Tańsze sposoby na OC

tańsze sposoby na OC

Dla większości ubezpieczenie OC jest tylko przykrym obowiązkiem. Czy jednak można się temu dziwić? Niekoniecznie. Pamiętać trzeba bowiem przede wszystkim o tym, że składki na polisę odpowiedzialności cywilnej są coraz droższe. Wielu próbuje ich więc uniknąć, choć takiego sposobu na oszczędzanie na tym rodzaju ubezpieczenia nie polecamy. Przy ewentualnym wypadku z naszej strony pokryć będziemy musieli bowiem wszystkie koszty naprawy drugiego auta ze swojej kieszeni. Ponadto na pewno nie unikniemy wysokich kar finansowych. Ubezpieczenia unikać więc nie można, co jednak nie oznacza, że nie da się na nim oszczędzić. Chcecie poznać tańsze sposoby na OC? Oto one!

Dokładne sprawdzenie wszystkich ofert

Zacznijmy od tego, że rynek towarzystw ubezpieczeniowych jest dziś bardzo szorki. Skoro tak warto przejrzeć jak najwięcej ofert ubezpieczycieli, bo ich oferty różnić się od siebie mogą naprawdę znacznie. Nie jest to trudne. Szczególnie że obecnie skorzystać możemy z internetowych wyszukiwarek. Nie ma również najmniejszego sensu kurczowo trzymać się obecnego ubezpieczyciela. Jeśli oferta innego towarzystwa ubezpieczeniowego jest atrakcyjniejsza, nie powinniśmy mieć oporów przed korzystną dla nas zmianą.

UWAGA!!!
W tym miejscu chcielibyśmy odwołać się do promocji, którą serwis autobaza.pl przygotował wspólnie z porównywarką ubezpieczeń mfind.pl. W ramach promocji każdy z naszych klientów otrzyma kupon, dzięki któremu dostanie zwrot 50 zł za zakup ubezpieczenia OC bądź też OC wraz z AC oferowanego przez mfind.pl. Bonus otrzymacie Państwo niezwłocznie po zamówieniu raportu VIN interesującego Was pojazdu poprzez stronę autobaza.pl.

Raport VIN serwisu autobaza.pl będzie pomocny, kiedy zamierzacie kupić auto na rynku wtórnym. Dzięki niemu jesteście w stanie uniknąć nabycia samochodu wyeksploatowanego czy zagrażającego bezpieczeństwu. Dzięki niemu łatwo wykryjecie zgłoszone wcześniej szkody w autach reklamowanych jako bezwypadkowe czy samochody posiadające przekręcone liczniki. Więcej o naszej promocji przeczytacie TUTAJ!

Promocje

Skoro firm ubezpieczeniowych jest tak wiele nic dziwnego, że klientów do siebie starają się one w jakiś sposób przyciągnąć. Najlepszym na to sposobem są promocje. Nawet w sytuacji, kiedy nie są to wysokie zniżki, to 5- czy 10-procentowy bonus może okazać się bardzo wartościowy. Sęk w tym, aby dokładnie przyjrzeć się tej promocji i sprawdzić, czy rzeczywiście jest to oferta warta bliższej uwagi.

Negocjacje

Pamiętać trzeba, że to ubezpieczyciel za wszelką cenę chce Was zatrzymać przy sobie. Dlatego też w momencie przedłużania umowy warto pokusić się o negocjacje. Agent bardzo często w pierwszym momencie nie wspomina o możliwości przyznania zniżki, ale na pewno ma jakiegoś asa w rękawie, aby przekonać Was do przedłużenia umowy w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

OC to nie wszystko

OC to nie jedyne ubezpieczenie komunikacyjne. Poza nim wymienić można jeszcze polisę AC – autocasco, NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków czy ubezpieczenie szyb. Nie ma wątpliwości, że zakup tych ubezpieczeń w pakiecie będzie skutkował przyznaniem zniżek. Ponadto nie jest powiedziane, że polisę OC łączyć musisz z innym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Równie dobrze może być to ubezpieczenie domu czy mieszkania, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym bądź ubezpieczenie zdrowotne. Zniżka na ubezpieczenie OC wynieść wówczas może nawet kilkanaście procent.

Opłata w całości

Jeśli stać Cię na to, aby zapłacić ubezpieczenie w całości za cały rok, warto o tym pomyśleć. Rozbicie kwoty składki na dwie raty może skutkować bowiem zapłatą wyższą nawet o około 10%. Różnica jest więc spora.

Pakiet dealerski

Pakiet dealerski to bardzo ciekawa opcja, ale możliwa tylko wtedy, kiedy kupujemy samochód nowy prosto z salonu. Ponadto dotyczy ona zakupu ubezpieczeń w pakiecie, a więc nie tylko polisy OC, ale również ubezpieczenia AC, Assistance czy NNW. Okazać się wówczas może, że oferta salonu jest znacznie korzystniejsza od pakietów, które znajdziemy na rynku osobiście. Zazwyczaj kwota takiego ubezpieczenia jest ryczałtowa i wynosi około 3% wartości auta. Co ważniejsze można ją też przedłużyć na kolejne lata, choć jeśli nie będziemy uważni taką możliwość można utracić. Stanie się tak, jeśli w ciągu pierwszego roku mieliśmy przynajmniej dwie stłuczki.

Korzystanie ze zniżek innych osób

Z najwyższymi składkami muszą się liczyć młodzi kierowcy, którzy są świeżo upieczonymi kierowcami. W takiej sytuacji nie posiadają oni zniżek. Warto wówczas przekonać kogoś, kto takowe zniżki posiada i stanie się współwłaścicielem auta. Wysokość polisy wyznaczana jest wtedy dla osoby, która posiada wyższe zniżki. Takie rozwiązanie ma jednak swoją drugą stronę. Otóż w przypadku spowodowania szkody zniżki tracą wówczas obaj jego współwłaściciele.

Wypracowanie własnych zniżek

Znakomitym rozwiązaniem jest wypracowanie własnych zniżek. Jest to jednak proces dość żmudny, na który musimy zapracować. Ubezpieczyciele nagradzają swoich klientów za bezszkodową jazdę, a w ciągu roku zyskać na tym można od 5 do nawet 10 proc. Jeśli jednak nie będziecie uważni i spowodujecie stłuczkę ze swojej winy, musicie liczyć się ze stratą wypracowanych zniżek w granicach 5-15 proc.

OC poprzedniego właściciela

Nie jest tajemnicą, że większość pojazdów, które nabywamy w Polsce to auta z drugiej ręki. Skoro tak przy nabyciu samochodu od poprzedniego właściciela korzystać możemy z polisy przez niego wykupionej. Sprawdzić natomiast trzeba czy ubezpieczenie zostało przez niego zapłacone w całości. Ponadto pamiętajmy, że towarzystwo ubezpieczeniowe może automatycznie przeprowadzić rekalkulację i tym samym przeliczyć składki dla nowego właściciela. Jeśli nie posiadamy wówczas zniżek, kontynuowanie takiego ubezpieczenia może być nieopłacalne.

Wypowiedzenie umowy przy sprzedaży samochodu

Oszczędności można poszukać także przy sprzedaży samochodu, jeśli na przykład polisę opłaciliśmy za cały rok z góry. Wiele zależy wówczas jednak od osoby, która kupuje od nas takie auto. Abyśmy odzyskali część zainwestowanych w ubezpieczenie środków, musimy liczyć na to, że nabywca zrzeknie się polisy i wykupi własną. Jeśli tego nie zrobi, liczyć możemy jedynie na zwrot części ubezpieczenia dobrowolnego, a więc na przykład Assistance, AC czy NNW.

Mniejszy silnik – niższa składka

Jednym z czynników, który wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej, jest również pojemność silnika. Obowiązuje zasada, że im jest on pojemniejszy, tym składka będzie wyższa. Warto wziąć to pod uwagę, szukając oszczędności na ubezpieczeniu OC.

Podkreślając, jak wiele zależy od samochodu, dodajmy, że na wysokość składki wpływają także marka, rok produkcji, dotychczasowy przebieg, liczba drzwi, wyposażenie, czy też szacowana liczba przejechanych kilometrów. Składka wzrośnie również wtedy, kiedy samochodem podróżujemy za granicę, nie jest on garażowany czy znajduje się na liście najchętniej kradzionych.

Przedstawiliśmy Wam tańsze sposoby na OC, które pozwolą obniżyć wysokość składek. Dzięki nim polisa ubezpieczeniowa Waszego auta będzie znacznie niższa, aniżeli miało to miejsce dotychczas.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz