Adaptive Damping System (ADS)

Adaptive Damping System (ADS) to układ odpowiadający za adaptacyjne tłumienie. System zbiera dane na temat panujących warunków drogowych, m.in.:

  • stanu nawierzchni
  • prędkości
  • ładowności
  • stylu jazdy kierowcy

Następnie dostosowuje on charakterystykę elementów zawieszenia samochodu do chwilowego stanu nawierzchni. Sam system jest niezależny dla każdego z kół samochodu. Tak dobiera on stopień tłumienia nierówności, aby zapewnić najlepszy kompromis między bezpieczeństwem oraz komfortem podróży. Po raz pierwszy zastosowano go w 1999 roku, kiedy znalazł się w Mercedesie Klasy S.

Jak działa Adaptive Damping System?

W skład systemu wchodzą czujniki kąta skrętu, trzy przyspieszeniomierze umieszczone w nadwoziu pojazdu, czujniki prędkości ABS na każdym z kół i czujnik pedału hamulca. Mierzą one przyspieszenie boczne i wzdłużne samochodu w czasie jazdy, podczas kiedy komputer sterujący ADS oblicza optymalne ustawienie amortyzatora dla każdego koła. Przesyła on sygnały do specjalnych zaworów siłownika, które znajdują się na amortyzatorach ciśnienia gazu i mogą przełączać się między różnymi parametrami tłumienia.

Zobacz też:

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]