Korektor siły hamowania

Korektor siły hamowania jest urządzeniem, które umożliwia zmianę działania hamulców w zależności od obciążenia tylnej osi samochodu. W sytuacji, kiedy tylna oś ma większe obciążenie, siła hamowania przez korektor się zwiększa, przez co wzrasta też skuteczność hamowania. Z kolei przy niskim obciążeniu korektor zapobiega blokowaniu kół i zarzucania pojazdem przy gwałtownym hamowaniu. Obecnie w samochodach, które są wyposażone w układ ABS, od takich rozwiązań się już odchodzi, choć nadal można je spotkać w starszych pojazdach, które mają korektor siły hamowania i ABS jednocześnie.

Rodzaje korektorów

Korektory siły hamowania podzielić można na trzy grupy, a mianowicie:

  • sterowane ciśnieniem w przewodach hamulcowych, które zapobiegają nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w niektórych przewodach hamulcowych bądź zmieniają stosunek ciśnienia w przewodach przedniej i tylnej osi
  • bezwładnościowe, w których zmiana ciśnienia w przewodach hamulcowych jest ciągła i sterowana intensywnością hamowania
  • sterowane obciążeniem osi uwzględniające zmiany statycznych nacisków na osie samochodu

Korektor siły hamowania — budowa

Klasyczny korektor to w zasadzie zwykły zawór, który ogranicza ciśnienie. Te bardziej zaawansowane pod uwagę biorą statyczne obciążenie tylnej osi i wyposażone są w dodatkowe dźwigienki sprzęgnięte z tą osią za pomocą sprężynki. Przemieszczenie pionowe tylnej osi powoduje naprężenie sprężyny i ruchy dźwigienki, która odpowiada za sterowanie przesuwem tłoczka w korektorze.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 2.3]