DOHC — Dual Ovehead Camshaft

DOHC, z ang. Dual Ovehead Camshaft to jeden z układów silnika OHC (Over Head Camshaft). Jest to rodzaj układu rozrządu silnika górnozaworowego, w którym to wałek rozrządu mieści się nad głowicą. DOHC to silniki, w których głowicy znajdują się dwa wałki rozrządu, które przypadają na jeden rząd cylindrów.

DOHCSchemat zaworów głowicy w układzie Dual Ovehead Camshaft

Charakterystyka silników DOHC

Jeden ze znajdujących się tutaj wałków odpowiada za sterowanie zaworami ssącymi. Drugi natomiast steruje zaworami wydechowymi. Zawory te ą tu umieszczone naprzeciw siebie pod kątem, co zapewnia większą swobodę w kształtowaniu komory spalania.

Silnik DOHC pozwala też na zwiększenie liczby zaworów przypadających na cylinder, dzięki czemu poprawiona zostaje sprawność napełniania i opróżniania cylindra. To z kolei skutkuje wyższym stopniem sprężania i zmniejszeniem oporów przepływu. Poza tym takie rozwiązanie zmniejsza bezwładność elementów rozrządu, gdyż pojedyncze zawory są mniejsze.

Minusem jest tu skomplikowanie napędu rozrządu oraz większe opory wynikające z napędu dwóch wałków. Ponadto rozdzielenie napędu na wałek wydechowy i ssący skutkuje powstaniem większych naprężeń na pasku lub łańcuchu napędu. W związku z tym, że przy jednym wałku siły te są niwelowane, często spotykanym rozwiązaniem jest napędzania właśnie jednego wałka. Drugi natomiast napędzany jest wałkiem numer jeden.

Przeciwieństwem takich silników są te w układzie SOHC.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 2.4]