Turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek

VTG, z ang. Variable Turbo Geometry, a więc w wolnym tłumaczeniu turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek to turbosprężarka ze zmiennym kątem nachylenia łopatek turbiny, która stosowana jest w celu zniwelowania tak zwanego efektu turbodziury.

Turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek

Modyfikacja kąta

Kąt w VTG modyfikowany jest przy wykorzystaniu pneumatycznego siłownika obracającego pierścień. To właśnie do niego przymocowane są łopatki. Siłownik natomiast napędzany jest podciśnieniem z kolektora dolotowego. W związku z tym, że położenie łopatek jest tu uzależnione od ciśnienia doładowania, a więc ilości spalin zrezygnowano tu z klasycznego zaworu upustowego.

W momencie, kiedy jednostka napędowa pracuje na małych obrotach, łopatki zostają tu ustawione w pozycji ograniczającej przekrój przepływu spalin, podnosząc ich prędkość. Kiedy jego obroty rosną, wzrasta ilość gazów docierających do turbosprężarki. Wówczas łopatki zostają przestawione tak, aby zwiększyć przekrój przepływu spalin, ograniczając jednocześnie ciśnienie nacierających na wirnik turbiny gazów.

Zastosowanie Variable Turbo Geometry pozwala więc zwiększyć efektowność silnika nawet wtedy, kiedy ten pracuje na niskich obrotach. Poprawie ulega tu między innymi przyspieszenie auta. W związku z tym, że turbodziura jest niemal niewyczuwalna, znacznie lepsza jest również reakcja silnika na gaz.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]