NVA — asystent jazdy nocnej

NVA, z ang. Night Vision Assistant to asystent jazdy nocnej, którego zadaniem jest wspomaganie jazdy po zmroku. Pierwszy tego typu system pojawił się w samochodach w roku 2000, a dokładniej w Cadillacu Deville. Dwa lata później Toyota umieściła go w Lexusie LX 470 oraz w modelu Landcruiser Cignus. W 2010 roku system ten trafił też do Audi A8 D4.

asystent jazdy nocnej

Jak działa asystent jazdy nocnej?

System Night Vision Assistant przedstawia obraz z kamery termowizyjnej, która umieszczona jest za przednią szybą pojazdu, ukazując go na dwa sposoby. W Mercedesie i Audi wyświetla go na tablicy wskaźników, z kolei w BMW i Lexusie na ekranie systemu multimedialnego.

Systemy pasywne i aktywne

Asystenty jazdy nocnej podzielić można na pasywne i aktywne. Pierwsze zapewniają zasięg do 300 m i gwarantują wysoki kontrast obiektów. Minusem jest fakt, że wyświetlany przez nie obraz jest słabej jakości. Systemy aktywne podświetlają drogę na dystansie dwukrotnie krótszym. Obraz w tym przypadku jest jednak wyższej jakości.

Najnowsze modele Mercedesa, BMW i Audi wyposażone są natomiast w asystenta jazdy nocnej z funkcją wykrywania pieszych oraz zwierząt.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]