4Matic

4Matic to nic innego jak napęd na wszystkie koła, który znajdziemy w samochodach osobowych marki Mercedes-Benz, którego nazwa pochodzi od 4(-wheel-drive) i (auto)matic. Budowa tego napędu zależna jest od generacji, ale polega na dołączeniu centralnego dyferencjału do skrzyń automatycznych i zespoleniu osobnym wałem do dyferencjału przedniego i tylnego. Produkowany jest on do dzisiaj, dzięki czemu z napędem 4Matic zamówić można niemal każdy model.

4MaticSkrzynia biegów z napędem 4Matic

Generacja W124

Prezentacja tego napędu miała miejsce w roku 1986 roku wspólnie z elektronicznym systemem ASR oraz elektrohydraulicznym ASD, o który napęd 4Matic był oparty. Ponadto współpracował on też z trójpunktowym i seryjnie montowanym systemem ABS.

  • Tryb 0 – napęd na tył
  • Tryb 1 – napęd na obie osie przy rozkładzie napędu w stosunku 35%-65%
  • Tryb 2 – napęd na obie osie przy rozkładzie napędu w stosunku 50%-50%
  • Tryb 3 – napęd na obie osie przy rozkładzie napędu w stosunku 50%-50% i zablokowaniu tylnej osi

Generacja W163/W210

Drugą generację napędu 4Matic stworzono z kooperacją ze Steyr-Daimler-Puch znaną z zaprojektowania klasy G. Prostsza była tu jego budowa. Między innymi wyeliminowano elektrohydrauliczny centralny mechanizm różnicowy, który zastąpiono prostą przekładnią planetarną. Dodatkowo dyferencjały osiowe nie zawierały systemu ASD.

Pierwszym samochodem z napędem 4Matic tej generacji był W163Klasy M. Rozkład siły napędu na obie osie wynosił wówczas 48%-52%.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 2]