ADAC – Allgemeiner Deutscher Automobil-Club

ADAC, z ang. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club to Niemiecki Automobilklub, który zrzesza przeszło 17 milionów członków, pośród których jest ponad 1,5 milionów motocyklistów. Obecnie jest on największym stowarzyszeniem miłośników jednośladów na świecie, ale i drugim automobilklubem na ziemi. Większy jest jedynie amerykański AAA.

Historia i działalność ADAC

Allgemeiner Deutscher Automobil-Club został założony 24 maja 1903 roku w Stuttgarcie jako Deutsche Motorradfahrer-Vereinigung. Współczesną nazwę wprowadzono osiem lat później. Obecnie ADAC posiada aż 18 oddziałów regionalnych w Niemczech.

ADAClogo ADAC

Zgodnie ze statusem celem automobilklubu jest monitoring i promocja transportu drogowego, ale też sportów motorowych oraz turystyki, przy ochronie interesów zmotoryzowanych użytkowników dróg. Podmiot działa również na rzecz rozwoju ruchu drogowego, zwłaszcza w zakresie ruchu ulicznego, bezpieczeństwa oraz edukacji użytkowników na płaszczyźnie ochrony środowiska. Wspiera również ratownictwo lotnicze i występuje w ochronie bezpieczeństwa uczestników ruchu.

Automobilklub aktywnie uczestniczy w Europejskim Programie Oceny Ryzyka na Drogach, ale też FIVA czy Euro NCAP. Jest również wydawcą wielu czasopism motoryzacyjnych. Poza tym ma rozbudowaną sieć pomocy drogowej, testuje nowe samochody i zbiera dane na temat ich awaryjności, czy dysponuje przeszło 60 ośrodkami szkoleniowymi. Bez wątpienia to jedna z najbardziej wpływowych organizacji motoryzacyjnych na świecie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]