Alternator

Alternator służy do zmiany energii mechanicznej w prąd przemienny. Prąd jest tu wytwarzany w nieruchomych uzwojeniach przez wirujące pole magnetyczne wirnika. Stosuje się go obecnie jako źródło prądu w samochodach i innych pojazdach mechanicznych. Pierwsze tego typu urządzenie stworzył Nikola Tesla, a miało to miejsce w roku 1891.

alternatorSchemat działania alternatora

Alternator a prądnica

Alternator jest zdecydowanie wydajniejszy od prądnicy, a przy tym również i niezawodny. W przeciwieństwie do prądnicy uzwojenia robocze ma w stojanie, a nie w wirniku. Dzięki temu nie trzeba w nim stosować komutatora. Poza tym jego budowa jest bardzo podobna do prądnicy. Różnica polega na tym, że w alternatorze znajduje się jedno nawinięte osiowo uzwojenie. Z kolei elementy wykonane z ferromagnetyku kształtują pole magnetyczne tak, aby podczas obrotu wirnika zmieniało się pole przenikające uzwojenie statora. W efekcie alternatory są lżejsze od prądnicy, a przy tym wytwarzają prąd już przy niewielkiej prędkości wirnika.

Dla współpracy z akumulatorem alternator ma wbudowany prostownik na diodach krzemowych. Często wyposażony jest też w regulator napięcia.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]