RDW — Tire Pressure Warning System

RDW, z ang. Tire Pressure Warning System to układ monitorowania ciśnienia w oponach, dzięki któremu kierowca ma wgląd w stan ich napompowania. System ten określany jest również jako TPMS (Tire Pressure Warning System). Dzieli się go na pośredni oraz bezpośredni.

Tire Pressure Warning SystemIkona ostrzeżenia o niskim ciśnieniu TPMS

Tire Pressure Warning System bezpośredni

Pośród systemu bezpośredniego wyróżnia się pomiar zewnętrzny i wewnętrzny. W przypadku czujników zewnętrznych umieszcza się je na zaworze. Nie utrudnia to wymiany opon, ale może wywołać problem z przesyłem fal radiowych, które mogą być zakłócane. Czujniki wewnętrzne umieszczane są w środku lub zastępują zawór macierzysty opon, co powoduje ich fachową instalację przy każdej wymianie czy naprawie.

W obu przypadkach wyniki przesyłu są bardzo dokładne. Wadą tego systemu jest natomiast to, że czujniki umieszczone muszą tu być na każdym kole. Poza ciśnieniem dzięki temu systemowi możliwe jest także odczytanie informacji o temperaturze ogumienia.

RDW pośredni

Zupełnie inaczej działa system pośredni, który nie korzysta z dodatkowych czujników, ponieważ mierzy on tylko obroty kół, korzystając z czujników systemów ESP i ABS. W związku z tym, że koło z mniejszym ciśnieniem kręci się szybciej, system nie ma problemów z wyłapaniem niedopompowanej opony. Niestety nie podaje on dokładnego ciśnienia w ogumieniu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]