Sprzedaż samochodu a OC – o czym pamiętać?

Sprzedaż samochodu a OC

Jeśli zdecydowaliśmy się na sprzedaż samochodu, OC musimy przekazać nowemu właścicielowi, po czym zgłosić ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdzamy, jak wygląda to w rzeczywistości.

Jak sprawdzić, czy zbywca ma ważne OC?

Jeśli następuje sprzedaż samochodu, OC jest przekazywane wraz z autem. Wynika to z przepisów prawa, a mianowicie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jako że za jazdę bez ważnej polisy OC grożą wysokie kary, o czym więcej piszemy w artykule “Kara za brak OC auta w 2021 roku znowu w górę“, lepiej wcześniej sprawdzić, czy sprzedawane auto ma obowiązkowe ubezpieczenie.

Jest to szybkie i proste. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnej bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli skorzystamy z dostępnego na stronie UFG formularza, musimy w nim wpisać tylko numer rejestracyjny oraz numer VIN pojazdu. W wygenerowanym raporcie otrzymamy:

  • numer ubezpieczenia OC (jeśli pojazd jest ubezpieczony),
  • markę i model pojazdu,
  • adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Często zdarza się, że jako kupujący pomijamy ten krok, ponieważ sprzedający wręczył nam odpowiednie dokumenty. To błąd, który może nas dużo kosztować. Może się bowiem okazać, że składka ubezpieczenia nie została opłacona, a samochód nie jest objęty ochroną ubezpieczyciela.

To dość częste zjawisko. Poprzedni właściciel nie musi bowiem opłacać składki, jeśli sprzedał samochód. Raty OC przypadające do zapłaty po zakupie pojazdu powinien już opłacić nowy właściciel, o ile będzie korzystał z tej polisy.

Co zrobić z polisą po zbywcy – wypowiedzieć czy korzystać?

Jeśli kupiliśmy samochód z ważnym ubezpieczeniem OC, mamy dwie możliwości:

  • Wypowiedzenie dotychczasowej umowy – należy to zrobić w formie pisemnej, dostarczając pismo ubezpieczycielowi drogą elektroniczną, pocztą bądź faksem. Zanim zdecydujemy się na ten krok, powinniśmy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i spytać o jego wymagania w tej kwestii. Najlepiej zrobić to zaraz po zakupie samochodu. W innym wypadku, jeśli wypowiemy umowę po kilku tygodniach czy miesiącach, ubezpieczyciel może przeliczyć składkę i wnioskować o dopłatę.
  • Korzystanie z polisy zbywcy – możemy korzystać z polisy zbywcy do końca trwania umowy. Pamiętajmy jednak, że takie OC nie przedłuża się automatycznie, a więc musimy dopilnować, aby polisa ubezpieczeniowa miała ciągłość. Poza tym towarzystwo ubezpieczeniowe ma w takiej sytuacji prawo do powtórnego oszacowania ryzyka (tzw. rekalkulacja składki). Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, kiedy samochód jest nabywany przez młodego i niedoświadczonego kierowcę, który korzysta z wysokich zniżek sprzedawcy. Jednak ubezpieczyciel nie zawsze korzysta z tej opcji, pomijając to zwłaszcza przy krótkim okresie pozostałym do wygaśnięcia umowy. Oczywiście okres ten, jeśli nawet jest to bezszkodowa jazda, nie wpływa na gromadzenie zniżek.

Sprzedaż samochodu a OC – jak zachować się jako zbywca?

Jeśli zdecydowaliśmy się sprzedać samochód, OC przekażmy nabywcy wraz z autem, po czym jak najszybciej (wg prawa w ciągu 14 dni) poinformujmy o tym fakcie ubezpieczyciela. W innym wypadku za ewentualne płatności związane z polisą, za okres od sprzedaży pojazdu do poinformowania ubezpieczyciela będziemy odpowiadać solidarnie z kupującym. Powinniśmy też wyrejestrować pojazd lub zgłosić jego zbycie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz