Używany Opel Mokka – mały i fajny miejski SUV

Opel Mokka

Opel Mokka to ciekawy, miejski SUV, który z pewnością spełni oczekiwania dużej grupy kierowców. Co przemawia za jego zakupem i jakie zalety niesie w sobie użytkowanie Opla Mokki?

Jaki jest Opel Mokka?

Opel Mokka był odpowiedzią na zwiększenie wymagań klientów względem miejskiego i komfortowego SUV-a. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Opel w 2006 roku wprowadził model Antara. Mokka to model, który powstał sześć lat później i z taśm produkcyjnych zjeżdżał przez siedem kolejnych lat, do 2019 roku, z face liftingiem w październiku 2016 roku. Jego następcą Jest Opel Mokka X II.

To model mniejszy od Antary. Opel Mokka wymiary ma następujące: 4278/1761/1651 cm (dł./szer./wys.). Mimo mniejszej długości Mokka mieści pięć osób, co jest atutem tego modelu. W porównaniu z Antarą ma też mniejszy bagażnik, 356-1370 litrów do 420-1420 litrów, ale i tak z przestrzenią bagażową nie jest najgorzej. Do codziennej eksploatacji to model w pełni wystarczający. Zwłaszcza do komfortowej jazdy w warunkach miejskich. Dzięki mniejszym wymiarom nie będzie wielkiego problemu z zaparkowaniem. Mokka zmieści się bowiem na miejscu parkingowym, gdzie zaparkuje model osobowy podobnej wielkości.

Ciekawym dodatkiem jest bagażnik rowerowy FlexFix. W zasadzie to ukryta w bagażniku szuflada, którą zwalnia się po pociągnięciu dźwigni umieszczonej na rancie bagażnika. Później wystarczy ją zablokować, zamontować integralne listwy świetlne, jak i rozłożyć stelaż na koła oraz mocowanie ramy, po czym przymocować rower. Minusem jest fakt, że egzemplarze z tym dodatkiem nie mają koła zapasowego. Poza tym nie mogą mieć zamontowanego haka holowniczego.

Silniki Mokki – dlaczego warto stawiać na motory z turbo?

W ofercie Opla Mokki są silniki benzynowe i diesle. Polecany jest zwłaszcza motor wysokoprężny 1.6 określany jako supercichy diesel. Ten w ofercie pojawił się w końcówce 2014 roku, kiedy zastąpił Diesla 1.7. Energiczna jednostka 1.6 CDTI ma moc 136 KM i moment obrotowy 320 Nm, co przekłada się na dużą elastyczność i dobre parametry przyspieszenia. Poza tym jest to silnik ekonomiczny i bardziej przyjazny środowisku. Między innymi dzięki precyzyjnej 6-stopniowej przekładni manualnej od Opla i systemowi Start/Stop. W cyklu mieszanym to spalanie na poziomie ok. 5 l na 100 km, choć dane katalogowe mówią o spalaniu 4,1 l/100 km.

Bliżej przyjrzeć się należy również benzyniakowi z turbosprężarką o pojemności 1.4 l. To moc na poziomie 140 KM i moment obrotowy 200 Nm. W tym przypadku to jednak znacznie większe spalanie, wedle katalogu wynoszące 8,3 l/100 km.

Uważać trzeba natomiast na silnik 1.6 l o mocy 115 KM. Problemem jest charakterystyka momentu obrotowego. Nie jest on bowiem wysoki jak we wcześniejszych jednostkach. W konsekwencji, przy poruszaniu się po gorszych i nierównych drogach, kiedy należy jeździć wolniej, konieczny jest wyższy moment obrotowy silnika. Dlatego nie chcąc narazić się na zerwanie przyczepności kół podczas przejazdu przez nierówności lub zbyt szybkiej jazdy, kierowca poruszać się musi na pół sprzęgła.

Opel Mokka – dane techniczne

Opel Mokka

 • * – napęd na przednią oś,
 • ** – napęd na obie osie,
 • *** – automatyczna skrzynia biegów.

Mokka z napędem 4 × 4

Opel Mokka oferowany był z napędem na przednią oś lub na obie osie, ale w wersji AWD występował jedynie z mocniejszymi silnikami. Opel Mokka z napędem 4 × 4 jest uniwersalny, ponieważ przy suchej nawierzchni auto napędza przednie koła, a więc i zużycie paliwa jest mniejsze. Jeżeli następuje poślizg kół, czujniki sygnalizują włączenie napędu tylnej osi. Rozdział napędu zależny jest od warunków drogowych, występując między 100% napędu przednich kół do maksymalnie 50-procentowego rozdziału pomiędzy koła przednie i tylne.

Jako że to model uniwersalny, liczy się również jego podwozie, które łączy komfort i dobre prowadzenie niezależnie od warunków. Pojazd optymalnie prowadzi się na trasach szybkiego ruchu i nierównościach, na drogach suchych i zaśnieżonych. Dodatkowo dla poprawy prowadzenia, osiągów, redukcji hałasu i wibracji dodano silniejsze stabilizatory, wzmocniono mocowanie amortyzatora i postawiono na podwójnie łączone tuleje drążków kierowniczych.

Dla kogo Opel Mokka będzie optymalny?

Opel Mokka to bez wątpienia model, który doskonale sprawdzi się w codziennej eksploatacji, a przy tym również na weekendowe wypady poza miasto. Według badań Mokka to samochód, który szczególnie cenią sobie aktywni ludzie w średnim wieku.

Oczywiście każdy model, również używany Opel Mokka, powinien być przed zakupem dokładnie zweryfikowany. Między innymi musi przejść przegląd techniczny, poza tym potrzebna jest jazda próbna. Jeszcze przed wizytą u sprzedawcy sprawdzona musi być Historia Pojazdu, która zawiera w sobie m.in.:

 • Dane techniczne
 • Przebieg pojazdu
 • Historię incydentów
 • Historię sprawdzeń numeru VIN w serwisie Autobaza.pl
 • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
 • Usterki fabryczne
 • Dane producenta
 • Historię internetową
 • Opcje wyposażenia
 • Zdjęcia

W ten sposób można znaleźć egzemplarz, który nie ma cofniętego licznika, jest bezwypadkowy i nie pochodzi z kradzieży. Jeżeli nic nie budzi wątpliwości, a cena jest adekwatna do stanu technicznego, można zacząć wypełniać umowę, o której szerzej w artykule pt. Umowa kupna-sprzedaży samochodu — co sprawdzić przed jej podpisaniem?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

1 komentarz

Odpowiedz