Stare samochody masowo trafiają do Polski

stare-samochody-masowo-trafiaja-do-polski-2

Nie jest żadną tajemnicą, że do Polski masowo trafiają samochody z zagranicy. Niestety, równie jasne jest też to, że w dużej mierze są to pojazdy dość wiekowe, które mają ponad 10 lat. Nie inaczej jest na początku 2019 roku. Stare samochody, które z reguły nie są przyjazne środowisku, w dalszym ciągu masowo trafiają nad Wisłę.

Polacy sprowadzają stare samochody

Tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku w Polsce zarejestrowano ponad 139 000 samochodów używanych, które sprowadzono z zagranicy. W samym lutym było ich 70 664 sztuk, a więc o 3,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Takie dane podsyła Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Co martwi, większość ze sprowadzanych aut to pojazdy dość wiekowe, które mają przeszło 10 lat. Stanowią one aż 58,8 proc. wszystkich samochodów importowanych do Polski w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2019 roku. Dalej są auta w wieku 4-10 lat (31,9 proc.) oraz egzemplarze do 4 lat (9,3 proc.). Na tej płaszczyźnie zmieniło się niewiele i wygląda to podobnie jak w 2018 roku.

Podobne tendencje widać także wśród jednostek napędowych. Otóż większą popularnością cieszą się używane stare samochody z silnikami benzynowymi aniżeli diesle. Proporcje wynoszą tutaj 52,9 do 43,5 proc. Niewiele natomiast sprowadza się samochodów z instalacjami LPG. Tych jest jedynie 2,6 proc. Z kolei auta hybrydowe i elektryczne to jedynie margines, gdyż ich udział w imporcie sprowadza się tylko do odpowiednio 0,5 proc. i 0,1 proc.

Duża część aut używanych z zagranicy spełnia też normę emisji spalin Euro 4. Stanowią one 41,5 proc. udziału w rynku aut importowanych do Polski. Stare samochody z normą Euro 3 i Euro 5 natomiast odpowiednio 20,7 i 24 proc.

Nie ma z kolei żadnego zaskoczenia, biorąc pod uwagę najpopularniejsze marki importowane do Polski. Najwięcej trafia do nas Volkswagenów, których w styczniu i lutym sprowadzono 16 285 sztuk. Egzemplarzy Opli trafiło do kraju 14 370. Podobnie wygląda to w przypadku Audi i Forda (odpowiednio 12 623 i 12 117 sztuk). W pierwszej piątce jest jeszcze BMW z liczbą 8 711 zarejestrowanych aut.

Jak sprowadzić samochód z zagranicy?

Stary samochód to zawsze spore ryzyko. Zwłaszcza z zagranicy. Szacuje się, choć trudno to sprawdzić, że nawet osiem na dziesięć aut sprowadzonych do Polski może mieć przekręcony licznik. Takie samochody trzeba więc bardzo dokładnie weryfikować. Najlepiej przez przegląd techniczny w niezależnym warsztacie, gdyż taka usługa w Autoryzowanych Stacjach Obsługi jest zbyt droga. Jeszcze wcześniej samochód należy sprawdzić na zewnątrz i wewnątrz przy asyście mechanika, a po wszystkim odbyć nim jazdę próbną. Oczywiście, na etapie selekcji auta mnóstwo informacji o danym egzemplarzu zawiera Historia Pojazdu. Znajdują się w niej m.in.:

  • Dane techniczne
  • Przebieg pojazdu
  • Historia uszkodzeń
  • Historia sprawdzeń
  • Sprawdzenia w bazach pojazdów kradzionych
  • Usterki fabryczne
  • Dane producenta
  • Historia internetowa
  • Opcje wyposażenia
  • Zdjęcia pojazdu

Nie ważne, czy są to nowe, czy może stare samochody, sprowadzenie ich z zagranicy to także pewne formalności. Zapłacić trzeba akcyzę, a niekiedy nawet i cło. Dodatkowo ważne, aby przetłumaczyć wszystkie potrzebne dokumenty. Przez proces zakupu używanego auta poza Polską przeprowadza artykuł pt. Jak kupić używane auto z zagranicy?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 8 Średnio: 3.4]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz