Woskowanie i polerowanie samochodu – jak zrobić to dokładnie?

woskowanie i polerowanie samochodu

Każdy kierowca chciałby mieć czysty, ale również piękny samochód. O ile brud usunąć można na myjni, o tyle o detale wizualne zadbać trzeba podczas specjalnych zabiegów. Pomagają dwie podstawowe czynności, czyli woskowanie i polerowanie samochodu.

W kontekście utrzymania samochodu w czystości, regularne wizyty na myjni będą wystarczające. Inaczej wygląda to na płaszczyźnie zachowania żywej barwy lakieru oraz zapobiegania jego matowieniu czy blaknięciu. Wówczas woskowanie i polerowanie samochodu to dwa konieczne i niezbędne zabiegi. W tym miejscu wystarczy wybrać się do serwisu, który świadczy usługi w zakresie auto detailingu. Przez ten termin rozumiemy bowiem proces kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu samochodowego lub jego elementów, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz auta. Wszystko ma na celu podniesienie walorów estetycznych oraz użytkowych pojazdu, jednocześnie przedłużając jego żywotność. To jednak usługi dość kosztowne, przy starszych samochodach zupełnie nieopłacalne dla ich właścicieli. Na szczęście o lakier zadbać można też we własnym zakresie, osobiście wykonując woskowanie i polerowanie samochodu. Jak to zrobić, aby były to czynności wykonane właściwie i solidnie?

Dlaczego woskowanie i polerowanie samochodu są tak ważne?

Woskowanie lakieru samochodowego wykonuje się z kilku powodów. Jak zostało wspomniane, poprawia to jakość wizualną karoserii. Poza tym to doskonałe zabezpieczenie powłoki przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz środowiska zewnętrznego. Co więcej, polerowanie lakieru z wykorzystaniem pasty pozwala wypełnić ubytki w jego powierzchni. Nie ulega wątpliwości, że to kolejna wartość dodana na płaszczyźnie estetyki. Zwłaszcza że to wszystko chroni lakier przed efektami starzenia, które są nieuniknione. To z kolei zawsze przekłada się na wartość samochodu.

Również z tego powodu woskowanie i polerowanie samochodu warto wykonać przed sprzedażą samochodu. Szczególnie wówczas, kiedy lata świetności ma on dawno za sobą. Pozwoli to podnieść jego wartość rynkową. Podobnie jak sprawdzona i pewna Historia Pojazdu bez żadnych i niemiłych zdarzeń, np. kręcenia licznika, kolizji itp.

Jak wykonać woskowanie samochodu krok po kroku??

Skoro woskowanie samochodu to sprawdzona metoda ochrony oraz pielęgnacji lakieru, która nadaje mu blasku i chroni przed drobnymi uszkodzeniami, warto robić to zgodnie z zasadami. Nawet pomimo tego, że samo woskowanie nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością.

Przygotowanie lakieru

Decydując się na woskowanie i polerowanie samochodu, najpierw należy przygotować powłokę. Woski nakładane muszą być na lakier zadbany, czysty, suchy i pozbawiony defektów. Zacząć trzeba więc od umycia samochodu i sprawdzenia nierówności. Jeżeli powłoka lakiernicza pozostawia nieco do życzenia, drobne rysy można usunąć przez zastosowanie specjalnej pasty.

Z kolei uporczywe zabrudzenia, np. te powstałe przez owady, o których więcej w artykule pt. Jak usunąć owady z karoserii auta?, usuwać można również przez glinkowanie lakieru. Istotne jest również, aby jeszcze przed nałożeniem wosku lakier został odtłuszczony. W tym pomogą IPY oraz specjalnie służące do tego celu kosmetyki.

Kiedy woskować samochód?

Wosku nie można nakładać w upalne dni pod gołym słońcem, ale w temperaturze 15-20 st. Celsjusza. Lakier powinien być chłodny w dotyku, a więc samochód należy ustawić w cieniu, garażu lub innej przestrzeni zamkniętej. Sprawdzić należy też prognozę pogody. Przynajmniej w ciągu najbliższej doby, bo mniej więcej przez taki okres woskowane powierzchnie nie powinny mieć styczności z wodą. Woskowanego auta nie należy więc myć i wystawiać na deszcz.

Co jest potrzebne do woskowania samochodu?

Przy woskowaniu samochodu niezbędny jest oczywiście sam wosk. Przy zakupie tego kosmetyku nie warto oszczędzać. Lepiej zainwestować w markowy produkt, który zagwarantuje użytkownikowi oczekiwany efekt. Przydać się również może aplikator gąbkowy. Wprawdzie wosk można nakładać dłońmi, ale korzystając z aplikatora, zrobi się to szybciej i dokładniej, lepiej rozprowadzając odpowiednią warstwę. Dodatkowo zaopatrzyć się trzeba w kilka ściereczek z mikrowłókna do polerowania.

Jak właściwie nakładać wosk na lakier samochodu?

Woskowanie lakieru nie jest niczym trudnym. Wystarczy nałożyć na lakier niewielką ilość wosku, najlepiej przy wykorzystaniu do tego aplikatora. Ważne, aby nie było go zbyt wiele. Po pierwsze, część wosku się wówczas zmarnuje, po drugie natomiast, znacznie trudniej rozprowadzić go na karoserii, pozbywając się śladów i smug. Przy nakładaniu wosku cienkimi warstwami warto podzielić karoserię na mniejsze fragmenty, np. drzwi, maskę, klapę bagażnika, skupiając się na jednym elemencie i przechodząc do kolejnego.

Nakładanie wosku trzeba rozpocząć od najciemniejszych warstw karoserii. Zdarzyć się może, że kosmetyk wchłania się zbyt słabo. Wówczas wetrzeć go można przy wykorzystaniu do tego ręcznika, choć lepsze są bawełniane ściereczki. Po nałożeniu wosku należy odczekać kilka minut, po czym przejść do polerowania.

Jak polerować lakier samochodu?

Nałożenie wosku to nie koniec. Konieczne jest jeszcze polerowanie. Z reguły odbywa się ono przy wykorzystaniu do tego ściereczki z mikrowłókien. To czasochłonna, ale bezpieczna metoda polegająca na wykonywaniu kolistych ruchów z włożeniem w to odrobiny energii. Polerowanie karoserii należy kontynuować aż do czasu uzyskania lustrzanego błysku.

Ważne, aby nie robić tego szybko i niedokładnie. Z uwagi na właściwości żrące, środki chemiczne nie mogą zbyt długo pozostawać na powierzchni. Dlatego jeszcze przed zabiegiem, zawsze trzeba zapoznać się z informacjami na ulotce opakowania samochodowego kosmetyku. Błędem jest również zbyt mocne dociskanie szmatki, a zwłaszcza polerki mechanicznej. To z kolei może skończyć się zerwaniem lakieru.

Polerowanie lakieru polerką mechaniczną

Z praktycznego punktu widzenia trudniejsze jest polerowanie lakieru polerką mechaniczną. Z drugiej strony to czynność znacznie szybsza i mniej męcząca, jeżeli porównać ją z polerowaniem ręcznym.

Ważny jest sam sprzęt. Skoro polerowanie samochodu w salonie samochodowym jest kosztowne, nawet przy zakupie dobrej polerki oszczędności będą więcej niż zadowalające. Dlatego podstawą jest solidny sprzęt od renomowanego producenta. Jego zakupu można dokonać przez Internet, co pozwoli na drobne oszczędności, choć wcześniej lepiej obejrzeć dany model w sklepie stacjonarnym. Polerowanie lakieru to czynność, która może zmęczyć, a więc ważna jest również waga maszyny polerskiej i komfort pracy z takim urządzeniem.

Sama praca polerką musi być cierpliwa i dokładna, ze zwróceniem uwagi na każdy detal. Pracę najlepiej podzielić na kilka etapów, obrabiając każdy element samochodu w ten sam sposób. Ważne, aby na całej powierzchni karoserii wykonywać jednostajne i pewne ruchy. Nie można być niekonsekwentnym, np. przyspieszając i zwalniając. Podczas pracy należy również kontrolować temperaturę lakieru, przerywając polerowanie, kiedy się on przegrzewa.

Jak w szybki sposób usunąć drobne rysy na lakierze?

Bez wątpienia woskowanie i polerowanie auta to czynności podstawowe i ważne z punktu widzenia jego estetyki. Często nie trzeba jednak sięgać po tak czasochłonne metody. Jeżeli karoseria jest szpecona przez niewielkie rysy, do ich usunięcia wystarczy pasta polerska i gąbka. Nałożenie pasty na lakier i wcieranie jej gąbką powinno załatwić sprawę. Ważne natomiast, aby nie przesadzić z siłą nacisku, a samej czynności nie powtarzać zbyt często. W innym wypadku spowoduje to usunięcie lakieru i tylko powiększy defekt powłoki.

Jak sprawdzić, czy woskowanie i polerowanie samochodu wykonano prawidłowo?

Woskowanie i polerowanie samochodu, towarzyszące im zasady oraz praktyczne podpowiedzi zebraliśmy również w materiale wideo. Jest on już dostępny na naszym kanale Autobaza Videoblog w serwisie YouTube. Wystarczy subskrybować nasz kanał, a z pojawiającymi się na nim materiałami wideo będziecie na bieżąco.

Po zakończeniu pracy warto sprawdzić, czy woskowanie i polerowanie pojazdu wykonano właściwie. Pomoże dozownik z wodą, którą trzeba delikatnie spryskać karoserię. Prawidłowo nałożony wosk będzie odpychał cząsteczki wody, które ułożą się w charakterystyczne, kuliste kształty. Jeżeli efekt nie budzi zastrzeżeń, wystarczy pozostawić samochód na kilka godzin w zacienionym miejscu, dzięki czemu wosk uzyska silne wiązanie z lakierem.

Nie budzi więc wątpliwości, że woskowanie i polerowanie samochodu to jedne z tych czynności, które mają ogromny wpływ na sferę wizualną auta. Pozwolą one zachować piękną barwę i chronią lakier przed utlenieniem, dzięki czemu dłużej wygląda on jak nowy. Poruszanie się takim samochodem to przyjemność. To również duża korzyść przy jego odsprzedaży, bo taki samochód zwyczajnie zyskuje na wartości.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.8]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

2 komentarze

  1. Bardzo dobry, bogaty merytorycznie poradnik. Przed przystąpieniem do pracy warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości chemię i akcesoria do polerowania lakieru samochodowego.

Odpowiedz