Uruchamianie silnika na mrozie. Jedź, nie zwlekaj!

Prawidłowe uruchamianie silnika na mrozie

Jeśli wydaje Ci się, że wiesz, jak wygląda prawidłowe uruchamianie silnika na mrozie, możesz być w błędzie. Sprawdź, jak właściwie uruchomić jednostkę napędową, kiedy temperatury na zewnątrz są znacznie poniżej 0 st. Celsjusza.

Mandat za auto stojące z włączonym silnikiem

Zanim o tym, jak powinno wyglądać właściwe uruchamianie silnika na mrozie, odnieśmy się do tego, że za samochód stojący z włączonym silnikiem możesz dostać mandat. Ryzyko jest niewielkie, ale jeśli odśnieżasz takie auto, czy skrobiesz jego szyby, musisz liczyć się z mandatem.

W zależności od tego, jak oceni to funkcjonariusz, mandat wynosi od 50 do 300 zł. Zostaniesz ukarany najwyższą karą, jeśli policjant uzna, że używasz pojazdu w sposób, który powoduje uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska, ewentualnie nadmiernym hałasem.

O tym szerzej przeczytasz w artykule pt. “Jaki mandat za skrobanie szyb z włączonym silnikiem?“. Z drugiej strony, pamiętaj też, że nie możesz poruszać się autem zaśnieżonym oraz zmrożonym. Wówczas możesz otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Dlaczego uruchamianie silnika na mrozie jest szkodliwe?

O ile, aby dostać mandat za grzanie silnika na mrozie, musisz mieć strasznego pecha, o tyle być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, że może to być szkodliwe dla jednostki napędowej.

Co więcej, trzymanie zimnego silnika na niskich obrotach tylko w niewielkim stopniu poprawia komfort jazdy. Oszczędny, nowoczesny silnik podczas pracy rozgrzewa się powoli. Jednocześnie praca na wzbogaconej mieszance powoduje rozrzedzanie oleju silnikowego paliwem.

Część paliwa spływa wówczas po ściankach cylindrów do miski olejowej. Im więcej znajdzie się go w oleju, tym bardziej traci on swoje właściwości – staje się rzadszy, ma niższą lepkość i słabiej chroni silnik podczas przeciążeń. Oczywiście nie zepsujesz silnika w ten sposób w trakcie jednego sezonu, ale bez wątpienia regularne powtarzanie tego błędu na pewno doprowadzi do przyspieszonego zużycia jednostki napędowej.

Jeśli przyjmiemy, że odśnieżanie auta i skrobanie szyb trwa około 10 minut, nowoczesny silnik pracujący na wolnych obrotach nie jest w stanie rozgrzać się w tym czasie. Diesel przy mrozie ok. -10 st. Celsjusza nie osiągnie temperatury roboczej nawet po godzinie takiej pracy. Lepiej jest po tym względem w starszych silnikach, zwłaszcza motorach benzynowych.

Poza tym ważna jest też wielkość jednostki napędowej – im jest to większy silnik, tym wytwarza on więcej ciepła.

Jak przygotować auto do drogi zimą krok po kroku:

  1. Zadbaj o widoczność. Odśnież i oczyść z lodu wszystkie szyby samochodu.
  2. Zmieć śnieg z dachu.
  3. Włącz silnik i jedź.

Jak rozgrzać samochód podczas mrozu?

Wiesz już, jak wygląda prawidłowe uruchamianie silnika na mrozie. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś rozgrzewać pojazdu, kiedy temperatury na zewnątrz są niskie. Pamiętaj o kilku kluczowych zasadach:

  1. Unikaj jazdy na niskich obrotach.
  2. Unikaj też wysokich obrotów zbliżonych do maksymalnych.
  3. Przez pierwsze 2 km jedź na lekko podwyższonych obrotach (ok. 3000 obr./min).
  4. Obciąż dodatkowo silnik (np. włączając ogrzewanie tylnej szyby, lusterek, foteli).

Pamiętaj też, aby przynajmniej częściowo skierować nawiew na przednią szybę. Jeśli zrobisz to później, gorące powietrze z kratek wentylacyjnych może spowodować nawet pęknięcie szyby, która jest narażona na szok termiczny.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz