Wady i zalety instalacji gazowej

wady i zalety instalacji gazowej

Jeżeli wierzyć szacunkom Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, po polskich drogach porusza się około 17 mln aut osobowych. Wśród nich nie brakuje tych, które są napędzane LPG. Warto więc znać wady i zalety instalacji gazowej w samochodzie.

Samochody z LPG w Polsce

LPG, po angielsku Liquified Petroleum Gas, to płynny gaz naftowy będący mieszaniną propanu i butanu, czyli gazów uwalnianych jako produkty uboczne podczas rafinacji ropy naftowej. Do największych korzyści aut zasilanych LPG z pewnością należy zaliczyć oszczędność. Warto znać jednak wszystkie wady i zalety instalacji gazowej w pojazdach.

Zwłaszcza że na koniec 2017 roku w Polsce było ponad 2,3 mln samochodów zasilanych LPG. To całkiem sporo. Na ten rodzaj paliwa głównie decydują się właściciele samochodów z większymi i bardziej paliwożernymi silnikami. Co warte podkreślenia, przeważają tu auta starsze mające 20 lat lub więcej. W najmłodszej grupie wiekowej, która zawiera w sobie samochody do czterech lat, LPG znajduje się tylko w 4 proc. pojazdów.

Wady i zalety instalacji gazowej w samochodzie

Na gaz w samochodach warto stawiać przede wszystkim z punktu widzenia oszczędności, co zwłaszcza w większych i bardziej paliwożernych samochodach jest istotne. Jednak LPG ma też inne zalety. Na przykład charakteryzuje się dużym stopniem czystości. Liczba oktanowa gazu to około 100, a dzięki temu jest to paliwo bardziej odporne na spalanie stukowe niż benzyna. Porównując gaz z innymi paliwami, LPG do atmosfery wydziela mniejszą emisję spalin. Nie dość, że niemal całkowicie jest wolny od siarki, to dodatkowo w ogóle nie zawiera w sobie sadzy. Znacznie lepiej miesza się też z samym powietrzem, tworząc palną mieszankę. LPG nie wytwarza również osadów, które zanieczyszczają olej silnikowy, a podczas spalania w silniku nie występuje zjawisko kondensacji ciekłego paliwa na ściankach cylindrów.

Oczywiście stosowanie LPG ma też swoje minusy. Na przykład do jego zapłonu niezbędna jest większa energia. Gaz zapala się wolniej, przez co spalanie trwa dłużej, a temperatura spalin jest wyższa, jeżeli porównać ją z benzyną. Poza tym niekiedy w instalacjach typu mieszalnikowego dochodzi do cofania płomienia do kolektora i wybuchu znajdującego się tam gazu. To z kolei może skończyć się uszkodzeniem kolektora, zwłaszcza wówczas, kiedy jest on wykonany ze sztucznego tworzywa. To nie koniec mankamentów, ponieważ wyższa temperatura w komorze spalania w porównaniu ze spalaniem benzyny, może skończyć się wypalaniem gniazd zaworowych.

Oczywiście nie można zapomnieć, że LPG to mniejsza moc w porównaniu z motorem zasilanym benzyną. Wynika to z mniejszego napełniania cylindrów w połączeniu z koniecznym opóźnieniem kąta wyprzedzenia zapłonu. Samo zużycie LPG jest też o co najmniej 10 proc., a niekiedy nawet i 40 proc. większe od benzyny. Mimo wszystko i tak jest to opłacalne z uwagi na niskie ceny gazu. Z kolei o tym, jak LPG wpływa na cenę pojazdu, więcej mówi artykuł pt. Czy instalacja LPG wpływa na wartość używanego auta?“.

Jak sprawdzić samochód z LPG?

Warto znać wady i zalety instalacji gazowej, ale wiedza ta w żaden sposób nie pomoże przy weryfikacji samochodu z LPG. Oczywiście samochód z instalacją gazu sprawdzić należy w tradycyjny sposób podczas przeglądu w warsztacie i jazdy próbnej. Jeszcze wcześniej warto przejrzeć raport VIN danego egzemplarza. W końcu nie można zapomnieć o weryfikacji samej instalacji, której przyjrzeć się powinien specjalista, choć samo sprawdzenie jej szczelności nie musi być trudne.

Prawidłowo zamontowana instalacja gazowa jest w pełni bezpieczna. Jednak z uwagi na to, że gaz jest łatwopalny, niebezpieczne jest jej rozszczelnienie. Jako że gaz ma silną woń łatwo go wyczuć. W takiej sytuacji konieczna jest weryfikacja szczelności.

Zazwyczaj winne wydostawaniu się gazu są poluzowane obejmy, ale może to być również błąd montażowy. Zdarza się nawet, że do nieszczelności dochodzi w okolicach zaworu butli. Do sprawdzenia szczelności należy użyć specjalnych testerów. Po spryskaniu nimi łączeń poszczególnych elementów i odczekaniu aż silnik zacznie pracować na gazie, w miejscach ulatniania gazu pojawią się bańki powietrza.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 4.6]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

3 komentarze

  1. Dla mnie przez lpg przemawia więcej zalet. Duże oszczędności z jazdy, ekologia, możliwość pokonania dłuższej trasy. Mam zamontowaną instalacje firmy BRC i to była najlepsza decyzja jaką mogłem podjąć jeżeli chodzi o auto.

  2. Dla mnie największą zaletą instalacji LPG jest tania jazda. Nic więcej mnie nie interesuje. Jak zakładam instalację to staram się aby była w miarę dobra, nowa i żeby zrobił to profesjonalista. Dla przykładu 2 lata temu zakładałem do starego Clio żony instalację Zavoli Winner. Koszt montażu zamknał się w 2 tys. zł, droższej instalacji się nie oplacalo bo auto dość leciwe. Ale 2 lata jeździ bez przeszkód i zwrócila się już trzykrotnie.

  3. Jestem przed montażem instalacji, a przede wszystkim przed jej wyborem. Jaki masz konkretnie model i w jakim aucie. Przeczytałem już kilkanaście artykułów i widzę, że BRC najczęściej polecana więc może i ja bym poszedł w tym kierunku.

Odpowiedz