DPF – Filtr cząstek stałych

Skrót DPF (ang. diesel particulate filter) jest jednoznaczny z pojęciem FAP (z fr. filtre à particules) i sprowadza się do filtra cząstek stałych, który jest stosowany w samochodach wyposażonych w jednostki napędowe Diesla. W silnikach samochodowych stosuje się je od roku 1996, a ich zadaniem jest zminimalizowanie przedostających się do środowiska i powstających podczas spalania gazów sadzy i popiołu.

DPFFiltr cząstek stałych (Peugeot)

Spaliny przedostające się do otoczenia są szkodliwe dla środowiska i trujące dla ludzi. Dlatego za usuwanie filtrów cząstek stałych z samochodów w wielu krajach grożą surowe kary (Niemcy – 1000 euro, Austria – 3500 euro).

Zasady działania filtrów DPF

Filtry jednorazowe zbudowane są ze specjalnego papieru. Te, które poddaje się regeneracji, wykonane są z metalowych bądź ceramicznych porowatych ścianek, na których osadzają się zanieczyszczenia. Skuteczne filtry potrafią zminimalizować przedostające się do otoczenia trujące gazy w co najmniej 85%.

Regeneracja

Regeneracja zapchanych filtrów DFP odbywa się poprzez osiągnięcie przez filtr temperatury co najmniej 600 st. Celsjusza (regeneracja pasywna). Ponadto regenerowane mogą one być przez okresową zmianę trybu pracy silnika i tym samym uwolnienie zwiększonej ilości dwutlenku azotu, który powoduje utlenianie sadzy (regeneracja aktywna). Dodajmy, że filtr oczyszczony może być mechanicznie poza pojazdem lub wymieniony na nowy.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.3]