Transport samochodu z zagranicy — jak zrobić to tanio, szybko i bezpiecznie?

spisywanie licznika w autach przewożonych na lawetach

Import aut do Polski idzie w setki tysięcy egzemplarzy. Tylko w roku ubiegłym, jeżeli liczyć samochody osobowe, do kraju trafiło ponad milion samochodów. Nie inaczej będzie w tym roku, zwłaszcza że już styczeń był pod tym względem rekordowy. Skoro tak wielu Polaków sprowadza auta z zagranicy, warto przyjrzeć się jednej z najważniejszych, a przy tym najtrudniejszych kwestii — ściągnięcia go do kraju. Jak zabrać się za transport samochodu z zagranicy i zrobić to stosunkowo szybko, bezpiecznie, a przy tym zaoszczędzić na całym procederze?

Niemcy i długo, długo nic…

Nie ulega wątpliwości, że w najbliższych latach import samochodów do Polski, zwłaszcza osobowych, będzie miał się w najlepsze. Statystycznego Polaka nie stać na samochód z salonu, stąd szuka go na rynku wtórnym. Jeżeli tak, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą oferty samochodów z Niemiec. Faktycznie, za Odrą wybór aut jest ogromny. Co ważniejsze, Niemcy są coraz bardziej restrykcyjne w stosunku do norm emisji spalin, a więc w atrakcyjnej cenie nabyć można dobrze wyposażony i całkiem nowy pojazd, zwłaszcza z silnikiem wysokoprężnym. Nie ma jednak nic za darmo, a prawdą nie jest, że niemal każdy zakup za granicą to okazja. Nic z tych rzeczy, ponieważ wiele pojazdów jest po mniejszych lub większych stłuczkach, a w Niemczech — podobnie jak w Polsce — niczym rzadkim jest korygowanie licznika. Mimo wszystko, jeżeli auto nie budzi większych zastrzeżeń, po numerze VIN sprawdzono jego historię i jest w niezłym stanie technicznym adekwatnym do ceny, można finalizować transakcję.

Dodajmy tu, że zza zachodniej granicy do Polski sprowadza się ogromne ilości Volkswagenów, Audi, Opli, BMW czy Mercedesów. Poza Niemcami swoją renomę ma również Szwecja. To jednak kraj duży i słabo zaludniony, dlatego szukając sobie samochodu w kraju Trzech Koron, nie należy udawać się tam w ciemno, ale jechać po wcześniej wybrany, dobrze sprawdzony egzemplarz. Jeszcze rzadziej Polacy importują auta z Francji czy Włoch.

Transport samochodu z zagranicy – “na kołach” czy laweta?

Po załatwieniu formalności należy jeszcze przetransportować samochód do kraju. Możliwości na tej płaszczyźnie jest kilka. Jeżeli to pojedynczy samochód, zawsze można wrócić nim na kolach, oczywiście po wcześniejszym wykupieniu ubezpieczenia. Nie ma jednak takiej potrzeby, gdyż równie dobrze transport można zlecić osobom lub firmom zewnętrznym. Z tej formy regularnie korzystają handlarze, którzy auta do Polski sprowadzają w ilościach hurtowych, coraz częściej przekonują się do niej również prywatni konsumenci. Nic dziwnego, bo niewątpliwie transport przez osoby trzecie ma swoje zalety. Oczywiście, o ile zajmie się tym w pełni profesjonalny i wyspecjalizowany przewoźnik, który dostarczy pojazd bezpiecznie i szybko.

Co warte podkreślenia, wielu konsumentów sprowadzających auta popełnia błąd właśnie na etapie wyboru firmy odpowiadającej za transport pojazdu. Z reguły nie jest to najszybsza, najlepsza, a już na pewno najtańsza firma. Z jednej strony można to zrozumieć, ponieważ ręczna analiza oferty i warunków firm transportowych jest czasochłonna i trudna. Z drugiej natomiast to mało profesjonalne podejście do tematu i na pewno nie w pełni ekonomiczne. Jako że Internet daje nam dziś ogromne możliwości, wystarczy skorzystać z gotowych rozwiązań, jakimi są platformy w formie giełdy. Dają one możliwość umieszczenia ogłoszenia o transporcie nietypowych, dużych i gabarytowych przesyłek, również samochodów.

Zlecenie przewozu przez platformę Furgonetka Giełda

Żeby nie być gołosłownym, za przykład wzięliśmy sobie jedną z takich platform, jaką jest Furgonetka Giełda. Całe sedno tej i tym podobnych platform tkwi w tym, że to konsument zainteresowany usługą transportową sam dokonuje rejestracji i bezpłatnie dodaje ogłoszenie o zleceniu przewozu danej rzeczy. Nie musi to być oczywiście samochód, bo równie dobrze zlecenie może dotyczyć transportu fortepianu, szafy, rzeźby, a nawet całej przeprowadzki — tak domu, jak i firmy.

Po ustaleniu przedmiotu zlecenia, terminu, punktu odbioru i miejsca docelowego pozostaje czekać na oferty od firm zainteresowanych realizacją usługi, a następnie wybrać jeden z podmiotów, który zajmie się wykonaniem zlecenia. To wszystko pozwala na duże oszczędności, dochodzące nawet do 60% poniesionych kosztów.

Nie bierze się to z niczego. Po pierwsze, platforma skupia w sobie ponad 5000 przewoźników, co już samo w sobie stanowi poważną konkurencję. Chcąc pozyskać klienta, dla którego przede wszystkim liczy się cena, przewoźnicy konkurują ze sobą i oferują konkurencyjne ceny usługi. To nie wszystko. Nie można zapomnieć, że niższe ceny często biorą się z faktu, że transport samochodu czy innego dobra jest usługą dodatkową, bonusem przy realizacji innej usługi transportu. Samochody przewożące transport “z” i “do” Niemiec, często wracają zza Odry zupełnie puste, innym razem mają na tyle dużo wolnego miejsca, że mogą zabrać dodatkowy towar, jednocześnie mocno tnąc koszty transportu. Jako że każda firma w bazie jest zweryfikowana, a zlecenia można dodawać i przyjmować z poziomu aplikacji mobilnej, widać wyraźnie, że to rozwiązanie o wielu zaletach — tanie, wygodne i bezpieczne.

Oczywiście, o ile to samochód, w dalszym ciągu najważniejsze jest, aby przed zakupem możliwe jak najdokładniej zweryfikować taki pojazd. Przyda się historia serwisowa, a jeżeli to auto z Niemiec, również pisemne potwierdzenie wykonania badania technicznego (HU), które daje szansę ustalenia rzeczywistego przebiegu. Jak nie trudno się domyślić, podobnie jak w polskich warunkach, również niemieckie auto z rynku wtórnego powinno być obejrzane podczas przeglądu w niezależnym warsztacie i poddane weryfikacji podczas jazdy próbnej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz