochodu w praktyce

Zanim nastąpi wymiana tablic rejestracyjnych, wcześniej trzeba złożyć wniosek o nowe rejki”. Z koniecznością rejestracji wiąże się zakup samochodu, a tyczy się to nie tylko nowych, ale również używanych aut, tak z Polski, jak i z zagranicy. Rejestracji dokonuje się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu, choć być może wkrótce się to zmieni, a rejestracja będzie możliwa przez Internet. Oczywiście do wniosku o rejestrację dołączyć należy komplet dokumentów. Wedle przepisów obowiązek rejestracji samochodu warunkuje artykuł 73 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Właściciel ma na to 30 dni od zakupu pojazdu.

Wniosek złożyć powinien właściciel samochodu, ewentualnie może to zrobić pełnomocnik, którym jest osoba fizyczna ze zdolnością do czynności prawnych. Rejestracja samochodu przez pełnomocnika wiąże się z dodatkowym kosztem w wysokości 17 zł, choć opłata nie jest wymagana, jeżeli pełnomocnikiem jest członek rodziny.

Wygląd i oznaczenie tablic rejestracyjnych

Klasyczna tablica rejestracyjna składa się z kilku elementów:

 • eurobandu w lewym górnym rogu,
 • symbolu Polski (PL),
 • czarnego napisu na białym tle, który składa się z liter i cyfr (symbol województwa, wyróżnik miasta lub powiatu, wyróżnik konkretnego pojazdu),
 • nalepki legalizacyjnej (2 nalepki o wymiarach 30×20 mm naklejane na tablice rejestracyjne i jedna wklejana do dowodu rejestracyjnego o wymiarach 30×10); konieczna jest także nalepka kontrolna przyklejana w prawym dolnym rogu przedniej szyby.

Poza standardowymi tablicami właściciel może zdecydować się na indywidualną tablicę rejestracyjną. Na tym rodzaju tablic czarny napis na białym tle ma dowolną, ustaloną przez kierowcę formę, ale musi ona sprowadzać się maksymalnie do pięciu znaków.

Z kolei do badań homologacyjnych i jazdy próbnej służą tablice tymczasowe. Ich cechą charakterystyczną jest kolor. To tablice z czerwoną czcionką na białym tle. Inne od standardowych są również tablice zabytkowe z żółtym tłem i czarną czcionką. Natomiast pojazdy służb dyplomatycznych mają białą czcionkę i niebieskie tło.

Rejestracja samochodu krok po kroku

Rejestracja samochodu nie jest skomplikowana, a niezbędnych dokumentów też nie ma zbyt wiele. Inne należy dostarczyć przy rejestracji samochodu nowego, używanego, z Polski i z zagranicy. Jeżeli to nowy samochód nabyty w kraju, do rejestracji urząd potrzebuje następujących dokumentów:

 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa sprzedaży, darowizny, dożywocia lub zamiany),
 • świadectwo zgodności WE lub zgodności oraz oświadczenie z danymi i informacjami o pojeździe,
 • karta pojazdu,
 • dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa (opcjonalnie),
 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Jeżeli właściciel nabył samochód na rynku wtórnym, zbędne jest świadectwo zgodności. Poza resztą dokumentów niezbędnych przy rejestracji nowego auta potrzebne są tablice pojazdu i jego dowód rejestracyjny z datą badania technicznego. Oczywiście pojazd z rynku wtórnego zawsze należy poddać dokładnym oględzinom przez mechanika, przeglądowi technicznemu, a w końcu testom podczas jazdy próbnej. Jeszcze wcześniej, bo już na etapie weryfikacji ogłoszenia, pomoże raport VIN, który ukazuje wiele faktów o samochodzie:

 • dane techniczne oraz wyposażenie,
 • informacje o szkodach i kolizjach,
 • chronologiczna historia pojazdu,
 • sprawdzenie baz kradzionych pojazdów,
 • informacje o wezwaniach serwisowych,
 • archiwalne zdjęcia pojazdu.

Podobnie jak przy zakupie nowego auta w Polsce, sprawa wygląda z nabyciem go poza granicami kraju. Dodatkowo w urzędzie przedłożyć należy dowód odprawy celnej przewozowej i potwierdzenie zapłaty akcyzy na terytorium kraju, ewentualnie dokument potwierdzający brak tego obowiązku. Konieczne jest także posiadanie tłumaczenia na język polski wszystkich wymaganych dokumentów sporządzonych w obcym języku. Nie inaczej wygląda to wówczas, kiedy zarejestrować trzeba samochód używany importowany do kraju. Więcej o rejestracji auta w artykule pt. Koszty rejestracji samochodu 2019“.

Wymiana tablic rejestracyjnych

Wymiana tablic rejestracyjnych to obowiązek właściciela pojazdu w przypadku zakupu auta, ale również ich zniszczenia, zgubienia czy kradzieży. Wówczas należy wnioskować o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych, składając odpowiedni wniosek we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Procedura wygląda podobnie jak przy wnioskowaniu o nowe tablice. Właściciel zachowuje jednak dotychczasowe numery. Koszt jednego wtórnika to 40 zł, za komplet zapłacić trzeba więc 80 zł. 12,50 zł kosztuje wydanie kompletu znaków legalizacyjnych, a 0,50 zł to koszt opłaty ewidencyjnej.

Jak zdejmować tablice rejestracyjne?

Oczywiście wymiana tablic rejestracyjnych nie jest trudna. Znajdują się one w ramkach, a aby je zdemontować, wystarczy podważyć dolną ramkę, po czym wyjąć tablicę, delikatnie ją chwytając i wysuwając.

Ramki na tablice rejestracyjne są jednak różne, zawsze ograniczając ryzyko straty tablicy. Zabezpieczają je przed zgubieniem, ale poprawiają również sferę wizualną auta. Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego wykonane są tablice, jest to polistyren, a więc tworzywo odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Są one łatwe w montażu, nie korodują i nie ulegają zniszczeniu wskutek eksploatacji samochodu w trudnych warunkach drogowych. Sam rozstaw otworu ramki jest natomiast uniwersalny i pasuje do wielu marek samochodów. Różny jest natomiast ich kolor, gdyż dostępne są ramki czarne, srebrne lub z napisami. Przy montażu ramkę należy przykręcić do wnęki przeznaczonej na tablicę rejestracyjną, po czym wsunąć w nią tablicę i zamknąć od dołu listwą zatrzaskową.

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej

Każda tablica rejestracyjna powinna być również oświetlona, co wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Ważne, aby światło tablicy rejestracyjnej było barwy białej i zapewniało widoczność numeru rejestracyjnego. Jednocześnie musi być na tyle dyskretne, że z tyłu pojazdu nie może być widoczne z odległości większej niż 25 m.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.7]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

1 komentarz

Odpowiedz