Światła i klakson, czyli sposoby komunikacji z innymi kierowcami

sposoby komunikacji z innymi kierowcami

Na sposoby komunikacji z innymi kierowcami spojrzeć trzeba przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dobra komunikacja w wielu sytuacjach może zapobiec kolizji. Dodatkowo poszczególne sposoby komunikacji pomagają też ustrzec się przed mandatem. Wielu kierowców poprzez specjalną sygnalizację ostrzega bowiem innych uczestników ruchu o stacjonującym w pobliżu patrolu policji. Poznajmy więc sposoby komunikacji z innymi kierowcami. Czy znacie je wszystkie?

Światła drogowe

Tak zwane mruganie światłami drogowymi to jeden z częściej spotykanych sposobów komunikacji pomiędzy kierowcami. Pamiętać trzeba jednak, że używanie w takiej sytuacji tzw. świateł długich dopuszczalne jest jedynie wtedy, kiedy istnieje potrzeba ostrzeżenia o zachodzącym niebezpieczeństwie. Dlatego też światła drogowe nie powinny służyć do uprzedzania innych kierowców o prowadzonej w pobliżu kontroli drogowej, choć taka praktyka ma miejsce bardzo często i trudno będzie zmienić przyzwyczajenia kierowców. Zwłaszcza że w funkcjonariuszach drogowych kierowcy widzą największego wroga, przed którym bronić się trzeba wszystkimi możliwymi sposobami.

Światła awaryjne

Jakie jeszcze sposoby komunikacji z innymi kierowcami warto znać? Oczywiście nie można zapomnieć o światłach awaryjnych. W praktyce światła te służą do sygnalizowania postoju auta, kiedy dalsza jazda samochodem nie jest możliwa ze względu na usterkę techniczną. Załączyć należy je również wtedy, kiedy pojazd uczestniczył w wypadku i nie można usunąć go z jezdni lub w wypadku takim są ofiary. Dodatkowo światłami awaryjnymi można sygnalizować inne niebezpieczeństwa, a więc na przykład nagłe hamowanie na drodze szybkiego ruchu. Nie zapominajmy jednak, że światła te służą również do podziękowania innym kierowcom, kiedy ci na drodze okazali kulturę. Wracając do przepisów, pamiętajmy, że świateł awaryjnych nie wolno używać przy nieusprawiedliwionym postoju auta, jak również nie należy załączać ich podczas holowania pojazdu.

Kierunkowskazy

Kierunkowskazy służą oczywiście zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze i upłynnieniu ruchu. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie poinformować innych kierowców o naszych zamiarach — skręcie lub zmianie pasa ruchu. Wielu kierowców używa ich jednak niewłaściwe, bo załącza je w nieodpowiednim czasie, co może być niebezpieczne. Zamiar skrętu nie powinien być bowiem sygnalizowany zbyt wcześnie, choć nie należy z tym również czekać do samego wykonania manewru skrętu, gdyż pojazd jadący za nami może nie zredukować prędkości, co często kończy się stłuczką. To samo tyczy się zmiany pasa ruchu i załączania kierunkowskazu dopiero w momencie wjazdu na sąsiedni pas.

Klakson

Znamy już sposoby komunikacji z innymi kierowcami przy wykorzystaniu do tego świateł. Pozostaje nam klakson, który przez wielu kierowców jest nadużywany. W myśl przepisów sygnał dźwiękowy ma ostrzegać o niebezpieczeństwie. Często jest on natomiast wyrazem negatywnych emocji, które towarzyszą kierowcom w związku ze zbyt wolną jazdą samochodu jadącego przed nami. Takie zachowanie nie tylko nie poprawia bezpieczeństwa, ale wręcz przeciwnie może stresować kierowcę kierującego poprzedzającym nas pojazdem i tym samym powodować zagrożenie.

Podsumowanie

Wszystkie powyższe sposoby komunikacji z innymi kierowcami z pewnością są Wam dobrze znane. Warto jednak przyjrzeć się im raz jeszcze i być może w określonych sytuacjach zachowywać się inaczej, aniżeli ma to miejsce obecnie. Oczywiście w sytuacji, kiedy dotychczas świateł drogowych, świateł awaryjnych czy klaksonu często używaliśmy zupełnie niepotrzebnie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz