Wybieramy podnośnik samochodowy

wybieramy podnośnik samochodowy

Podnośnik samochodowy powinien znajdować się w garażu każdego kierowcy. Oczywiście nie musimy go wozić ze sobą, bo do zmiany koła wystarczający będzie klasyczny i niewielki lewarek. Przy jakichś naprawach czy nawet sprawdzaniu stanu podwozia sprzęt taki jest nam już jednak niezbędny. Skoro tak zastanówmy się, na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy podnośnik samochodowy.

Lewarek, czyli najprostszy z podnośników

Wielu za podnośnik uznaje lewarek i oczywiście słusznie, bo jest to najprostszy z tej grupy produktów, który zaliczamy do podnośników trapezowych. Z tą tylko różnicą, że wyposażono go w dwa, a nie cztery ramiona. Zauważmy, że lewarek powinien być bezpośrednio dopasowany do danego modelu auta i służyć nam przy szybkich i prostych pracach, które wymagają podniesienia pojazdu. W praktyce z lewarka korzystamy niemal tylko i wyłącznie przy zmianie koła. Dlatego też ten rodzaj podnośnika zawsze warto mieć w bagażniku.

Rodzaje podnośników

Przy bardziej skomplikowanych pracach pomyśleć trzeba o podnośniku z prawdziwego zdarzania. Do wyboru mamy tu kilka tego typu sprzętów, a więc podnośniki trapezowe, nożycowe, dwukolumnowe i podnośniki żaby”.

Podnośnik trapezowy

Pierwszy z nich to pełna wersja lewarka samochodowego. Podnośnik ten jest wyposażony w cztery ramiona, dzięki czemu jest on nieco stabilniejszy, choć jego podstawa podobnie jak w lewarku jest stosunkowo niewielka. Ponadto do jego użycia niezbędna jest korba. Czynniki te wpływają na to, że przy powstawaniu przeciążeń, o które tu nie trudno podnośnik ten może się przewrócić. Nie jest to więc sprzęt w 100% bezpieczny. W zasadzie stosuje się go tylko przy mało skomplikowanych pracach. Niewątpliwie jego ogromną zaletą jest niska cena.

Podnośnik nożycowy

Podnośnik samochodowy nożycowy to tak naprawdę kilka podnośników trapezowych, które są ułożone jeden na drugim. Wówczas powstaje konstrukcja, którą określa się mianem nożycowej. Wprawdzie jest to sprzęt bardziej zaawansowany technicznie, to jednak nie jest o wiele lepszy od klasycznego podnośnika trapezowego. Wszystko dlatego, że takie rozwiązanie technologiczne nie zwiększa znacząco podstawy podnośnika, a więc nie jest on również stabilniejszy. Dlatego też i ten podnośnik wykorzystywany jest dosyć rzadko. Również i ze względu na swoje mało kompaktowe rozmiary.

Podnośnik dwukolumnowy

Podnośnik dwukolumnowy, który wyposażony jest w napęd elektrohydrauliczny, pozwala na podnoszenie samochodów o masie nawet 7 ton. Nie ulega więc żadnym wątpliwościom, że podnośnik ten przy pracach naprawczych sprawdza się znakomicie. W przypadku tego urządzenia samochód podnoszony zostaje przy wykorzystaniu do tego dwóch par ramion. Te regulowane są przegubowo i zamocowane na wózkach, które poruszają się pionowo w prowadnicach obu kolumn, gdzie znajdują się siłowniki hydrauliczne. Bez wątpienia podnośniki dwukolumnowe sprawdzą się nie tylko w garażach prywatnych, ale i specjalistycznych zakładach samochodowych.

Podnośnik “żaba”

Ostatnim jest podnośnik żaba, który swoją nazwę zawdzięcza konstrukcji hydraulicznej pozwalającej na proste i szybkie unoszenie i opuszczanie samochodu. Jego ogromną zaletą jest duży poziom bezpieczeństwa. Podnośnik taki charakteryzuje się bowiem podstawą o sporej powierzchni i dużą stabilnością. Nie ma więc obaw, że mógłby się on wywrócić czy też przemieścić. Bez wątpienia jest to optymalne rozwiązanie do każdego prywatnego garażu. Choćby dlatego, że zajmuje znacznie mniej miejsca aniżeli podnośnik dwukolumnowy. Poza tym są to podnośniki tanie, w zasadzie bezawaryjne i łatwe w obsłudze. To wszystko sprawia, że kierowcy decydują się na nie dość często.

Napęd

Podnośniki sklasyfikować możemy również i biorąc pod uwagę siłę unoszącą oraz napęd. Przy takim podziale wyróżniamy podnośniki ręczne, elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne.

Najprostszym jest oczywiście podnośnik samochodowy ręczny, który jest też niewielkich rozmiarów, a więc można go ze sobą zabrać w podróż. Sporym minusem jest w tym przypadku to, że przy podnoszeniu takiego podnośnika powstają siły, które skierowane są w różne strony. To z kolei sprawia, że są one mniej stabilne.

Podnośniki elektryczne dają gwarancję zdecydowanie większej stabilności, bo podczas unoszenia siła skierowana jest tylko pionowo w górę. To z kolei skutkuje tym, że ciężar samochodu jest w pełni zrównoważony.

Podnośnik samochodowy hydrauliczny obsługujemy, wykorzystując do tego długą dźwignię. Ponieważ zazwyczaj charakteryzują się dużą podstawą, również są stabilne. Co ważne cała konstrukcja na swej stabilności nie traci nawet wtedy, kiedy podnośnik zostanie ustawiony niewłaściwie.

Przy podnośnikach pneumatycznych samochód unoszony jest z wykorzystaniem do tego sprężonego powietrza. Ich sporą wadą jest wysoka cena. Dlatego też na takie urządzenia pozwolić sobie zazwyczaj mogą wyłącznie mechanicy prowadzący warsztaty samochodowe.

Najważniejsze parametry

Znając wszystkie dostępne rodzaje tych produktów, warto przejść do najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, kiedy wybieramy podnośnik samochodowy. Uwagę zwrócić trzeba tu na obciążenie, maksymalną wysokość, stabilność czy szybkość podnoszenia.

Biorąc pod uwagę maksymalne obciążenie, ważny jest rodzaj podnośnika. Jeśli jest to podnośnik dwukolumnowy, którym podnosimy całe auto, wybrać musimy taki, który udźwignie nasz pojazd. Przy innych podnośnikach wskazane jest, aby miały one możliwość podniesienia co najmniej połowę masy naszego samochodu. Przy autach osobowych sprawdzą się podnośniki, które zagwarantują możliwość uniesienia od 2 do 4 ton.

Większość podnośników pozwala na takie uniesienie samochodu, aby mieć od 15 do 40 cm przestrzeni. Wiele zależy tu jednak od prac, jakie z jego wykorzystaniem chcemy przeprowadzić. Jeśli mówimy tu tylko o zmianie koła, nie muszą one unosić pojazdu zbyt wysoko. Na pewno będzie tak, jeżeli chcemy wykonywać tu jakieś prace naprawcze. Ponadto weźmy jeszcze pod uwagę typ nadwozia. Jeśli jest to samochód z mocno obniżonym zawieszeniem, standardowy podnośnik się nie sprawdzi. Wówczas dobra będzie nisko profilowa żaba”.

Jeśli szukamy podnośnika do swojego garażu i wybieramy pośród urządzeń elektrycznych, hydraulicznych lub pneumatycznych uwagę zwrócić trzeba na szybkość podnoszenia i opuszczania. Choćby dlatego, że to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do zsunięcia się auta ze względu na stale zmieniający się rozkład sił. Warto o tym pamiętać, choć na pewno nie jest to parametr kluczowy. Szczególnie w garażu prywatnym.

Patrząc na podnośniki z punktu widzenia bezpieczeństwa, najważniejszym parametrem jest ich stabilność. Dlatego najlepiej wybierać podnośniki przeznaczone do konkretnego modelu samochodu, co jednak często jest nieopłacalne w ujęciu ekonomicznym. Dlatego sporą wziętością cieszą się też podnośniki uniwersalne. Wówczas uwagę zwrócić trzeba na ich podstawę, która powinna być możliwie jak największa. Ważne jest też wykonanie końcówki roboczej.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o cenie takich produktów. Te są rzecz jasna bardzo zróżnicowane i wahają się od 40 zł do nawet kilkuset i więcej. Każdy powinien więc znaleźć coś w sam raz dla siebie. Nie inaczej będzie z Wami. Mamy nadzieję, że nasz poradnik sprawi, że teraz zakup taki żadnego problemu Wam już nie sprawi.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz