Umowa kupna sprzedaży samochodu, rejestracja auta i podatek PCC3 – nasze nowe VIDEO na You Tube

Rejestracja pojazdu krok po kroku

Nasz pracownik kupił testowane w poprzednich odcinkach Renault Scenic. Teraz przyszła pora na dopełnienie formalności. Umowa kupna – sprzedaży samochodu często spędza wam sen z powiek i tutaj rodzi się najwięcej pytań. Film, jak i ten wpis ma wam pomóc w przebrnięciu przez cały proces szybko sprawnie i z głową! 

 

Po zakupie auta należy jak najszybciej umówić się na wizytę w celu rejestracji pojazdu. Jeżeli właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna, która nie wystawiła wam faktury VAT, to waszym obowiązkiem będzie również zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych – tzw. PCC3. Podatek ten wynosi 2% wartości auta.


Zanim jednak omówimy kwestie związane z rejestracją pojazdu musimy wrócić do umowy kupna sprzedaży auta. Jest to bowiem bardzo ważna kwestia, która zawsze budzi wasze wątpliwości.

 

Umowa kupna – sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

 

Umowa kupna sprzedaży samochodu jest narzędziem zabezpieczającym wasze interesy. W przypadku jakichkolwiek wykrytych problemów z autem, to właśnie do niej będziecie się odwoływać. Warto więc zadbać, aby miała odpowiednie zapisy:

 

 • Data i godzina zawarcia umowy

  taka szczegółowość może wydać się wam dziwna. Jednak, jeżeli auto jest przyprowadzone pod dom przez sprzedawcę lub doprowadzone w inne miejsce spotkania, to po zakupie nie możecie wykluczyć sytuacji, w której dostaniecie powiadomienie o mandacie, za np. złe parkowanie, nadmierną prędkość czy inne wykroczenia….  Aby jednoznacznie ustalić, kto zawinił, pomocna będzie godzina zakupu auta wpisana na umowie. Dla organów ścigania będzie to wiążący dowód, który uchroni was przed zapłatą niezasłużonej kary.

 

 • Osoba sprzedająca pojazd

  pamiętajcie, że osoba wpisana w dokumenty auta jako właściciel, to powinna być ta sama osoba, która podpisuje z wami umowę kupna – sprzedaży auta. 

 

  • Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym wpisany jest więcej niż jeden właściciel, a auto jest współwłasnością kilku osób, to również one powinny widnieć na umowie i finalnie się pod nią podpisać.

 

  • Jeżeli właściciel i sprzedawca to nie jest ta sama osoba – poproście o okazanie stosownego upoważnienia do wykonywania czynności cywilno- prawnych w imieniu właściciela auta. Bez upoważnienia do sprzedaży, zakup może okazać się trefny. W ten sposób mogą być sprzedawane auta pochodzące z kradzieży…

 

  • Jeżeli właściciel nie zdążył jeszcze zarejestrować pojazdu na siebie i w dowodzie rejestracyjnym są dane jeszcze wcześniejszego właściciela auta, to macie prawo wymagać poprzedniej umowy kupna – sprzedaży. Bez tego możecie mieć poważne problemy z zarejestrowaniem auta ze względu na tzw. wadę prawną wynikającą z braku ciągłości umów.

 

 • Identyfikacja pojazdu

  w umówię powinny być podane numery: rejestracyjny i VIN oraz marka i model pojazdu. To są podstawowe dane identyfikacyjne i jednocześnie wystarczające.

 

 • Rzeczywista kwota transakcji

  często sprzedawcy wymuszają wpisanie pomniejszonej kwoty transakcji do umowy, co stanowi bardzo niekorzystne rozwiązanie dla kupującego. W razie ukrytych wad nie będziesz miał podstaw do żądania zwrotu pełnej wpłaconej kwoty za auto, a będzie to jedynie kwota widoczna na umowie.

  Ponadto, w skrajnych przypadkach zaniżenia wartości auta, w momencie konieczności zapłaty podatku PCC3 może się okazać, iż Urząd Skarbowy zakwestionuje kwotę transakcji, którą uzna za zaniżoną. Tym samym stwierdzi, że narażasz Skarb Państwa na straty i nałoży na ciebie karę…

 

 • Aktualny stan licznika 

  w umowie powinien być również podany aktualny stan licznika – należy się upewnić w jakich jednostkach jest on wyrażony: w kilometrach czy może w milach.  

 

TUTAJ POBIERZESZ UMOWĘ KUPNA – SPRZEDAŻY AUTA

 Umowa-kupna-sprzedazy-auta-wzor-od-autobaza

Wzór do edycji:

Umowa-kupna-sprzedaży-wzór-od-autobaza

 

Jeżeli sprzedajesz auto warto domagać się wpisania w umowę wszelkich odnotowanych usterek, czy innych wad, a nawet wcześniejsze naprawy powypadkowe… Gdy w umowie znajdzie się szczegółowa informacja o stanie technicznym – kupujący nie zarzuci ci, że o wadach nie wiedział.

 

PAMIĘTAJ!

Po dokonaniu transakcji, nie tylko kupujący, ale także sprzedający powinien udać się do Wydziału Komunikacji w celu wyrejestrowania auta.

A o sprzedaży pojazdu należy także poinformować ubezpieczyciela (w ciągu 14 dni). 

 

Rejestracja samochodu w 2020 r.

 

Uprzednio zarejestrowany w Polsce samochód najłatwiej jest zarejestrować. Kompletem dokumentów będzie dla ciebie umowa kupna – sprzedaży i dowód rejestracyjny auta. Karty pojazdu już nikt od ciebie nie powinien wymagać. Musisz mieć również wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu. Wniosek możesz pobrać i wypełnić wcześniej lub na miejscu. 

 

W celu zarejestrowania pojazdu najlepiej wykonaj telefon w godzinach porannych do właściwego dla twojego miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji. Tam dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki i poznasz ewentualne ograniczenia nałożone ze względu na panującą pandemię. 

 

W każdym urzędzie sposób umawiania wizyty może być nieco inny, więc naprawdę warto zadzwonić i dopytać o szczegóły. Dzwonić trzeba w godzinach porannych, najlepiej ok. 8.

 

Ponadto, urzędy umożliwiają rezerwację terminu on-line. Stosowna informacja z odnośnikiem powinna być zamieszczona wtedy na stronie www waszego urzędu. 

rejestracja pojazdu on-line

My sugerujemy wcześniejszą rozmowę telefoniczną, w której to ustalicie kiedy pojawiają się terminy. 

 

Nasz kolega kiedy wreszcie się dodzwonił (ok. 12) usłyszał, że terminy w systemie pojawiają się każdego dnia ok. 8 rano i do godz. 10 właściwie ich już nie ma. W tej chwili w Warszawie czas oczekiwania na rejestrację pojazdu wynosi ok. 1 miesiąca. 

 

Natomiast ustawowy czas jaki wam przysługuje, aby pojazd zarejestrować wynosi obecnie 180 dni. Przepis, iż należy to zrobić w ciągu 30 dni jest nieaktualny ze względu na pandemię i panujące ograniczenia dotyczące liczby interesantów w urzędach.

 

W urzędzie po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów, dostaniecie dowód tymczasowy. Pamiętajcie, aby go mieć ze sobą podczas odbioru właściwego dowodu (tutaj również możecie czekać ok. miesiąca). Przy odbiorze dowodu będziecie musieli okazać ubezpieczenie OC. 

 

Jeżeli sami nie możecie odebrać dowodu rejestracyjnego auta, możecie napisać upoważnienie dla osoby, która zrobi to w Waszym imieniu. W takim upoważnieniu powinny się znaleźć się dane takie jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania i pesel.

 

Podatek PCC3

 

Osoby, które kupiły auto od prywatnego sprzedawcy i nie dostały faktury VAT, mają obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych – tzw. PCC3.

 

Tym razem nie potrzebujecie wizyty w urzędzie. Możecie to zrobić wygodnie on-line przez portal www.podatki.gov.pl . Do tego celu nie trzeba mieć podpisu kwalifikowanego. Swoją tożsamość potwierdzicie przy pomocy konta w banku lub podając kwotę przychodu z waszego rocznego rozliczenia PIT. Na naszym filmie zobaczycie proces wypełniania formularza PCC3.

 

Jeżeli auto ma współwłaściciela, to on również będzie musiał wypełnić druk PCC3A. Zobaczcie jak to wszystko się udało zrobić naszemu koledze.

 

 

 

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz