Wyeksploatowane części używane trafiają do samochodów

wyeksploatowane części używane

Mimo iż w Polsce każdego roku demontuje się dziesiątki tysięcy samochodów, dużej ich części się nie regeneruje, a do pojazdów trafiają mocno wyeksploatowane części używane. Jednocześnie wiele z nich się do Polski importuje.

Duża popularność samochodowych części używanych

Nie jest tajemnicą, że średni wiek samochodów w Polsce wynosi kilkanaście lat. Logiczne więc, że ogromną popularnością cieszą się części używane. Trudno określić jak ogromny jest to rynek, ponieważ wielu części używanych w ogóle nie powinno się sprzedawać, a ich montaż jest prawnie zakazany. O kilku takich elementach mówi artykuł Kara za montaż używanych części samochodowych?“. Wśród nich są m.in. poduszki powietrzne, klocki hamulcowe, szczęki hamulcowe, tłumiki układu wydechowego, elementy elektroniczne układów bezpieczeństwa jazdy czy zestawy pasów bezpieczeństwa.

Mimo wszystko nawet i te mocno wyeksploatowane części używane można znaleźć na rynku wtórnym. Samochody, które trafiają na szroty, są tam rozbierane i następnie sprzedawane na aukcjach. Kupienie klocków i linek hamulcowych czy elementów zawieszenia, nie jest szczególnie trudne. Wpływają one na bezpieczeństwo, a nikt tak naprawdę nie wie, w jakim stanie są wyeksploatowane części używane.

Regeneracja wyeksploatowanych części używanych

To duży problem. Zwłaszcza że sporo części samochodowych z rynku wtórnego można zregenerować, eliminując te, które nie nadają się do dalszej eksploatacji. To zdecydowanie bezpieczniejsze, a na rynku nie brakuje firm zajmujących się regeneracją części samochodowych. Problem w tym, że na rynku części używanych brakuje samych podzespołów, które można poddać regeneracji. Między innymi dlatego firmy importują je z zagranicy.

Problemem jest brak właściwych regulacji prawnych. Potrzebne jest uregulowanie rynku części używanych. Szczególnie że części i akcesoria samochodowe dają Polsce ogromne zyski. Tylko w samym 2017 roku wartość eksportu części i akcesoriów wyniosła 50 mld zł, co było dziesiątym wynikiem na świecie. Sytuację poprawiłby tzw. obieg zamknięty. Przynajmniej tak nazywają go firmy zajmujące się regeneracją części używanych.

Najważniejsze, aby po demontażu części, jak ma to miejsce obecnie, przedsiębiorstwa sprzedające wyeksploatowane części używane sprzedawały tylko te elementy, które nie będą mieć wpływu na bezpieczeństwo i nie wpłyną negatywnie na środowisko. Mocno wyeksploatowane części używane, których nie da się zregenerować, powinny być utylizowane. Inne odprzedawane natomiast firmom zajmującym się profesjonalną regeneracją. Wydaje się, że zyskałyby na tym obie strony. Firmy zajmujące się demontażem uzyskałyby nowy rynek zbytu, a firmy od regeneracji części samochodowych miały dostęp do polskiego surowca. Zyskałby również sam kierowca. Dzięki temu ma on pewność, że części używane są sprawne i nie stanowią niebezpieczeństwa.

Jak kupować używane części samochodowe?

Być może wkrótce mocno wyeksploatowane części używane zostaną wyeliminowane z rynku. Najlepiej pod groźbą wysokich kar. Z kolei części możliwe do regeneracji należy pod przymusem regenerować. Będzie to miało sens, ponieważ obecnie kontrola nad obrotem częściami używanymi jest jedynie pozorna. Zanim do tego dojdzie, kupując części na rynku wtórnym, trzeba być uważnym i nie kierować się jedynie względami finansowymi, ale też kwestiami bezpieczeństwa.

Przede wszystkim trzeba właściwie dobrać elementy. Tymczasem o pomyłkę nie trudno. Różnić się mogą na przykład części z wersji po liftingach. Niekiedy są one do niczego, jeżeli różnice w gwintach są kilkumilimetrowe. Części nabywać można, znając numer VIN pojazdu. Wiele kluczowych informacji o zakupie części z rynku wtórnego mówi artykuł Jak kupować samochodowe części używane?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz