Sprzedaż samochodów na giełdzie, a zakaz handlu w niedzielę

sprzedaż samochodów na giełdzie

Już w marcu w życie wejdzie ustawa o zakazie handlu w niedzielę. Ograniczy to czynne placówki handlowe do dwóch niedziel w miesiącu. Jak będzie wyglądała w takim razie sprzedaż samochodów na giełdzie? Czy oznacza to, że organizowane będą jedynie dwie giełdy miesięcznie?

Polska kreatywność

Po podpisaniu ustawy wielu sprzedawców ogarnął strach. Nie wyobrażają oni sobie, aby sklepy były zamknięte w dwie niedzielę miesiąca, kiedy to rodziny często udają się na wspólne zakupy. Uruchomiła się więc polska kreatywność i zaczęły pojawiać się pomysły, jak obejść taki zakaz. Jednak giełdy to nieco inna para kaloszy. Jak w związku z tym będzie wyglądała sprzedaż samochodów na giełdzie od marca, kiedy zakaz o zamykaniu placówek sprzedażowych wejdzie już w życie?

Sprzedaż samochodów na giełdzie po wprowadzeniu zakazu

Rozstrzygając kwestię legalnej działalności giełdy po zmianach prawnych, odnieść się trzeba do podstawy prawnej. Tak oto ważne jest to, czy giełda to placówka handlowa. Zakazem będą bowiem objęte tylko takie punkty. Biorąc pod uwagę przepisy zgodnie z art. 3 ustawy giełda, podobnie jak stoisko czy stragan, objęte są zakazem handlu w niedzielę. Wyłączenia od tego wymienione są jednak w Art. 6.1 w pkt. 27 ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Dotyczą one placówek handlowych, a w tym straganów i stoisk handlowych, w których handel prowadzi przedsiębiorca będący osobą fizyczną i robi to wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Handel na giełdach samochodowych zakazem objęty więc nie będzie. Niezależnie od tego, czy samochód sprzedaje jego właściciel, czy może przedsiębiorca posiadający komis. Inaczej wygląda to natomiast, jeżeli samochód sprzedawany jest przez zatrudnionego na umowy cywilnoprawne czy umowę o pracę. Wówczas sprzedaż samochodów na giełdzie jest zakazana. Takie stanowisko zakłada duża liczba ekspertów od prawa pracy i wydaje się, że jest ono właściwe.

Poza tym ustawa zakazuje samego handlu. Nic nie mówi natomiast o osobach, które obsługują i pobierają opłaty za wynajem miejsca do niego przeznaczonego, a takim jest właśnie giełda samochodowa oferująca np. bilet wstępu. W tym przypadku nie mamy do czynienia z towarem, ale usługą.

Jak sprawdzić samochód z giełdy?

Samochody sprzedawane na rynku wtórnym, a więc również i na giełdzie wielokrotnie oferowane są klientom przez handlarzy. Ci natomiast mają w zwyczaju naciągać fakty i auta, które oferowane są w dobrym lub nawet bardzo dobrym stanie technicznym w rzeczywistości są dalekie od ideału. Dlatego tak ważna jest czujność. Przy sprawdzaniu auta na giełdzie uwagę zwrócić należy na wiele istotnych czynników. Dwa materiały wideo: Nie wpadnij na minę – Sprawdź jak kupić używany samochód – część 1 i Nie wpadnij na minę – Sprawdź jak kupić używany samochód – część 2, które mówią o tym, jak nie dać się oszukać przy zakupie takiego auta, dostępne są na naszym kanale Autobaza Videoblog.

Podsumowanie

Wydaje się więc, że sprzedaż samochodów na giełdzie pomimo wprowadzanego zakazu nie jest zagrożona. Inną kwestią jest już natomiast to, aby w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy osoby, które sprzedają tam samochody, potrafiły poświadczyć, że są oni ich właścicielami. Inaczej bez kar, a przynajmniej pouczeń raczej się nie obejdzie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 1.5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz