FAP – Filtr cząstek stałych

Skrót FAP (z fr. filtre à particules) znaczy to samo co DPF (ang. diesel particulate filter) i oznacza filtr cząstek stałych, który montowany jest w układach wydechowych silników wysokoprężnych. Jego zadaniem jest oczyszczanie spalanych gazów z sadzy i popiołu. Dzięki jego zastosowaniu wyeliminowano charakterystyczny dla pojazdów z motorami Diesla czarny dym. Dla zwiększenia efektywności filtr cząstek stałych stosowany jest z innymi elementami zmniejszającymi liczbę szkodliwych gazów (katalizatory oxicat, DeNOX lub ich kombinacje).

FAPFiltr cząstek stałych (Nissan M9R)

Dodajmy, że dla oszczędzenia na serwisie takich filtrów wielu kierowców decyduje się na ich usunięcie. W wielu krajach jest to surowo karane. W Austrii kara za usunięcie takiego filtra niesie za sobą wydatek rzędu 3500 euro.

Działanie

Prawidłowo działający filtr sprawia, że do atmosfery przedostaje się maksymalnie 15% trujących gazów i innych zanieczyszczeń. Reszta osadza się na porowatych ściankach bądź włóknach, które wykonane są z metalu lub materiałów ceramicznych. Ponadto wykonane mogą one być ze specjalnego papieru, choć dotyczy to tylko filtrów jednorazowych.

Regeneracja

Jeśli w samochodzie nie użyto filtra jednorazowego, który po zapchaniu musi zostać wymieniony, istnieją dwa rodzaje regeneracji. Pasywna polega na spalaniu osadzającej się sadzy po osiągnięciu temperatury powyżej 600 st. Celsjusza.

Aktywna regeneracja to choćby okresowa zmiana trybu pracy silnika. Generuje to zwiększone ilości dwutlenku azotu, który przepływając przez filtr, utlenia sadzę. Możliwe jest też podgrzewanie filtra przez wtryskiwaną do jego mieszankę.

Możliwa jest też regeneracja mechaniczna, która odbywa się poza samochodem, jak i jego wymiana na nowy, co ma miejsce po przekroczeniu krytycznego poziomu osadzających się w nim popiołów i sadzy.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]