MiVEC

MiVEC, z ang. Mitsubishi innovative valve timing and lift electronic control system to silnik DOHC, który wyposażono w elektronicznie sterowany system zmiennych faz rozrządu. W związku z tym, że zawory otwierają się tutaj bez opóźnień, poprawia to dynamikę silnika. Poza tym zmniejsza też zużycie paliwa. Obecnie stosowany jest on w modelach Lancer, Lancer Evolution IX i X, ASX oraz Outlander.

MiVECMitsubishi innovative valve timing and lift electronic control system

Tryby pracy

W MiVEC wyróżniamy trzy tryby pracy. Pierwszy jest stosowany przy obrotach niskich i niewielkim obciążeniu jednostki napędowej, co ma też przełożenie na niskie spalanie. Wszystko dlatego, że przy silniku z czterema cylindrami dwa z nich są wyłączone.

Drugi tryb pracy wykorzystuje już wszystkie zawory, ale w dalszym ciągu jego aktywacja odbywa się przy niskich i średnich obrotach i otwartej przepustnicy. Także i tu spalanie jest niewielkie, a dynamika silnika wystarczająca.

W trzecim trybie pracy zawory poruszają się na podstawie zarysu krzywki “wysokoobrotowej”. Wówczas do komory spalania dostaje się więcej powietrza, a wtryskiwacze dawkują większą ilość paliwa. Efektem tego jest też zwiększenie mocy jednostki napędowej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 3.2]