Średni wiek samochodów w Polsce

średni wiek samochodów w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w całej Europie. Mimo wszystko i tak jest pod tym względem lepiej niż jeszcze rok temu. Najnowszy raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA podaje, że średni wiek samochodów w Polsce wynosi ponad 13 lat. To w dalszym ciągu dużo, ale przed rokiem wskaźnik ten wynosił przeszło 4 lata więcej.

Nowe samochody tylko dla firm

Raport ACEA pokazuje, że średni wiek samochodów w Polsce daje nam 17 miejsce wśród 25 monitorowanych krajów. Nie jesteśmy więc pod tym względem najgorsi na Starym Kontynencie, ale i do czołówki nam daleko. Należy też odnotować, że w ciągu 12 ostatnich miesięcy nastąpiła spora zmiana w kwestii wieku pojazdów w Polsce. Jeszcze przed rokiem mediana wieku aut poruszających się po polskich drogach wynosiła ponad 17 lat, podczas kiedy teraz jest to tylko przeszło 13 lat.

ACEA informuje też, że w pierwszym półroczu bieżącego roku z polskich salonów wyjechało ponad 270 tys. aut. Na przestrzeni roku daje to wzrost o 10,5 proc., ale większość nowych pojazdów trafia do flot firmowych. Po nowym roku może się to zmienić, a wpływ na to będą mieć nowe przepisy dotyczące leasingu, o których pisaliśmy w artykule pt. Od stycznia nowe zasady leasingu samochodów. Co się zmieni?“.

W dużej części za obniżenie średniego wieku samochodów nad Wisłą odpowiadają więc firmy. Nadal jednak na jeden nowy samochód przypada w Polsce sześć używanych pojazdów. Stąd też średni wiek samochodów w Polsce to grubo ponad 10 lat.

Jakie samochody używane kupują Polacy?

Niestety, większość samochodów kupowanych przez Polaków na rynku wtórnym to pojazdy starsze, mające 10 lat i więcej. Tymczasem ponad 2/3 Polaków szuka samochodów używanych. Według danych, od początku tego roku do listopada przeszło 54 proc. pierwszych rejestracji używanych pojazdów, a więc samochodów sprowadzonych do Polski z zagranicy, dotyczyło aut mających 10 lat i więcej. Nic więc dziwnego, że średni wiek samochodów w Polsce jest wysoki.

Cały import rośnie natomiast lawinowo i nic nie wskazuje, aby w najbliższych latach miało się to zmienić. Od stycznia do listopada zarejestrowano o 7 proc. więcej aut aniżeli w analogicznym okresie rok wcześniej. Do końca roku do Polski trafi więc najprawdopodobniej ponad milion używanych pojazdów. Oczywiście, z uwagi na odległości, najczęściej samochody do Polski importowane są z Niemiec.

Jak kupić samochód używany?

Jako że w dalszym ciągu średni wiek samochodów w Polsce jest wysoki, każdy samochód kupowany na rynku wtórnym powinien być dokładnie sprawdzony. Pomaga w tym Historia Pojazdu. Zawiera ona w sobie między innymi dane techniczne oraz fabryczne wyposażenie auta. Poza tym to również informacje o szkodach, kolizjach i wezwania serwisowe zgłoszone dla danego egzemplarza. Jakby tego było mało raport VIN to także raport z baz kradzieżowych. To wszystko pozwala znaleźć samochód sprawny technicznie i bezwypadkowy, który nie ma również przekręconego licznika. Oczywiście, zawsze warto wesprzeć się przeglądem w niezależnym warsztacie lub nawet w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Wcześniej natomiast dać do obejrzenia pojazd wytrawnemu mechanikowi, a po wszystkim odbyć jazdę próbną.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 6 Średnio: 3.3]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz