Umowa współwłasności samochodu

Znaczna część samochodów jeżdżących po polskich drogach jest zarejestrowana na więcej niż tylko jedną osobę, co jest równoznaczne z większą ilością właścicieli danego pojazdu. Jest to dość popularna praktyka, która regulowana jest przez umowę współwłasności samochodu. Taka umowa może zostać zawarta zarówno pomiędzy członkami rodziny, jak również partnerami biznesowymi.

Zastanawiacie się, czy jest to korzystne rozwiązanie? Nie można w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ współwłasność auta ma zarówno sporo istotnych zalet, jak i wad. Dla wszystkich osób, dla których zagadnienie to jest szczególnie istotne, przygotowaliśmy krótkie kompendium wiedzy, które odpowie na podstawowe pytania związane ze współwłasnością samochodu.

a

Zalety współwłasności samochodu

Najistotniejszą zaletą współwłasności samochodu jest możliwość szybkiego uzyskania historii ubezpieczeniowej, która pozwala zdobyć młodym kierowcom atrakcyjną stawkę polisy OC. Jest to sytuacja, w której rodzic będący wieloletnim płatnikiem składek OC i posiadający maksymalny poziom zniżek za bezszkodową jazdę staje się współwłaścicielem samochodu syna bądź córki. Wówczas wysokość składki OC na pojazd będący współwłasnością jest kalkulowana poprzez uwzględnienie zniżek współwłaścicieli, którzy są zdefiniowani w dowodzie rejestracyjnym. W praktyce taki manewr pozwala zmniejszyć wysokość polisy nawet o kilkaset złotych.

a

Wady współwłasności samochodu

Perspektywa znacznie niższej stawki OC jest niezwykle kusząca, należy jednak pamiętać, że w sytuacji, w której jeden ze współwłaścicieli spowoduje kolizję na drodze, utrata zniżek dotyczy również pozostałych współwłaścicieli wpisanych dowodzie rejestracyjnym.

Kolejnym minusem współwłasności jest komplikacja pewnych procedur formalnych związanych z zarządzaniem samochodem. Przykładem może być sytuacja, w której samochód będący współwłasnością jest przeznaczony do zezłomowania. Wówczas wszyscy współwłaściciele powinni być obecni podczas oddawania pojazdu do stacji demontażu bądź powinny one sporządzić stosowne upoważnienia, do których muszą zostać załączone kserokopie dowodów osobistych. Jest to konieczne, ponieważ każdy współwłaściciel ma prawo decydować o losie samochodu. Brak zgody któregokolwiek z nich sprawia, że auto nie może zostać zezłomowane.

a

Jak dodać współwłaściciela?

Z formalnego punktu widzenia współwłasności samochodu można dokonać na dwa różne sposoby. Pierwszą i znacznie korzystniejszą formą jest uwzględnienie współwłaściciela podczas zawierania umowy kupna pojazdu. Posiadając umowę, w której wyszczególnieni są wszyscy współwłaściciele, wystarczy udać się do wydziału komunikacji i zarejestrować auto zgodnie ze standardowymi procedurami.

Kwestia współwłasności komplikuje się w sytuacji, w której do już zarejestrowanego pojazdu dodaje się osobę, która ma zostać współwłaścicielem. Wówczas należy sporządzić akt darowizny, w którym konieczne jest określenie części samochodu, której zbywa się jedyny właściciel. Następnym krokiem jest wizyta w Urzędzie Skarbowym, wypełnienie druku PCC-3, a następnie uregulowanie podatku w zależności od stopnia pokrewieństwa współwłaścicieli, jeżeli wartość darowizny przekracza kwotę zwolnioną od podatku. Ostatnią czynnością jest już złożenie w wydziale komunikacji odpowiedniego wniosku o dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym.

Przedstawiliśmy Wam najistotniejsze zagadnienia związane z umową współwłasności samochodu, jednak decyzja o wykorzystaniu tej możliwości należy już wyłącznie do Was i powinna być determinowana takimi czynnikami jak Wasz stopień zaufania do drugiej osoby, z którą chcecie dzielić własność pojazdu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 27 Średnio: 2.3]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz