ACL – Air Cleaner

ACL (z ang. Air Cleaner) to niezbędny element każdego układu zasilania, który z zanieczyszczeń stałych skutecznie oczyszcza powietrze dopływające do jednostki napędowej. Nieprawidłowa filtracja to jednak ryzyko dostania się pyłu nie tylko do silnika, a w rezultacie oleju, ale również uszkodzenia pierścieni tłokowych, gładzi cylindrowej czy łożysk turbosprężarki.Dodatkowo filtr powietrza oczyszcza też powietrze kierowane do kabiny pasażerskiej. Oczyszczane jest ono wówczas z cząstek stałych, jak i szkodliwych substancji w formie gazowej.

Air Cleaner

Budowa

Systemy filtracji w samochodach zbudowane są z przewodu rurowego z wlotem powietrza. Ten prowadzi do obudowy, w której znajduje się element filtrujący. Za filtrem znajduje się natomiast przepływomierz wraz z przewodem oczyszczonego powietrza. Materiałem filtracyjnym ACL mogą być papier, papier z włókniną, włóknina wykonana z tworzywa sztucznego bądź włóknina nasączona olejem. Skuteczność filtracji wykorzystanego materiału zależna jest tu od grubości, przepuszczalności powietrza, grubości włókien czy odporności na przebijanie.

Stopień separacji

ACL może być mniej lub bardziej skuteczny. Miarą skuteczności jest tu stopień separacji, który wskazuje odsetek odseparowanych cząstek zanieczyszczeń. Filtry dobrej jakości w samochodach osobowych odseparowują nawet 99,8% zanieczyszczeń.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]