Ubezpieczenie OC z datą wsteczną

Czy kupię ubezpieczenie OC z datą wsteczną?

Ubezpieczenie OC z datą wsteczną interesuje tych, którzy otrzymują karę za brak obowiązkowej polisy. W Polsce bowiem każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ubezpieczenie OC. Czy możliwa jest zatem polisa OC z datą wsteczną?

Wysokie kary za brak OC

O ubezpieczenie OC z datą wsteczną pytają kierowcy, którzy zostali namierzeni przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Obecnie podmiot ten coraz skuteczniej wyszukuje właścicieli pojazdów bez obowiązkowego ubezpieczenia.

Pomaga w tym specjalny system informatyczny, zbierający dane z towarzystw ubezpieczeniowych. Kara za brak ubezpieczenia OC jest uzależniona od pensji minimalnej. W przypadku samochodu osobowego i braku polisy przez ponad 14 dni, w 2019 roku wynosi ona 5200 zł. Jeszcze drożej będzie w 2021 roku, o czym piszemy w artykule pt. Wyższa płaca minimalna, wyższa kara dla kierowcy za brak OC“.

Jako że w 2019 roku fundusz wykrył 127 000 pojazdów bez OC, lepiej pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu. Z drugiej strony z reguły brak OC to działanie celowe. Nie tak łatwo bowiem znaleźć się w gronie kierowców bez OC.

Większość właścicieli pojazdów, jeżeli nawet zapomni skontaktować się z zakładem ubezpieczeniowym, otrzyma automatyczne przedłużenie dotychczasowej polisy na kolejny rok. Jednak co innego, kiedy takie osoby kupiły samochód używany. Jeżeli korzystały z OC poprzedniego właściciela, takie ubezpieczenie wygasa z ostatnim dniem trwania polisy i nie jest automatycznie przedłużane. Zresztą nie każdy pojazd ma OC.

O tym, jak sprawdzić ubezpieczenie OC, mówi artykuł pt. Jak sprawdzić OC pojazdu?“. Poza sprawdzeniem VIN, przeglądem technicznym i jazdą próbną, warto zweryfikować wszystkie dokumenty, a w tym dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, książkę serwisową, OC czy samą umowę.

Czy kupię ubezpieczenie OC z datą wsteczną?

Niestety, ubezpieczenie OC z datą wsteczną nie istnieje. Nie ma możliwości nabycia polisy na zaległy okres, w którym pojazd nie był ubezpieczony. Podobnie nie ma szans na zakup jednodniowego ubezpieczenia.

Właściciel, który ma zarejestrowany samochód bez OC i zostanie wykryty, musi być przygotowany na wysoką karę. Co jednak ważne, brak opłacania ubezpieczenia nawet przez kilka lat, jeżeli oszustwo nie zostało wykryte przez system lub podczas kontroli, nie oznacza, że właściciel będzie musiał uiścić karę za zaległy okres. Grzywna dotyczy tylko obowiązującego roku.

Brak OC to nie tylko konsekwencje finansowe

Jako że ubezpieczenie OC z datą wsteczną nie istnieje, a kary są wysokie, nie warto unikać zakupu obowiązkowej polisy. Jednak nie tylko dla wysokiej grzywny warto mieć ważne OC.

Jeżeli kierujący pojazdem bez ważnego ubezpieczenia spowoduje wypadek, rekompensatę wobec osób poszkodowanych weźmie na siebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie oznacza to jednak, że sprawca nie poniesie konsekwencji. Wręcz przeciwnie, ponieważ UFG upomni się o należności, występując z tak zwanym regresem ubezpieczeniowym. W praktyce zażąda od właściciela zwrotu wszystkich wypłaconych środków na rzecz ofiar wypadku.

O ile łatwo zweryfikować koszt naprawy uszkodzonego samochodu, podobnie jak trakcję jezdni, o tyle znacznie większe wyzwanie stanowi to w przypadku osób poszkodowanych w wypadku. Zwłaszcza że ofiara, która ucierpiała w kolizji, może wymagać długiej rehabilitacji, otrzymać rentę, czy zmienić kwalifikacje zawodowe. Wszystkie te koszty spadają na barki sprawcy wypadku drogowego pojazdem bez ważnego OC. Wielokrotnie sięgają one dziesiątek czy setek tysięcy złotych.

Tym bardziej nie warto ryzykować jazdy bez OC. Wydaje się, że w takiej sytuacji, choć grzywny za brak OC są wysokie, mogą być najmniejszym wymiarem kary. Bezpieczniej znaleźć i wykupić najtańsze oferowane OC. Kierowca może się w tym przypadku kierować tylko i wyłącznie ceną, ponieważ zakres ochrony oferowanej w ramach obowiązkowej polisy OC, we wszystkich firmach działających na terenie Polski jest identyczny.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz