Sprowadzanie samochodów zyskuje na popularności

sprowadzanie samochodów

Sprowadzanie samochodów to zjawisko, które jest ostatnio bardzo popularne. Rocznie do Polski importuje się ponad milion samochodów używanych. Wygląda na to, że nie inaczej będzie w 2020 roku, bo już styczeń był pod tym względem rekordowy.

Import samochodów używanych w styczniu

W styczniu tego roku do kraju sprowadzono 74 482 samochody używane. W porównaniu ze styczniem ubiegłym roku oznacza to, że sprowadzanie samochodów zyskało na popularności. Import urósł o 8,5 proc. Takie dane podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

W dalszym ciągu importowane auta są dość wiekowe, ponieważ przeszło połowa egzemplarzy ma dziesięć lat lub więcej. Średni wiek aut sprowadzanych do Polski na poziomie powyżej 11 lat utrzymuje się nieprzerwanie od 2016 roku. Przykładowo w grudniu ubiegłego roku wyniósł on 11 lat i 4 miesiące. Z tego powodu duża część aut, ok. 40 proc., to samochody z normą Euro 4.

Rośnie też popularność diesli. Wygląda na to, że auta z silnikami wysokoprężnymi nadal będą do Polski importowane w dużych ilościach. Wynika to z wprowadzania w stosunku do nich restrykcji w zachodnich krajach Europy. Nie sposób nie zauważyć, że sprowadzanie samochodów jest tak popularne z uwagi na wysokie ceny aut z salonu.

Jako ciekawostkę warto dodać, że przy niższych cenach aut z rynku wtórnego, które sprowadza się do Polski, duża część zmotoryzowanych stawia na pojazdy premium, nawet kosztem dużego przebiegu.

Jak sprawdzić samochód z zagranicy?

Każdy samochód używany, również ten sprowadzony z zagranicy, trzeba dokładnie sprawdzić. Obowiązkiem są następujące czynności: oględziny z mechanikiem, przegląd w niezależnym warsztacie i jazda próbna. Wiele o historii eksploatacji, ale też podstawowe informacje o sprzedawanym egzemplarzu zawiera w sobie raport VIN. W nim kierowca znajdzie m.in.:

  • podstawowe informacje o sprawdzanym pojeździe (np. marka, model, rodzaj paliwa, rok produkcji),
  • informacje o wyposażeniu (kolor lakieru, klimatyzacja, tkanina na siedzeniach, elektryczne szyby, kolor zderzaków, listwy ozdobne, relingi dachowe, przyciemniane szyby, ogrzewane siedzenia, szyberdach, czujniki cofania, tempomat, alarm, zestaw audio, poduszki powietrzne itp.),
  • chronologiczną listę znanych uszkodzeń pojazdu (data zdarzenia, kraj odnotowana uszkodzenia, wartość szkody wyrażona jako przedział kwot, status uszkodzenia),
  • chronologiczną listę znanych odczytów przebiegu pojazdu,
  • listę wystąpień pojazdu na aukcjach internetowych lub motoryzacyjnych portalach ogłoszeniowych,
  • informacje o sprawdzeniach danego numeru VIN w serwisie Autobaza,
  • rejestr sprawdzeń pojazdu w narodowych bazach pojazdów poszukiwanych,
  • wykaz ostrzeżeń opublikowanych przez producenta pojazdu,
  • informacje na temat producenta pojazdu,
  • galerię zdjęć sprawdzanego pojazdu.

W ten sposób można zweryfikować, czy pojazd nie jest kradziony, nie ma przekręconego licznika i wypadkowej przeszłości. Oczywiście nie zwalnia to z ogólnej czujności, gdyż wielu handlarzy chce dorobić się kosztem mało uważnych kierowców. Więcej o sztuczkach handlarzy, które wielokrotnie stosują również nieuczciwi sprzedawcy prywatni, w artykule pt. Jak nie dać się nabrać sprzedawcy samochodu?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz