Więzienie za kradzież tablic rejestracyjnych?

więzienie za kradzież tablic rejestracyjnych

Resort Sprawiedliwości nie próżnuje i chce wprowadzić nowe kategorie przestępstw. Wśród nich znaleźć się ma przywłaszczenie tablic rejestracyjnych. Ministerstwo dąży do tego, aby taki występek był traktowany jak przestępstwo. Jednak czy więzienie za kradzież tablic rejestracyjnych to kara adekwatna do czynu? Zwłaszcza że kara pozbawienia wolności sprowadzać ma się nawet do 5 lat.

Surowe kary i reforma Kodeksu Karnego

Ministerstwo chce reformy Kodeksu Karnego. W planach jest wprowadzenie surowych kar, nowych typów przestępstw oraz przekwalifikowania wykroczeń. Większą elastyczność mają mieć też sędziowie. Komunikat resortu sprawiedliwości informuje, że kary muszą być o wiele surowsze. Na tyle, aby skutecznie odstraszać przed popełnianiem przestępstw. Jednocześnie powinny być elastyczne, aby orzekający sędziowie mieli szansę na ustanowienie kar adekwatnych do winy przestępców.

Kradzież zuchwała nowym typem przestępstwa

Podwyższenie kar to nie wszystko. Z punktu widzenia zmotoryzowanych ważne są też nowe typy przestępstw, a wśród nich kradzież zuchwała”. Karana ma ona być więzieniem od sześciu miesięcy do nawet ośmiu lat, niezależnie od wartości skradzionej rzeczy.

Kolejna zmiana to więzienie za kradzież tablic rejestracyjnych. Ma to związek z przekwalifikowaniem takiego wykroczenia w przestępstwo. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy to tym, że nie jest to tylko strata finansowa dla właściciela auta. To również szereg innych kłopotów związanych z podejrzeniem o dokonanie przestępstwa. Przypomnijmy bowiem, że często tablice kradnie się po to, aby następnie wykorzystać je w popełnianym przestępstwie. Stąd też pomysł zaostrzenia kar, choć pięć lat za takie przestępstwo to sporo. Obecnie kradzież tablic rejestracyjnych zagrożona jest aresztem od 5 do 30 dni, ograniczeniem wolności do jednego miesiąca lub grzywną od 20 do 5000 złotych.

Czy więzienie za kradzież tablic rejestracyjnych zostanie unormowane prawem? Trudno powiedzieć, ponieważ wiele obietnic dotyczących zmotoryzowanych nie zostało wprowadzonych w życie. Tyczy się to między innymi projektów kar za cofanie licznika przebiegu, co nadal nie jest karane. Nie inaczej jest w przypadku wycinania filtra cząstek stałych, o czym więcej pisano w artykule pt. Bez kar za wycinanie filtra cząstek stałych“. Pierwotnie kara za takie nielegalne zabiegi, podobnie jak zaślepienia zaworu EGR, kosztować miała oszusta i mechanika wykonującego ten zabroniony proceder aż 5000 zł. Na razie odstąpiono jeszcze od tego pomysłu, co wzbudziło spore kontrowersje.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.8]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz