Silnik o przeciwległych cylindrach

Silnik o przeciwległych cylindrach jest jednostką napędową spalinową wielocylindrową, która wyposażona jest w parzystą liczbę tłoków, w której cylindry usytuowane są na osi wspólnej.

silnik o przeciwległych cylindrachZasada działania silnika o przeciwległych cylindrach

Motory te mogą być przeciwbieżne lub współbieżne. W pierwszym przypadku każdy z tłoków ma swoją własną komorę spalania. Przy silnikach współbieżnych tłoki komorę spalania mogą mieć wspólną lub rozbieżną.

Dużą zaletą takich silników jest fakt, że gwarantują one niższy poziom hałasu i wibracji. Dodatkowo dzięki procesom znoszenia się sił, które działają na tłoki, zapewniają też niższy spadek mocy. Inne zalety takich jednostek napędowych to ich mniejsza długość i wysokość. Dzięki zwartej konstrukcji środek ciężkości silnika znajduje się dosyć nisko, a więc i środek ciężkości samego samochodu jest usytuowany niżej. Ponadto do jego budowy wykorzystać można lekkie aluminium.

Minusem takich jednostek jest ich dość skomplikowana konstrukcja. Jest to również silnik stosunkowo drogi, przez co wykorzystuje się go dość rzadko.

Zastosowanie silników o przeciwległych cylindrach:

  • motocykle marki BMW
  • samochody Subaru, Porsche, Alfa Romeo, Volkswagen Garbus
  • lotnictwo lekkie
Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.3]