Średnia cena samochodów używanych we wrześniu

średnia cena samochodów używanych

Nie jest tajemnicą, że wielu Polaków szuka sobie stosunkowo starych i wysłużonych aut. Przede wszystkim ma to związek z ich ceną. No właśnie, jaka jest średnia cena samochodów używanych w Polsce?

Średnia cena samochodów używanych we wrześniu

Jeżeli porównać medianę cen, za jakie wystawiane były auta w sierpniu i we wrześniu, średnia cena samochodów używanych w poprzednim miesiącu urosła aż o 800 zł. Takie dane podaje raport grupy AAA AUTO. Przeanalizowano w nim dane dotyczące sprzedaży aut z rynku wtórnego w komisach, u dealerów samochodów używanych i na stronach internetowych.

W całym wrześniu pojawiło się 268 198 ofert o sprzedaży aut używanych, co do analogicznego okresu miesiąc wcześniej oznaczało blisko 3000 anonsów sprzedażowych więcej. We wrześniu urosła także średnia cena samochodów używanych, która wyniosła 18 700 zł. W sierpniu było to o 800 zł mniej – 17 900 zł. Z kolei mediana przebiegu we wrześniu sprowadziła się do 180 500 km na liczniku, a średnia wieku – 11,4 lat.

Raport wskazuje również, że najwięcej ogłoszeń o sprzedaży samochodów używanych we wrześniu 2019 roku pojawiło się w województwie mazowieckim (48 250 ofert), a najmniej w województwie opolskim (4 333). W centralnej Polsce średnia cena samochodów używanych była też najwyższa i wyniosła 23 900 zł. Średnio najtańsze auta były sprzedawane w województwie kujawsko-pomorskim (14 500 zł). Jeżeli natomiast wziąć pod uwagę silniki, to największa liczba ofert tyczyła się oczywiście diesli, aut benzynowych i z instalacją LPG.

Samochody najczęściej wystawiane na sprzedaż we wrześniu 2019 roku

Niewiele zmieniło się natomiast na płaszczyźnie najczęściej oferowanych modeli. Nadal najchętniej sprzedawany jest Opel Astra. Dalsze miejsca zajmują Audi A4 i Volkswagen Passat. Zresztą cała pierwsza dziesiątka jest identyczna z najchętniej wystawianymi na sprzedać modelami w sierpniu, a zmiany są jedynie kosmetyczne.

 1. Opel Astra (1. miejsce w sierpniu).
 2. Audi A4 (2. miejsce).
 3. Volkswagen Passat (3. miejsce).
 4. BMW 3 (4. miejsce).
 5. Volkswagen Golf (5. miejsce).
 6. Ford Focus (6. miejsce).
 7. Skoda Octavia (7. miejsce).
 8. Opel Corsa (8. miejsce).
 9. Ford Mondeo (10. miejsce).
 10. BMW 5 (9. miejsce).

Jak kupić samochód używany?

Średnia cena samochodów używanych to jedno. Niezależnie od tego, kto ile wyda na auto, kluczowe jest, aby nie wyrzucił tych pieniędzy w przysłowiowe błoto. Niestety, staje się tak bardzo często, jeżeli przed zakupem samochód nie jest wystarczająco dokładnie zweryfikowany. O sztuczkach stosowanych przed handlarzy i sprzedawców prywatnych mówi artykuł pt. Jak nie dać się nabrać sprzedawcy samochodu?“. Okazuje się, że sprzedaż aut z cofniętymi licznikami, ale też oferowanie samochodu o bogatej historii jako bezwypadkowego, nie jest niczym sporadycznym.

Dlatego pojazdowi przyjrzeć się powinien mechanik, również podczas przeglądu technicznego. Wielokrotnie poważne mankamenty auta wykryć pozwala również jazda próbna. Natomiast jeszcze wcześniej, najlepiej przed wizytą u sprzedawcy, pomaga sprawdzenie VIN. To wiele kluczowych informacji o samochodzie, np.:

 • podstawowe informacje o sprawdzanym pojeździe, np. marka, model, rodzaj paliwa, rok produkcji
 • informacje o fabrycznym wyposażeniu, które koduje numer VIN
 • chronologiczna lista znanych uszkodzeń pojazdu, która zawiera datę zdarzenia, wartość szkody, status uszkodzenia i kraj, gdzie doszło do kolizji
 • chronologiczny rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu, m.in. z przeglądów, rejestracji, od ubezpieczyciela, z aukcji internetowych, ASO i od innych instytucji
 • chronologiczna lista wystąpień pojazdu na aukcjach internetowych lub motoryzacyjnych portalach ogłoszeniowych
 • informacje o sprawdzeniach danego egzemplarza w serwisie autobaza.pl
 • rejestr sprawdzeń pojazdu w narodowych bazach pojazdów poszukiwanych, m.in. IAATI/VIN-Info, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail i Kaynine
  wykaz ostrzeżeń opublikowanych przez producenta pojazdu, które dotyczą usterek fabrycznych stwierdzonych w niektórych seriach produkcyjnych
 • informacje na temat producenta pojazdu, np. informacje adresowe, o fabrykach producenta, miejsce produkcji pojazdu
 • galeria zdjęć sprawdzanego pojazdu

W ten sposób łatwiej wykryć usterki i fakty z historii eksploatacji auta, które skłaniają do rezygnacji z zakupu lub przynajmniej mocnej negocjacji jego ceny.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz